15 Ciekawostek o Sztucznej Inteligencji

sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja to maszyny lub zaawansowane systemy, które są w stanie naśladować ludzką inteligencję. Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane informacje na jej temat.

1. Badania nad sztuczną inteligencją trwają od lat pięćdziesiątych. Za jej ojca uznaje się Alana Turinga, który opracował test oparty na konwersji języka naturalnego za pomocą stworzonej maszyny. Ten sam matematyk i kryptolog był twórcą popularnej maszyny Turinga.

2. Bardzo wiele popularnych gier video opiera się na sztucznej inteligencji, dzięki czemu są one w stanie imitować wiele zachowań ludzkich i jeszcze bardziej angażować emocjonalnie graczy.

3. Już w ciągu najbliższych kilku lat samochody jeżdżące bez udziału kierowców mogą okazać się faktem. Oparte na sztucznej inteligencji pojazdy będą w stanie rozpoznawać samodzielnie nie tylko warunki atmosferyczne, ale również ruch na drodze i wszelkie przeszkody, a dzięki nim być może liczba wypadków może zostać zredukowana.

4. Facebook i Twitter korzystają ze sztucznej inteligencji, aby dopasować treści reklamowe do konkretnych odbiorców. Trwają również prace nad tym, aby sztuczna inteligencja w jeszcze większym stopniu zwiększała zadowolenie klientów.

5. Aibo to nazwa robota marki Sony, który jest pierwszym w historii robotem do zabawy. Jest on w stanie okazywać emocje i rozpoznawać swojego właściciela. Jego rozbudowane wersje z roku na rok są coraz bardziej zaawansowane.

6. Przewiduje się, że w ciągu kilku najbliższych lat sztuczna inteligencja będzie na tyle zaawansowana, że będzie w stanie zastąpić ludzi na około 16 procentach stanowisk pracy w najróżniejszych branżach.

7. W niedalekiej przyszłości około 85 procent zadań telefonicznej obsługi klienta będzie mogło być wykonywanych przez sztuczną inteligencję.

8. W 2015 roku Stephen Hawking i Elon Musk podpisali się pod petycją dotyczącą sztucznej inteligencji i wyścigu zbrojeń, w której namawiali innych do powstrzymania czegoś, czego nie będzie można powstrzymać. Petycja ta przywołała na myśl filmy science fiction, w których maszyny były w stanie przejąć kontrolę nad światem.

9. Inicjatywa 2045 to fundacja założona przez rosyjskiego miliardera, która pracuje nad tym, aby możliwe było wszczepianie ludzkiej osobowości do niebiologicznych nośników, a więc jednym słowem: nieśmiertelność.

10. Joseph Wiezenbaum był amerykańsko-niemieckim naukowcem, który zauważył, że jego więź między jego sekretarką a maszyną, którą stworzył, jest coraz silniejsza. Wówczas stał się zagorzałym przeciwnikiem kierunku, w jakim podążały badania nad sztuczną inteligencją.

11. Rozwój sztucznej inteligencji każe futurolog przypuszczać, że prędzej czy później dojdzie do sytuacji, w której maszyna zabije człowieka, który ją stworzył, z własnej inicjatywy.

12. Dziś sztuczna inteligencja wykorzystywana jest na przykład do tworzenia komputerowych gier w szachy, ale pierwsza maszyna do gry w szachy powstała już w drugiej połowie XVIII wieku. Wówczas jednak wewnątrz maszyny ukryty był zdolny szachista.

13. Autonomiczne traktory i maszyny rolnicze mogą w bliskiej przyszłości spowodować, że praca rolników będzie zbędna.

14. Najtrudniejszym zadaniem dla sztucznej inteligencji jest przetwarzanie treści na konkretny język wraz z wszelkimi zawiłościami językowymi. Pokonanie bariery językowej będzie punktem zwrotnym w tej dziedzinie.

15. W 1997 roku komputer Deep Blue wygrał partię szachów z rosyjskim mistrzem, Garrim Kasparowem.

5/5 - (liczba ocen: 1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *