Ciekawostki

26 Żarłocznych Ciekawostek o Wilku Szarym

wilk szary

Wilki szare, są największymi dzikimi członkami rodziny psów. Poznajcie ciekawostki, informacje i fakty o wilku szarym o których być może nie słyszeliście.

1. Wilki żyją w stadach. Większość sfor ma od czterech do dziewięciu członków, ale część może wahać się od dwóch wilków do 15. Od czasu do czasu stado może powiększyć się do 30 członków, aż niektóre osobniki zerwą się, by znaleźć nowe terytorium i stworzyć własne stado.

2. Istnieją dwa powszechnie uznane gatunki wilków na świecie: rudy i szary.

3. Wilki są żarłocznymi zjadaczami. Mogą jeść do 9 kg jedzenia podczas jednego posiłku. Ponieważ są mięsożercami, ich posiłki składają się głównie z mięsa, na które polowały.

4. Samce są zwykle większe od samic.

5. Mają srebrzyste szaro-brązowe grzbiety, jasną opaleniznę i kremowe podparcia oraz długie, krzaczaste ogony. Niektóre mają sierść szarawo-brązową i wyglądają podobnie jak pies pasterski niemiecki.

6. Pochodzą one z puszczy i odległych obszarów Eurazji i Ameryki Północnej.

7. Wilki są w ciąży przez około 63 dni i zwykle rodzą od czterech do sześciu szczeniąt.

8. Średnia masa ciała wilka szarego wynosi 40 kg.

9. Wilki szare zazwyczaj jedzą duże ofiary, takie jak łosie, kozy, owce i jelenie. Zazwyczaj stado wilków znajduje najsłabsze lub najbardziej chore zwierzę w stadzie, okrąża je i zabija. Wilki są znane z tego, że atakują i zabijają zarówno zwierzęta domowe, jak i te, które znajdują się na wolności.

10. Wilk szary występował na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Ze względu na swoją drapieżną naturę, wilk szary był postrzegany jako zagrożenie dla bydła, więc do lat 30. ubiegłego wieku wiele wilków zostało zabitych w ramach rządowego programu eksterminacji mającego na celu ochronę zwierząt gospodarskich.

11. Szare wilki są mięsożerne – głównie jedzą mięso.

12. Wilki często polują w stadach na duże ofiary, takie jak jelenie, łosie, owce, kozy, karibu, łosie, żubry i piżmaki. Wilki polują również na gryzonie, bobry, ryby i ptaki.

13. Jako drapieżniki, wilki szare pomagają w utrzymaniu równowagi w sieci pokarmowej. Utrata wilków z ekosystemów doprowadziła by do przeludnienia jeleni i innych dużych ssaków.

14. Szare wilki są terytorialne i żyją w stadach prowadzonych przez parę alfa. Grupa od 6 do 8 wilków zawiera niektóre z potomstwa pary alfa i może zawierać kilka niepowiązanych z nimi wilków.

15. Wilki szare mogą rozwijać się w różnych siedliskach, od tundry po lasy, łąki i pustynie.

16. Wilki zazwyczaj łączą się w pary na całe życie. W północnych Stanach Zjednoczonych rozmnażają się od końca stycznia do marca.

17. Wilk szary to smukłe, silnie zbudowane zwierzę z dużą, głęboko opadającą klatką piersiową, pochylonym grzbietem i mocno umięśnioną szyją.

18. Po urodzeniu szczeniaki są pod opieką wszystkich dorosłych wilków w stadzie. Młode szczeniaki zaczynają pić mleko od matki, ale po około pięciu do dziesięciu tygodni zaczynają jeść pokarm od dorosłych członków stada.

19. Wilki rozwijają bliskie związki i silne więzi społeczne. Często okazują głębokie przywiązanie do swojej rodziny i mogą nawet poświęcić się dla dobra rodziny.

20. W obrębie hierarchii stada znajdują się hierarchie męska i żeńska. Samiec alfa dominuje nad całym stadem. Samice i samce alfa są jedynymi, którzy się rozmnażają.

21. Terytorium stada może mieć powierzchnię 13000 km kwadratowych.

22. Szare wilki komunikują się ze sobą poprzez wycie, mowę ciała i zapach.

23. Wilki szare żyją na wolności maksymalnie trzynaście lat, choć średnia długość życia wynosi od 5 do 9 lat. Mogą one żyć 14-15 lat w niewoli.

24. W wieku sześciu miesięcy wilcze szczeniaki stają się myśliwymi, a w wieku 2 lat są uważane za dorosłe.

25. Głowa szarego wilka jest duża i ciężka, z szerokim czołem, mocnymi szczękami i długim pyskiem.

26. W sumie mają 42 zęby. Te składają się z: 12 siekaczy, 4 kłów, 16 przedtrzonowców i 10 trzonowców. Ich zęby mogą mieć długość 2,5 cm.