Ciekawostki

20 Ciekawostek o Gorylach o których nie słyszałeś

młody goryl

Goryle to duże małpy, które pochodzą z Afryki. Zazwyczaj dzielą się one na dwie grupy. Goryl górski żyje w górzystych regionach środkowej Afryki, a goryl nizinny w płaskich, gęstych lasach środkowej i zachodniej Afryki. Poznaj fascynujące ciekawostki i mało znane informacje o gorylach.

1. Goryle to największe z obecnie żyjących małp naczelnych, które uznaje się za człowiekowate. Oznacza to, że mają wyprostowaną postawę, są inteligentne, a także potrafią wytwarzać i używać narzędzia.

2. Goryle, dzięki swojemu rozmiarowi i groźnej minie, wydają się być bardzo niebezpieczne. Nie jest to jednak prawda. W rzeczywistości goryle mają łagodne usposobienie i są roślinożerne.

3. Goryle codziennie spożywają około dwudziestu kilogramów pokarmu, a są to głównie owoce, korzenie, rośliny, pędy i kora drzew. Gatunek ten też często przejawia skłonności do koprofagii, czyli jedzenia własnych odchodów.

4. Goryle na wolności występują wyłącznie w Afryce, a przede wszystkim na obszarach Nigerii, Kongo, Ugandy, Rwandy, Gabonu czy Angoli.

5. Największy goryl na świecie miał wysokość dorosłego, wysokiego mężczyzny, a dokładnie 183 cm. Jego waga również robiła wrażenia, ponieważ miał aż 225 kilogramów.

Ciekawostki oraz informacje o gorylach dla dzieci i dorosłych

6. Goryle uwielbiają spędzać czas z innymi przedstawicielami swojego gatunku i porozumiewają się z nimi nie tylko za pomocą dźwięków, ale również za pomocą mimiki.

7. Kiedy goryl staje na nogach wyprostowany i zaczyna bić się pięściami po piersiach, dokładnie jak King Kong i goryle w kreskówkach, oznacza to, że czuje się zagrożony albo wręcz przeciwnie – ma świetny humor i się bawi.

8. Ze względu na pokaźne gabaryty, samce zdecydowanie wolą trzymać się lądu, natomiast młode goryle i lżejsze samice przepadają za wspinaczką do drzewach.

9. Podobnie, jak u ludzi, goryle posiadają linie papilarne, a odciski palców jednego goryla są niepowtarzalne.

uśmiechnięty goryl

10. Ciąża trwa 250 dni, a małe goryle rodzą się z otwartymi oczami i śpią u boku swojej matki przez pięć lat.

11. Etymologia słowa „goryl” sięga języka greckiego i wyrazu „gorillai”, który oznaczał „plemię owłosionych kobiet”. Nazwał je tak żeglarz z Kartaginy, który przybył w piątym wieku przed naszą erą na tereny dzisiejszego Sierra Leone.

12. W latach sześćdziesiątych w Gwinei Równikowej schwytano zupełnie nietypowego goryla. Był to goryl albinos o całkiem białej sierści i jasnej skórze. Został przeniesiony do zoo w Barcelonie i ochrzczono go imieniem Snowflake, czyli płatek śniegu. Do tej pory jest jedynym znanym albinosem pośród goryli.

13. Gorylom grozi wyginięcie, mimo że najliczniejsza grupa goryli nizinnych to aż sto tysięcy osobników. W warunkach naturalnych żyją średnio dziesięć lat krócej niż w zamknięciu, gdzie dożywają nawet sześćdziesięciu lat.

małpa

14. Goryle potrafią nauczyć się swoistego języka migowego i snuć za jego pomocą rozbudowane narracje. Pewien goryl opisał w ten sposób śmierć swojej matki, która zginęła z rąk kłusowników.

15. Wesoły widok muszą przedstawiać goryle podczas posiłku, ponieważ podczas tej czynności lubią nucić i układać nowe piosenki.

16. Plecy samca goryla, który osiągnął dojrzałość, pokrywają się białą sierścią. Mówi się wtedy, że ma „silverback”, czyli srebrne plecy i nie jest to wcale oznaka starzenia się.

17. W latach osiemdziesiątych goryl Jambo z zoo w Jersey miał możliwość udowodnienia, jak bardzo opiekuńcze są goryle. Na jego wybieg wpadło pięcioletnie dziecko, które straciło przytomność. Goryl z wielką troską zaopiekował się chłopcem.

duży goryl

18. W naturalnych warunkach największym zagrożeniem dla goryla jest lampart, który potrafi do ostatniego momentu pozostać niezauważonym, a dzięki swojej sile radzi sobie z przeciwnikiem o wiele większym od niego.

19. Goryle nie piją dużo wody, ponieważ wystarcza im ta, którą znajdują w jedzonych owocach. Za tymi ostatnimi przepadają również ze względu na alkoholowy posmak sfermentowanych przysmaków, stąd wniosek naukowców, że goryle mają skłonności do używek.

20. Nieodpowiednia dieta goryli, które nie żyją na wolności, może doprowadzić do poważnych chorób serca, dlatego opiekunowie bardzo dbają, by dostarczać im to, czego same szukałyby na wolności.