Ciekawostki

50 Interesujących Ciekawostek o Wilkach

wilk

Wilki są dużymi mięsożercami. Największym członkiem rodziny psa. Zazwyczaj są ostrożne w stosunku do ludzi, ale w przeciwieństwie do psa, nie zostały w ogóle udomowione. Poznaj zaskakujące ciekawostki, istotne informacje i zabawne fakty o wilkach.

Zobacz też -> Ciekawostki o rudym wilku

1. Ciekawostką jet fakt, że wilki znane są z pokonywania dużych odległości. Mogą pokonać nawet 20 km w ciągu jednego dnia.

2. Faktem jest, że wilk może biegać z prędkością nawet 65 kilometrów na godzinę podczas pościgu za zdobyczą.

3. Trzecia ciekawostka: słuch wilka jest dwadzieścia razy lepszy niż człowieka.

4. Niezwykle interesujący jest fakt, że według Zintegrowanego Systemu Informacji Taksonomicznej (ITIS) istnieją trzy gatunki i blisko 40 podgatunków wilka, więc występują one w różnych rozmiarach. Najczęściej spotykanym typem wilka jest wilk szary lub wilk rudy.

5. Trzeba także zwrócić uwagę na fakt, że wilcze stada na dalekiej Północy często pokonują setki kilometrów każdego roku, podążając za stadami wędrownymi.

6. Faktem jest to, że wilki mają długie łapy i większość czasu spędzają kłusując z prędkością 12-16 kilometrów na godzinę.

7. Ich długi pysk kończy się wrażliwym nosem, który jest sto razy lepszy od ludzkiego.

8. Kiedy wilk znajdzie partnera, mają tendencję do pozostawania razem na dobre lub na złe, przez choroby i zdrowie, często aż do śmierci.

9. Dosyć niezwykły jest także fakt, że w mitologii rzymskiej, Romulus i Remus byli hodowani przez wilki.

wilki

10. Ciekawostką jest to, że wilki polują i podróżują w stadach. W stadach znajduje się przywódca, znany samcem alfa. Każde stado chroni swoje terytorium przed intruzami i może nawet zabijać inne wilki, które nie są częścią tego stada.

11. Potrafią utrzymać rozsądne tempo przez wiele godzin i znane są z tego, że w ciągu jednej nocy pokonują dystans 90 kilometrów.

12. Przerażająca legenda o wilkołaku ma swoje korzenie w starożytnej Grecji, gdzie po znieważeniu Zeus zamienił króla Likaona z Arkadii w wilka.

13. Faktem jest, że wilki są zwierzętami wysoce terytorialnymi i zazwyczaj zakładają terytoria znacznie większe, niż potrzebują do przeżycia, aby zapewnić sobie stały dopływ żywej zwierzyny.

14. Wielkość terytoriów zależy w dużej mierze od ilości dostępnych ofiar. Na obszarach z dużą ilością ofiar, terytoria zamieszkiwane przez wilcze stada są mniejsze.

15. Wilki mają dwie warstwy sierści: podszycie i wierzchnią warstwę, które pozwalają im przetrwać w temperaturach tak niskich jak minus 40 stopni Celsjusza. Przy cieplejszej pogodzie spłaszczają sierść, aby utrzymać chłód.

16. Oprócz tendencji do monogamii, wilki rozwijają silne więzi społeczne dla swojej rodziny i innych bliskich. Są znane z tego, że poświęcają się dla przetrwania stada.

17. Niektórzy ludzie wierzą, że cierpią na lykantropię – wiarę, że mogą zmienić się w wilki.

18. Dorosłe wilki szare mają od 120 do 200 centymetrów długości i ważą od 18 do 80 kilogramów. Jak sama nazwa wskazuje, wilk szary ma zazwyczaj grubą, szarą sierść, chociaż istnieją czyste, białe lub wszystkie czarne odmiany.

19. Ciekawe jest to, że wilk jest przodkiem wszystkich ras psów domowych.

mgła

20. Kolejna interesująca ciekawostka o wilkach: jeden z najcięższych wilków na świecie ważył 65 kilogramów.

21. Suki żyją w podziemnych zagajnikach na wiosnę, więc mogą rodzić i karmić swoje niewidome i głuche szczeniaki.

22. W książkach z serii “Pieśni Lodu i Ognia” G.R.R. Martina oraz w serialu telewizyjnym wilkor to na wpół mityczna odmiana wilka. W pierwszym sezonie serialu “Gry o Tron” jako wilkory wystąpiły psy rasy Northern Inuit Dog.

23. W kulturach Amerykanów wilk jest postrzegany jako tropiciel i wielki nauczyciel.

24. Szary wilk od wieków jest częstym łotrem w bajkach, a jednak to bardzo inteligentne i towarzyskie zwierzę niewiele zrobiło, by zasłużyć na swoją złą reputację.

25. Wilki są żarłocznymi zjadaczami. Mogą jeść do 9 kg jedzenia podczas jednego posiłku. Ponieważ są mięsożercami, ich posiłki składają się głównie z mięsa, na które polowały.

26. Inny gatunek, wilk rudy, jest nieco mniejszy. Dorasta do około 137 do 168 cm i waży od 22 do 36 kg.

27. Podobnie jak szczekanie psów, wilki mogą po prostu zacząć wyć, ponieważ pobliski wilk już wyje.

28. Kiedy stado zabije zwierzę, para alfa zawsze zjada pierwsza. Ponieważ podaż żywności jest często nieregularna dla wilków, będą one jeść do 1/5 własnej masy ciała w czasie, aby nadrobić dni straconego jedzenia.

29. Wychowanie odbywa się między lutym a kwietniem, a miot zwykle pięciu lub sześciu szczeniąt rodzi się wiosną po okresie ciąży trwającym około dwóch miesięcy.

zwierzę wyje w nocy

30. Wilk jest jednym z przeciwników, z jakimi możesz zmierzyć się w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon.

31. Mają one wysoce zorganizowaną strukturę społeczną umożliwiającą im maksymalną współpracę podczas polowania, komunikowania się i obrony terytorium.

32. Wilki występują w Ameryce Północnej, Europie, Azji i Afryce Północnej. Zazwyczaj żyją na pustkowiach, choć wilki rude wolą mieszkać na bagnach, przybrzeżnych preriach i w lasach.

33. Wilki są legendarne ze względu na ich wycie, które wykorzystują do komunikowania się. Samotny wilk wyje, aby przyciągnąć uwagę swojego stada, podczas gdy wspólne wycie może wysyłać informacje z jednego stada do drugiego. Niektóre wyje są konfrontacyjne.

34. Dorosłe wilki mają duże łapy. W pełni dorosły wilk ma łapę o długości prawie 13 centymetrów i szerokości 10 centymetrów.

35. Podczas samodzielnych polowań, wilk łapie małe zwierzęta, takie jak wiewiórki, zające, wiewiórki, szopy lub króliki. Jednak stado wilków może polować na bardzo duże zwierzęta, takie jak łosie.

36.  Szacuje się, że wilki żyją do 13 roku życia.

37. Faktem jest to, że wilki są zwierzętami nocnymi i będą polować na jedzenie w nocy i spać w ciągu dnia.

38. Istnieje wiele podgatunków wilków, w tym wilk polarny, z których wszystkie używają wycia do komunikowania się ze sobą.

39. Wilki w Arktyce muszą pokonać znacznie dłuższe dystanse niż wilki w lesie, aby znaleźć pożywienie i czasami będą łazić przez kilka dni bez jedzenia.

wilk polarny

40. Biolodzy nadal nie zgadzają się co do wpływu wilków na wielkość populacji ofiar. Wilki mogą zabijać zwierzęta gospodarskie i psy, gdy mają taką możliwość, ale wiele wilków, które żyją w pobliżu zwierząt gospodarskich, rzadko, jeśli w ogóle, zabija je.

41. Wilki szare zazwyczaj jedzą duże ofiary, takie jak łosie, kozy, owce i jelenie. Zazwyczaj stado wilków znajduje najsłabsze lub najbardziej chore zwierzę w stadzie, okrąża je i zabija razem z innymi. Wilki są znane z tego, że atakują i zabijają zarówno zwierzęta domowe, jak i te, które znajdują się na wolności.

42. Rude wilki żywią się mniejszymi zdobyczami, takimi jak gryzonie, owady i króliki. Czasami wychodzą poza swoją mięsożerną dietę i od czasu do czasu zjadają też jagody.

43. Wilki mają niewielu naturalnych wrogów innych niż ludzie. Mogą żyć na wolności do 13 lat, ale większość z nich umiera na długo przed tym wiekiem.

44. Do chorób i pasożytów, które mogą wpływać na wilki należą parwowirus psów, nosówka, wścieklizna, borelioza, wszy czy nicień sercowy.

45. Ciekawostką jest to, że wilcze szczeniaki rodzą się głuche i ślepe, ważąc około 0,5 kg. Potrzeba około 8 miesięcy, zanim będą na tyle dorosłe, aby aktywnie włączyć się do polowania.

46. Stado alfa to jedyna para, którą można połączyć w pary.

47. Wilki alfa to jedyna para w stadzie, która się rozmnaża, a ich szczenięta są wspólnie wychowywane przez całe stado.

48. Zwierzęta te wykorzystują bogaty język ciała do komunikacji. Pozycje ich ogonów, uszu i ciała przekazują różne emocje i intencje, od dominacji po poddanie.

49. Wilki mają wyjątkowo wrażliwy zmysł dotyku, szczególnie na pysku, co pomaga im w wyczuwaniu zdobyczy i nawigowaniu w ciemnościach.

50. Wilki są wrażliwe na zmiany klimatyczne, które mogą wpływać na ich siedliska i dostępność pożywienia. Ich adaptacyjne strategie obejmują zmianę terytoriów i diet.

Czytaj dalej: Ciekawostki o wilku szarym