Trynidad i Tobago – ciekawostki, informacje, fakty
Trinidad i Tobago nie są zwykłym celem podróży na Karaiby. Ten wspaniały cel podróży szczyci się niezwykłą mieszanką atrakcji przyrodniczych i unikalnym dziedzictwem kulturowym, co sprawia, że wizyta na wyspach jest niezapomnianym przeżyciem. Oto interesujące fakty na temat Trinidadu i Tobago.
Oficjalnym językiem jest język angielski.
Populacja Trynidadu i Tobago szacowana jest na 1,3 mln. osób.
Na obszarze 5 28 kilometrów kwadratowych kraj składa się z dwóch głównych wysp, Trynidadu i Tobago oraz licznych mniejszych wysp.
Powierzchnia Trinidadu wynosi 4 768 kilometrów kwadratowych. Tobago ma powierzchnię około 300 kilometrów kwadratowych.
Trinidad i Tobago mają linię brzegową o długości 362 kilometrów.
Trinidad został nazwany przez Krzysztofa Kolumba w swojej trzeciej podróży do Nowego Świata w 1498 roku.
Powieści „Robinson Crusoe” i „Treasure Island” zostały oparte na tych wyspach.
Tobago otrzymał swoją nazwę, ponieważ przypomina fajkę tytoniową (tavaco) używaną przez miejscowych tubylców.
Trinidad i Tobago to najlepsze karaibskie miejsce wypoczynku z ponad 470 gatunkami ptaków, ponad 600 tropikalnymi motylami, setkami rzek i wodospadów.
Karnawał w Trinidad i Tobago Carnival jest konsekwentnie zaliczany do pierwszej dziesiątki obchodów karnawałowych na świecie.
Na długo przed tym, jak Sam Mendes i Steve McQueen (obaj brytyjscy reżyserzy pochodzenia trinidadyjskiego) zdobyli Oscary za American Beauty i 12 Years a Slave, szkocki inżynier John Logie Baird podobno wyprodukował pierwszy na świecie telewizor na posiadłości kakao w Santa Cruz w Trynidadzie około 1920 roku.
Papryka Trinidad Moruga „Skorpion” została oficjalnie sklasyfikowana jako najgorętsza papryka świata przez Księgę Rekordów Guinnessa.
T&T jest jednym z wiodących eksporterów gazu ziemnego.
Klasyczny film Swiss Family Robinson z lat 60. został nakręcony w całości w Tobago. Ikoniczny domek na drzewie użyty w filmie został zbudowany wokół majestatycznego drzewa saman, które nadal istnieje w pobliżu Zatoki Goldsborough, na terenie Roberts Auto Service i Tyre Shop w Goodwood.
Ptakiem narodowym Trynidadu jest Scarlet Ibis, podczas gdy sąsiednia wyspa Tobago twierdzi, że Cocrico jest ptakiem narodowym.
Trinidad i Tobago uzyskały niezależność od rządów brytyjskich w 1962 roku.
Pierwsza czarna zwyciężczyni konkursu Miss Universe pochodzi z Trynidadu i Tobago. Janelle Penny Commissiong zdobyła tytuł Miss Universe w 1977 roku, stając się pierwszą czarną kobietą, która to zrobiła.
W Trynidadzie i Tobago krykiet jest sportem narodowym.
Motto narodowe to: „Razem się inspirujemy, razem się nam udaje”.
W Trynidadzie i Tobago odbywa się największy festiwal karnawałowy na Karaibach.
Trinidad i Tobago są gospodarzami najstarszego na świecie prawnie chronionego rezerwatu leśnego. Rezerwat leśny Tobago Main Ridge Forest Reserve jest uznawany przez UNESCO za obiekt światowego dziedzictwa kulturowego. Jest to najstarszy na świecie chroniony las deszczowy.
Trinidad jest domem dla największego na świecie posągu Hanumana Murti poza Indiami. Znajduje się we wsi Carapichaima.
Taniec limbo powstał w Trynidadzie i Tobago.
Ciekawostką przyrodniczą są wody przybrzeżne Pigeon Point, Tobago. Jest to basen z białym koralowcem położony w środku oceanu. Nazywany jest basenem Nylon i jest wynikiem obecności pod wodami na tym obszarze piaszczystego ławicy. Wody basenu mają inny kolor niż reszta oceanu. W miarę zbliżania się do basenu łodzią można zaobserwować wyraźną zmianę z głębokiego błękitu oceanu na turkusową, czystą wodę.
Flaga Trynidadu i Tobago składa się z czerwonego, białego i czarnego. Kolory reprezentują elementy ziemi, wody i ognia. Czarny to bogactwo ziemi i poświęcenie ludzi. Biały to morze otaczające wyspy, czystość aspiracji i równość kraju. Czerwony to ciepło i energia słońca, witalność ziemi oraz odwaga i życzliwość jej mieszkańców.