18 Interesujących Ciekawostek o Wiewiórkach
Wiewiórki są niesamowitymi stworzeniami, mogą skakać 10 razy wyżej niż własne ciała i obracać kostki o 180 stopni, aby podczas wspinaczki stanąć w dowolnym kierunku. Oto ciekawostki i interesujące fakty o wiewiórkach.
1. Na świecie istnieje ponad 265 gatunków wiewiórek.
2. Kiedy wiewiórki czują się zagrożone, uciekają w zygzakowaty sposób. To niezwykle użyteczna strategia ucieczki przed jastrzębiami i innymi drapieżnikami.
3. W języku greckim słowo „wiewiórka” oznacza „cienisty ogon”.
4. Wiewiórki mają na przednich łapach 4 palce, które są niezwykle ostre i służą do chwytania kory drzew podczas wspinaczki. Mają też 5 palców u tylnych łap.
5. Wiewiórki drzewne są jednym z najważniejszych zwierząt w okolicy, jeśli chodzi o sadzenie lasów. Choć mogą uważać, gdzie grzebią swoje żołędzie i inne orzechy, to jednak zapominają o kilku swoich skrytkach. Kiedy to robią, żołędzie te często kiełkują, co skutkuje większą ilością drzew – a w końcu jeszcze większą ilością żołędzi dla wiewiórek.
6. Wiewiórki potrafią skakać na odległość do 6 metrów. Mają długie, umięśnione tylne nogi i krótkie przednie, które współpracują ze sobą, pomagając w skokach.
7. Wiewiórki czerwone były szeroko rozpowszechnione w Wielkiej Brytanii do lat czterdziestych XX wieku, ale ich liczba gwałtownie spadła i obecnie są klasyfikowane jako gatunek zagrożony. Ich stan zagrożenia jest w dużej mierze spowodowany wzrostem populacji wiewiórki szarej, ze względu na ich większy i bardziej wytrzymały charakter.
8. Samiec wiewiórki potrafi wyczuć samicę w rui, z odległości do jednego kilometra.
9. Wiewiórki można znaleźć na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy i Australii.
10. Wiewiórki mogą co tydzień zjadać swoją własną wagę ciała, która wynosi około 0.7 km.
11. Wiewiórki komunikują się za pomocą szerokiego zakresu wywołań, takich jak szczekanie terytorialne i odgłosy, ale ich główną formą komunikacji są ogony.
12. Latające wiewiórki nie potrafią tak naprawdę latać – po prostu używają płatów skóry między kończynami, aby ślizgać się z drzewa na drzewo. Ich skoki akrobatyczne często sięgają 5 metrów, a niektóre gatunki przelatują prawie 9 metrów w jednym ślizgu.
13. Wiewiórki komunikują się ze sobą poprzez różne wokalizy i oznaczenia zapachowe. Używają też swoich ogonów jako do sygnalizacji zagrożeń.
14. Chociaż wiewiórki przechowują jedzenie w różnych miejscach w całym swoim zasięgu, nie zawsze pamiętają, gdzie je zakopały. Odkryte orzechy i nasiona ustępują miejsca kiełkującym drzewom, dlatego też wiewiórki są znane z tego, że odgrywają ważną rolę w uprawie i utrzymaniu populacji drzew leśnych.
15. Wiewiórki są sprytnymi stworzeniami i mogą nauczyć się pokonywać liczne przeszkody, aby znaleźć najbardziej efektywną drogę do pożywienia. Są dobre w poszukiwaniu dróg na skróty.
16. Wiewiórki, jak wiele innych gryzoni, nie mogą wymiotować. Nie mogą też beknąć ani doznawać zgagi.
17. Ich duże oczy pomagają im umiejętnie wspinać się na drzewa i unikać drapieżników.
18. Wiewiórki żyjące na drzewach, takie jak wiewiórka szara, budują dreny z gałązek wysoko w drzewach. Są one mniej więcej takiej samej wielkości jak piłka nożna i są wyłożone trawą, korą, mchem i piórami dla większego komfortu i izolacji.