107 Interesujących Ciekawostek o Zwierzętach
Żyjące we wszystkich częściach świata zwierzęta dostarczają ludziom nie tylko wiele radości, ciepła, ale i niezapomnianych wrażeń. Są najbardziej zróżnicowaną grupą organizmów na naszej planecie.
Ich odmienność w zachowaniu, sposobie funkcjonowania oraz przybierane przez nich formy zależą od wielu czynników, głównie środowiskowych. Świat fauny zaskakuje nawet naukowców, którzy ciągle odkrywają coraz to nowsze gatunki zwierząt. Zobacz też ciekawostki o zwierzętach dla dzieci oraz ciekawe fakty o zwierzętach domowych.
Niewiele jeszcze wiemy o tych, które otaczają nas na co dzień, a jeszcze mniej o dzikich, a nawet tych ciągle nieznanych nam jeszcze gatunkach. Zwierzęta czasem wprawiają w osłupienie, innym razem zaskakują swoją inteligencją, a najczęściej rozbawiają do łez.
Są towarzyszami człowieka od początku istnienia. Niektóre z nich stają się najbliższymi przyjaciółmi.
Ciekawostek dotyczących tych barwnych, rozmaitych stworzeń jest niezliczona masa. Poniżej przedstawiono tylko ułamek tych najciekawszych:
1. Istnieje gatunek meduz (Turritopsis dohrnii), który uważany jest za nieśmiertelny. Organizmy tych zwierząt potrafią świetnie regenerować komórki swojego ciała, zamieniając je na inny typ (transdyferencjacja).
2. Pszczoły potrafią tańczyć. Poprzez zataczane w powietrzu okręgi sygnalizują nowe źródło pyłku czy nektaru.
3. Niektóre gatunki jaszczurek bazyliszków potrafią przebiec po wodzie długie dystanse, gdy uciekają przed drapieżnikiem, dlatego potocznie nazywane są jaszczurkami Jezusa Chrystusa.
4. Wielbłądy to zwierzęta bardzo dobrze gospodarujące wodą we własnych organizmach. Tolerują ubytek wody nawet do 30% masy ciała.
5. To kozy były pierwszymi zwierzętami, którymi opiekowali się ludzie już ponad 9000 lat temu.
6. Prawdopodobnie nie istnieją dwa identycznie tygrysy, ponieważ paski zdobią zarówno ich futra jak i skórę i są unikalne dla każdego osobnika.
7. Siła nóg tygrysa jest tak wielka, że nawet gdy zwierzę umiera, są one w stanie utrzymać jego martwe ciało w pionie.
8. Ponoć, aby uniknąć zaciśnięcia się szczęk i połknięcia przez krokodyla, wystarczy wcisnąć palec w jego oko.
9. Supermocą pcheł jest ich zdolność do przeskoczenia odległości wynoszącej ponad 200 razy więcej od wysokości ich ciała.
10. Choć motyle posiadają dwoje oczu, które wyposażone są w tysiące soczewek, to widzą niewiele kolorów – zaledwie zielony, żółty i czerwony.
11. W temacie oczu specjalistami są ślimaki, które potrafią zregenerować oko, jeśli je stracą.
12. Najbardziej popularną rasą psa jest labrador. O tej rasie psa można poczytać TUTAJ. Jego łagodna natura, energiczność i inteligencja wykorzystywane są w służbach policyjnych, a także przy pomocy niesionej osobom niepełnosprawnym. Są to również psy, które potrafią utrzymywać świetne relacje z dziećmi.
13. Psy i koty można zidentyfikować po niepowtarzalnym odcisku nosa. Ponad 100 ciekawostek o kotach znajdziesz TUTAJ.
14. Niektóre ze zwierząt potrafią liczyć. Należą do nich szympansy (ciekawostek o szympansach TUTAJ), kanarki i łyski. Ptaki potrafią na przykład stwierdzić, czy i ile jaj zostało podrzuconych do ich gniazda.
15. Wiewiórki są sadownikami z przypadku. Zagrzebując nasiona w ziemi, często zapominają ich dokładnej lokalizacji, przez co zasadzają mnóstwo nowych drzew.
16. Owce potrafią wyleczyć u siebie bóle brzucha i zakażenie pasożytami jelitowymi. Zmieniając dietę i poszukując roślin, w których składzie znajduje się saponina i tanina, pozbywają się nieprzyjemnych dolegliwości.
17. Lamparty mogą biec z prędkością 58 km/h.
18. Słonie mogą spędzać aż 16 godzin dziennie, jedynie jedząc. Dzieje się tak, gdyż są one roślinożercami, a ich organizmy wymagają przyswojenia sprych ilości pokarmu, aby zaspokoić głód.
19. Słonie potrafią odnaleźć wodę poprzez zmysł węchu już z odległości 3 mil.
20. Słonie są zdolne do empatii zarówno dla własnego gatunku jak i innych zwierząt. Znane są przypadki, gdy zwierzęta te pocieszały innych osobników swojego gatunku lub opłakiwały swoich towarzyszy (niekoniecznie tego samego gatunku).
21. Słoń, obok hipopotama i nosorożca, jest jedynym ssakiem, który nie potrafi podskoczyć.
22. Szympansy są najbardziej inteligentnymi z naczelnych zwierząt. Potrafią rozmawiać, używając mimiki i modulacji głosem. Często wykorzystują również przeróżne gesty, aby oznajmić swój nastrój lub zamiary.
23. Jednym z największych drapieżników na planecie jest orzeł, którego rozpiętość skrzydeł może sięgać 2 metrów.
24. Słoniom przypada miano największych żyjących ssaków na lądzie.
25. Lamparty potrafią również wykonać 6-metrowy skok.
26. Kolana flamingów nie zaginają się w odwrotną stronę niż na przykład u człowieka. To tylko wrażenie. Tak naprawdę kolana u tych zwierząt znajdują się tuż pod upierzeniem, natomiast to, co mylnie określamy tym mianem, jest w rzeczywistości stawem skokowym.
27. Niedźwiedzie polarne tak naprawdę wcale nie są białe. Ich skóra przybiera kolor czarny, natomiast futro przezroczysty. Tylko gra światła odbijanego przez liczne włosy sprawia wrażenie, że futro ma kolor biały.
28. Orki mogą zjadać dziennie nawet 227 kg jedzenia złożonego z ryb, fok, pingwinów, kałamarnic czy żółwi morskich.
29. Zęby bobrów rosną nieustannie, dlatego zwierzęta te muszą ścierać je o różne obiekty.
30. Mrówki nie posiadają płuc i niepotrzebny jest im sen.
31. Na każdego człowieka na planecie przypada około milion mrówek.
32. Język żyrafy jest dwukolorowy: niebiesko-czarny.
33. Szyja żyrafy może osiągać długość nawet 4 do 5 metrów.
34. Ciąża żyraf trwa aż około 15 miesięcy.
35. Żyrafy śpią jedynie godzinę do dwóch w ciągu dnia.
36. Żyrafi język jest na tyle długi, że ta może nim sięgnąć do uszu, chociażby po to, aby je wyczyścić.
37. Wiek u żyraf ma znaczenie w stosunku do ich ubarwienia. Ich skóra ciemnieje pod wpływem upływu lat.
38. Renifer jest jedynym gatunkiem jeleniowatych, u którego występuje poroże u obu płci: zarówno samców jak i samic.
39. Wydawane przez pumę dźwięki można przyrównać do pomruku włączonego motocykla.
40. Króliki posiadają bardzo przydatną w walce z drapieżnikiem zdolność. Chodzi o panoramiczne widzenie czyli takie w zakresie 360 stopni.
41. Konie potrafią spać na stojąco. Jest za to odpowiedzialna budowa ich kończyn. Przednie nogi konia blokują się w stawach, ponieważ wysycha płyn w torebkach stawowych. Dzięki temu nie dochodzi do zginania się kolan, a tymczasem mięśnie osadzone na szkielecie kończyn mogą odpoczywać. Jednak należy nadmienić, że koń jest w stanie natychmiast uruchomić zablokowany staw.
42. Ośmiornice posiadają aż 3 serca.
43. Ostrygi to na tyle ciekawe zwierzęta, że w zależności od potrzeby, potrafią zmienić płeć.
44. Płeć żółwi łatwo rozpoznać po wydawanych przez nich charakterystycznych dźwiękach. Samice syczą, natomiast samce chrząkają.
45. Łabędzie posiadają ponad 25 000 piór na swoim ciele.
46. Wszystkie łabędzie w Wielkiej Brytanii należą do królowej. Wynika to z historii. Dawniej były one „zwierzyną królewską”. Od 1981 r. obowiązuje ustawa Wildlife and Country, która nakłada karę 5 tysięcy funtów, a także pół roku więzienia za zabicie tego ptaka. Już w XII wieku uzyskały one status królewski. Obecnie królowa Elżbieta II ograniczyła swoje uprawnienia do dysponowania tymi ptakami tylko do Tamizy oraz jej dopływów. W trzecim tygodniu lipca odbywa się tzw. Swan Upping, a więc po prostu liczenie królewskich łabędzi oraz sprawdzanie stanu populacji pod względem ewentualnych chorób czy obrażeń.
47. Krowy są zdolne wyjść po schodach na ich szczyt. Problemem jest dla nich zejście, ponieważ nie pozwala im na to sposób, w jaki uginają się tylne kopyta.
48. Krowy to zwierzęta stadne wybierające sobie najlepszych przyjaciół. Rozdzielenie i izolacja nie są przez nie dobrze znoszone. Brak towarzystwa ulubionych osobników tego gatunku sprawia, że stają się one niespokojne i zdenerwowane.
49. Udowodniono, że przy dźwiękach muzyki poważnej krowy produkują więcej mleka. Łagodna muzyka klasyczna poprawia wydajność mleczną krów, ponieważ niweluje stres. Zwierzęta te mają bardzo czuły słuch, dlatego hałas jest odbierany przez nie o wiele gorzej niż wydaje się człowiekowi. Są one w stanie wychwycić znaczenie więcej dźwięków wyższych i niższych niż uszy ludzi.
50. Papuga jest jedynym ptakiem potrafiącym poruszać zarówno górą jak i dołem własnego dzioba w tym samym czasie.
51. Receptory smaku u motyli znajdują się w ich nogach.
52. W czasie snu wydry najczęściej trzymają się za łapki. Robią to, aby się nie rozdzielić.
53. Humbaki przekazują swoje pieśni godowe kolejnym pokoleniom.
54. Oświadczyny pingwina białobrewego polegają na podarowaniu wybrance kamyka. Od tego, czy dana samica przyjmie podarek, będzie zależało, czy zostaną partnerami.
55. Psy, które odczuwają zadowolenie, będą machały ogonem w prawą stronę. Jeśli machają w lewą, będzie to oznaczać, że czują się zasmucone.
56. Koniki morskie wybierają jednego partnera na całe życie.
57. Koniki morskie są najwolniejszymi rybami, ponieważ poruszają się z prędkością zaledwie 0, 016 km/h.
58. Koliber to jedyny znany ptak, który potrafi latać do tyłu.
59. Gdy nietoperze wylatują z jaskini, bez wyjątku skręcają w lewo.
60. Koala mogą spać nawet 20 godzin dziennie.
61. Karaluchy, które zostaną pozbawione głowy, mogą żyć i to nie krótko, bo aż do kilku tygodni.
62. Młode lisów ważą zaledwie 100 gramów. Są one przy tym całkowicie bezbronne, ponieważ po urodzeniu nie potrafią chodzić, są też ślepe i głuche. Z tego względu matka musi się nimi zaopiekować, aby przeżyły. W tym czasie to ojciec przynosi jedzenie i wykarmia całą rodzinę.
63. Szympansy, orangutany i goryle należą do grupy małp człekokształtnych. Ich charakterystycznymi cechami są sięgające poniżej kolan ramiona oraz krótkie nogi oraz płaskie twarze z szerokimi ustami.
64. Uzyskanie pół kilograma miodu oznacza zebranie przez pszczoły nektaru z niemal 2 mln kwiatów.
65. Użądlenie przez pszczołę oznacza dla niej śmierć, ponieważ wraz z haczykowatym żądłem wyrywa ona swoje wnętrzności, gdy próbuje je wyjąć po wbiciu w skórę.
66. Pamięć złotej rybki sięga 3 miesięcy wstecz. Na pewnej uczelni w USA przeprowadzono eksperyment. Polegał on na dawaniu jedzenia o określonym czasie i miejscu. Udało się nawet wytresować rybkę.
67. Jeśli złota rybka nie będzie miała przez dłuższy czas dostępu do światła, utraci kolor i stanie się biało-szara.
68. Strusie posiadają większych rozmiarów oczy w porównaniu do wielkości ich mózgów.
69. Istnieje na świecie papuga, która nie opanowała zdolności latania. Jest nią kakapo.
70. Oczy sowy działają w bardzo przydatny sposób – są w stanie powiększać widziany obraz niemal jak teleobiektyw.
71. Sen zimowy ślimaka może trwać nawet 6 miesięcy.
72. Głodująca ośmiornica jest w stanie skonsumować własną mackę.
73. Interesująca jest budowa ciała krewetki. Jej serce umiejscowione jest bowiem w głowie.
74. Ponad 98% genów człowieka odpowiada tym występującym u szympansów.
75. Serce wieloryba bije zaledwie kilka razy na minutę (około 9), natomiast kozy prawie 90.
76. Pot hipopotamów ma konsystencję oleistą, może działać na zasadzie kremu nawilżającego przeznaczonego do opalania.
77. Problemy z żołądkiem żaba rozwiązuje w następujący sposób: wypluwa go w całości poza obręb ciała, a następnie oczyszcza i chowa z powrotem do środka.
78. Pandy są zwierzętami, które nie potrzebują określonych pór na spanie. Czy to dzień czy noc, rano czy południe, panda może zasnąć w każdej chwili i gdzie tylko zechce.
79. Ptak pod nazwą modrosójka błękitna potrafi wiarygodnie imitować zawołanie jastrzębia. Robi to, gdy chce odstraszyć inne ptaki.
80. Mrówkojady nie posiadają zębów. Zamiast tego natura obdarzyła ich nieprzeciętnie długimi językami (najdłuższy miał 90 cm).
81. Wielkie łapy rysi umożliwiają im bieganie po głębokich warstwach śniegu.
82. Pocałunek jest zwyczajowym powitaniem u piesków preriowych.
83. Płaz ambystoma meksykańska umie regenerować utracone kończyny.
84. Australijskie wombaty wytwarzają odchody w kształcie kostek.
85. Leniwce opuszczają drzewa tylko raz na tydzień jedynie po to, aby się wypróżnić.
86. Dorosły krokodyl przeżyje bez jedzenia nawet rok. Jest to możliwe dzięki wolnemu metabolizmowi i niskiemu zapotrzebowaniu na energię.
87. Ssaki, które przechodzą menopauzę jak ludzie, to słonie i humbaki.
88. Macki ośmiornicy służą jej do określania smaku i zapachu.
89. Samiec strusia jest w stanie zaryczeć podobnie do dźwięków wydawanych przez lwa.
90. Małe szczeniaki pozwalają wygrywać suczkom podczas wspólnych zabaw, ponieważ chcą je lepiej poznać.
91. Przytulający się do drzewa koala oznacza, że postanowił się on ochłodzić.
92. Krewetki pływają do tyłu.
93. Ryby błazenki rodzą się jako obojnaki, dodatkowo mogą zmieniać płeć w zależności od upodobania.
94. Bawolec opracował swój własny tryb ucieczki przed drapieżnikami. Polega on na biegnięciu zygzakiem.
95. Lisy potrafią zlokalizować mysz z odległości 100 metrów.
96. Jeże przesypiają nawet 18 godzin dziennie.
97. Gepard to najszybsze lądowe zwierzę. Trzy sekundy wystarczą mu na rozpędzenie się do 96,6 km/h lub nawet wyższych prędkości.
98. Jedyny pająk spędzający całe życie pod wodą nazywa się topik.
99. Zwierzętami, które lubią trzymać się razem, są strusie i zebry. Wykorzystują one swoje atuty, aby zwiększyć własne bezpieczeństwo. Strusie lepiej widzą, natomiast zebry mają dobry słuch.
100. Krew pasikoników jest biała.
101. Szczury potrafią się śmiać, szczególnie gdy czują łaskotanie.
102. Sowie powieki to zestaw trójzadaniowy: jedne powieki służą do mrugania, inne do spania, a ostatnie do oczyszczania.
103. Znalezienie partnerki przez wilka może być okupione długą wędrówką. Motywacja wilka jest na tyle duża, że jest w stanie przejść 600 km w zaledwie 2 tygodnie.
104. Młode dzika rodzą się z otwartymi oczami.
105. Łabędzie potrafią zapamiętać, kto okazał im dobroć, a kto ich skrzywdził.
106. Ślimaki posiadają mnóstwo zębów (niektóre z nich nawet 60 tysięcy mikro zębów).
107. Gepard nie potrafi schować swoich pazurów. Potrafi on przyspieszyć od 0 do 113 km w zaledwie kilka sekund.
Czytaj dalej: Dowiedz się o wiele więcej o zwierzętach