Ciekawostki

Lisy – Ciekawostki, Informacje i Fakty

lis

Na całym świecie występuje około 12 różnych gatunków lisów, wśród nich lis rudy, przepięknie biały lis polarny, lis piaskowy, który jest lisem jasnobarwnym występującym w regionach pustynnych oraz Fenek pustynny. Oto ciekawostki, informacje i fakty o lisach o których być może nie słyszeliście.

1. Lisy są małymi i średnimi, wszystkożernymi ssakami należącymi do kilku rodzajów z rodziny psowatych.

2. Lisy pochodzą z Wielkiej Brytanii. i mogą dożyć do 14 lat.

3. Zwierzęta te są na ogół mniejsze od innych członków rodziny psowatych, takich jak wilki, szakale i psy domowe. Na przykład u największych gatunków, lisa rudego, samce ważą średnio od 4,1 do 8,7 kg.

4. Lisy śmierdzą, a ich zapach pochodzi z gruczołów zapachowych u podstawy ogona.

5. Jeśli chodzi o wymiary to przeciętnie dorosłe lisy rude mają ciało o długość 49–90 cm i wysokość 35–50 cm w kłębie.

6. Łacińska nazwa lisa to „Vulpes Vulpes”.

dzika natura

7. Lisy mogą mieszkać wszędzie: w miastach i na wsi.

8. Występują na wszystkich kontynentach poza Antarktydą.

9. Dosyć często przemieszczają się z miejsca na miejsce.

10. Sezon lęgowy trwa od stycznia do marca. Po okresie ciąży od 51 do 53 dni, samice rodzą miot, który zwykle ma od 2 do 7 szczeniąt.

11. Lisy zjadają prawie wszystko, w tym jagody, robaki, pająki, a nawet kanapki z dżemem.

12. Mają doskonały słuch. Czerwone lisy słyszą podobno zegarek tykający 36 metrów dalej.

13. Są spokrewnione z wilkami, szakalami i psami. Są średniej wielkości, ważą od 3 do 7 kilogramów, z spiczastymi pyskami i krzaczastymi ogonami. Ale w przeciwieństwie do swoich krewnych, lisy nie są zwierzętami stadnymi.

rudy lis

14. Niektórzy okrutni ludzie nadal polują na lisy i nazywają to „sportem”. W 2004 roku w Anglii i Walii została uchwalona ustawa zakazująca polowania na lisy z psami, w ramach której myśliwi jeździli na koniach za wieloma psami, które ścigały wyczerpanego lisa przed rozerwaniem zwierzęcia na strzępy. Myśliwi mogą jednak nadal polować i zabijać lisy za pomocą innych środków. Polowanie na lisy z psami jest nadal legalne w wielu innych miejscach, takich jak Irlandia, Ameryka Północna i Australia.

15. Tak jak kot, lis jest najbardziej aktywny po zachodzie słońca. W rzeczywistości ma pionowo ustawione źrenice, które pozwalają mu widzieć w ciemnym świetle. Poluje nawet w podobny sposób, jak kot, prześladując i rzucając się na swoją ofiarę.

16. Lis wykorzystuje ziemskie pole magnetyczne do polowania. Inne zwierzęta, takie jak ptaki, rekiny i żółwie, mają ten „zmysł magnetyczny”, ale lis jest pierwszym, który odkryliśmy, że używa go do łapania ofiar.

17. Niektóre lisy są starsze niż 13 lat w niewoli.

18. Jama lisa to zazwyczaj nora pod ziemią, ale mogą też mieszkać nad ziemią w puszystej dziupli. Zapewniają one chłodne miejsce do spania, dobre miejsce do przechowywania jedzenia i bezpieczne miejsce do trzymania swoich szczeniąt

19. Zwierzęta te są przeważnie aktywne w nocy.

lis pospolity

20. Lisy mają wąsy na nogach i twarzy, które pomagają im w nawigacji.

21. Lisy kopią pod ziemią zagajniki, gdzie opiekują się swoimi młodymi i chowają się przed drapieżnikami

22. Zwierzęta te ukrywają jedzenie do późniejszego spożycia.

23. Lisy mają piękne futro, a w związku z tym bezduszny przemysł futrzarski hoduje lisy w niewoli. 85 % skór przemysłu futrzarskiego pochodzi od zwierząt żyjących w niewoli na farmach futrzarskich. Na tych farmach zwierzęta trzymane są w małych klatkach i nie są w stanie zrobić więcej niż kilka kroków do przodu i do tyłu.

24. Zwierzęta te są jedynymi członkami rodziny psów, które potrafią się wspinać na drzewa. Lisy szare mają pazury, które pozwalają im szybko wspinać się i schodzić z pionowych drzew. Niektóre lisy nawet śpią na drzewach – tak jak koty.

25. Kiedy rodzą się szczeniaki lisie, nie mogą widzieć, słyszeć ani chodzić, a ich matka musi się nimi dobrze opiekować. Kiedy szczeniaki są młode, ich ojciec poluje i przynosi jedzenie dla rodziny.

26. Lisy srebrne mogą chować pazury jak koty.

przyroda

27. Lisy są na ogół zwierzętami samotnymi. W przeciwieństwie do wilków, polują raczej samodzielnie.

28. Zazwyczaj żyją na obszarach leśnych, ale można je znaleźć w górach, na łąkach i pustyniach. Dobrze rozwijają się również w miastach, miasteczkach i na terenach wiejskich.

29. Geograficznie, lis czerwony ma najszerszy zasięg z ponad 280 zwierząt drapieżnych. Podczas gdy jego naturalnym środowiskiem jest mieszany krajobraz zarośli i lasów, jego elastyczne żywienie pozwala mu na dostosowanie się do wielu środowisk. W związku z tym jego zasięg obejmuje całą półkulę północną, od koła podbiegunowego, przez Afrykę Północną, Amerykę Środkową, aż po stepy azjatyckie. Znajduje się on również w Australii, gdzie jest uważany za gatunek inwazyjny.

30. Lisy są zwierzętami wszystkożernymi, a to oznacza, że jedzą mięso i roślinność, żaby, jaja, owady, robaki, ryby, małe ssaki, ptaki, jagody, warzywa, nasiona, gady, kraby, mięczaki, owoce, grzyby i padlinę. Zimą zjadają głównie ssaki, takie jak myszy, króliki i inne małe zwierzęta.

Pytania i odpowiedzi

Czy lisy atakują ludzi?

Lisy nie są niebezpieczne dla ludzi, chyba że są wściekłe, co jest bardzo rzadkie, lub gdy są atakowane lub czują się zagrożone

Jak mądry jest lis?

Lisy są mądre w tym co dla nich ważne: znajdowaniu pożywienia, przetrwaniu w ekstremalnych warunkach pogodowych, unikaniu drapieżników, ochronie swoich młodych. Są mądrzejsze niż większość, ale nie wszystkie, rasy psów.

Czego boją się lisy?

Lisy mają naturalny strach przed ludźmi. Lisy można łatwo przestraszyć, wydając głośne odgłosy, takie jak krzyki lub gwizdy albo rzucając w nie przedmiotami, takimi jak piłki tenisowe.

Czy lisy zjadają koty?

Na ogół lisy nie atakują dorosłych kotów, ale prawdopodobnie atakują kocięta, które są stosunkowo młode. Mogą także zabijać te kocięta, a następnie zjadać je, ponieważ lisy są wszystkożerne.

Czy lisy boją się psów?

Powodem, dla którego nie atakują psów, kotów i ludzi jest to, że nie są one czymś, co lis uważa za ofiarę. Choć może się zdarzyć, że lis spróbuje zaatakować psa lub, co bardziej prawdopodobne, kota, przestraszy się, gdy zacznie się hałas lub gdy zostaną zaatakowane pazurami.

Czy lisy mogą być zwierzętami domowymi?

Trzymanie lisa w domu jest niezwykle trudne i są to ciężkie zwierzęta domowe w utrzymaniu. Nie zostały one udomowione, więc trudno je oswoić. Lisy nie są dobrymi zwierzętami do domu i w niektórych krajach jest to nielegalne.

Czy lisy wychodzą w ciągu dnia?

Lisy żerują na wiewiórkach, ptakach i innych zwierzętach, które są aktywne tylko w ciągu dnia, więc mogą po prostu szukać posiłku w tym czasie.

Czy lisy zabijają dla zabawy?

Lisy nie „zabijają dla zabawy”. Jeśli znajdą duży zapas jedzenia (np. kury w kurniku), zabiją wszystkie zwierzęta z zamiarem zabrania wszystkiego, czego nie zjedzą, by przechować to na później. Jest to zachowanie podobne do innych mięsożerców, takich jak lwy.

Czy lisy szczekają?

Lisy również szczekają, co jest powszechnie używane jako rodzaj kontaktu, aby dotrzeć do rodziny lub rywali, Lisy również piszczą, gdy są podekscytowane.