AzjaCiekawostki

Ciekawostki, informacje i fakty o Kuwejcie

Kuwejt ciekawostki

Klimat Kuwejtu jest suchą pustynią i ma bardzo gorące lata i krótkie, chłodne zimy.

Państwo Kuwejt zostało wykluczone z Olimpiady ze względu na ustawodawstwo rządowe, które zezwala państwu na ingerowanie w wybory organizacji sportowych. W rezultacie kuwejccy sportowcy rywalizują jako niezależni sportowcy pod flagą olimpijską zamiast pod własną flagą.

W 2006 r. Kuwejt stał się pierwszym krajem, który wprowadził sport wyścigów wielbłądów, ze zdalnie sterowanymi robotami dżokejowymi.

Na zgodę Kongresu na pierwszą wojnę w Zatoce Perskiej wpłynęło świadectwo kuwejckiej pielęgniarki, która twierdziła, że była świadkiem, jak iraccy żołnierze wyciągali dzieci z inkubatorów i wyrzucali je na podłogę, aby umarły. Tak się nigdy nie stało. Pielęgniarka nie była pielęgniarką. Była trenowana przez firmę pijarową.

W dniu 7 września 1961 r. Kuwejt przyjął swoją flagę.

Kuwejt przekazał 500 milionów dolarów na pomoc po huraganie Katrina.

Narodowym ptakiem Kuwejtu jest sokół.

Kuwejccy mężczyźni noszą Dishdasha, która jest zwykle biała w gorące miesiące letnie. Natomiast zimą Dashdashasha są zwykle wykonane z wełny i są w ciemnych kolorach.

W czerwcu 1961 roku Kuwejt był pod ochroną Wielkiej Brytanii, nigdy nie był kolonią. Kiedy Kuwejt przystąpił do ONZ, był 111. krajem, który przystąpił. To dobrze, że dołączyli do ONZ, ponieważ Kuwejt otrzymał pomoc od ONZ, kiedy został najechany przez Irak w 1990 roku.

Aby ugasić pożary ropy naftowej w Kuwejcie, węgierska ekipa strażacka dołączyła 2 silniki MiG do zbiornika T-34 w celu przepompowania wody morskiej na płomień.

Kuwejt posiada 10% wszystkich rezerw ropy naftowej na świecie. Sprzedaż ropy naftowej do innych krajów odpowiada za prawie połowę dochodów Kuwejtu.

Ze względu na trudne warunki klimatyczne w kraju, rolnictwo nie jest możliwe. Zamiast tego Kuwejt kupuje żywność z innych krajów i sam poławia ryby.

Kuwejt jest również sygnatariuszem Traktatu o Zakazie Prób Jądrowych, który zakazuje testowania broni jądrowej i substancji w regionie.

W Kuwejcie na każdą kobietę przypada 1,43 mężczyzn.

Tylko 0,6% powierzchni Kuwejtu jest uznawane za grunty orne.

Uważa się, że Kuwejt był częścią wczesnej cywilizacji w III tysiącleciu p.n.e. i handlował z miastami Mezopotamian.

Założona w XVIII wieku, rządząca dynastia al-Sabah powstała w 1899 roku, kiedy Kuwejt znalazł się pod ochroną brytyjską. Pełną niepodległość uzyskano w 1961 roku. Irak zaatakował Kuwejt w 1990 roku, ale koalicja kierowana przez Stany Zjednoczone kierowała siły irackie.

Przed inwazją w 1990 r. Irak zażądał 10 mld dolarów jako rekompensaty za utracone dochody z ropy naftowej w związku z rzekomym nielegalnym wierceniem przez Kuwejt. Kuwejt zaoferował 9 miliardów dolarów, Irak podupadł i ostatecznie stracił do 35.000 żołnierzy na rzecz sił koalicyjnych.

W kwietniu 2006 r. kobiety po raz pierwszy głosowały w Kuwejcie po tym, jak kraj zrzekł się zakazu udziału kobiet w wyborach.

Po inwazji Iraku na Kuwejt w 1990 roku, bariera Kuwejt-Irak została skonstruowana przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, aby zapobiec przyszłej inwazji Iraku. Barierą separacyjną jest kilometrowy, głęboki rów strzeżony przez setki żołnierzy i helikopterów.

Największe na świecie składowisko opon znajduje się w Sulabiya w Kuwejcie. Z ponad siedmioma milionami wyrzuconych opon, można je zobaczyć z kosmosu.