Ciekawostki

104 Interesujące Ciekawostki o Kotach 🐱

kot

Zagadkowe, zwinne i złośliwe – to cała prawda o kotach. A może nie do końca? Mają w zanadrzu jeszcze całe mnóstwo sekretów, które skrzętnie skrywają. Jedni z najliczniejszych pupili na świecie, posiadający więcej fanów niż niejedna gwiazda filmowa… Koty są z człowiekiem od wieków, a ich natura wciąż fascynuje kolejne pokolenia ludzi. Oto zbiór ciekawostek, które pozwolą choć odrobinę przybliżyć i zrozumieć kocią naturę.

1. Koty zostały udomowione ponad 9 i pół wieku temu.

2. Typowy dźwięk wydawany przez te zwierzęta to mruczenie. Przeciętna liczba godzin spędzona na mruczeniu to około 10 950, natomiast uśredniona prędkość dźwięku wynosi 26 cykli na jedną sekundę. Koty mogą mruczeć podczas nabierania powietrza jak i jego wydychania.

3. Jedną z najbardziej intrygujących części ciała kota jest jego nosek. A to za sprawą unikatowości każdego kociego nosa. Nie ma dwóch identycznych na świecie. Nosy kotów mogą różnić się wysokością nozdrzy, kolorem, kątem jego nachylenia w stosunku do całego pyszczka czy fakturą.

4. Mimo krążącego powszechnie znanego mitu, koty nie mogą widzieć w całkowitej ciemności. Choć potrzebują do widzenia jedynie 1/6 światła, którego wymaga ludzkie oko, to jednak w całkowitej ciemności są one tak samo ślepe jak człowiek.

5. Zasięg wzroku kota to prawie 36 metrów. To, co znajduje się poniżej linii nosa, kot nie jest w stanie zobaczyć. Obliczono, że widzenie sięga więc 285 stopni.

6. Kocie wąsy są czułe na tyle, że pozwalają tym zwierzętom na określenie lokalizacji danego przedmiotu bez konieczności jego dotykania. Polega to głównie na wykrywaniu ruchów powietrza wokół przeszkód. Każdy kot posiada około 12 wąsów ułożonych po obu stronach pyska.

7. Najstarszy znany kot miał 38 lat i 3 dni. Wabił się Creme Puff, a przyszedł na świat 3. 08. 1967 r. Jego właścicielem był Jake Perry. Co ciekawe, poprzedni rekordzista wśród długowiecznych kotów także należał do niego. Był nim Rex Allen, który dożył wieku 34 lat.

8. Natomiast najmniejszy zarejestrowany kotek został nazwany Tinker Toy i mieszkał w Kalifornii. Żył 6 lat (odszedł w 1997 r.). Jego waga wynosiła zaledwie 0, 5 kg, sięgał 7 cm wysokości, natomiast długość jego ciała to 19 cm. Co smutne, jego zdjęcia nie można znaleźć nawet w Księdze rekordów Guinnessa.

9. Za największego szczęściarza wśród kotów uważany jest Andy, który przeżył upadek z 16 piętra (60 metrów).

10. Little Nicky był najdroższym kotem świata. Stało się tak z powodu faktu, że został sklonowany. Kosztował klienta 150 000 zł.

11. Kotka Dusty, która pochodziła z Ameryki, miała aż 420 kociąt. Żyła 18 lat.

kotek

12. U tych zwierząt normą jest wielodzietność. Każdy miot może się składać nawet z dziewięciu młodych.

13. W 1970 r. w jednym miocie przyszło na świat aż 19 kociąt.

14. Jeden miot może posiadać wielu ojców. Jednym z dowodów na to jest różnorodne, czasem kompletnie nie pasujące do innych, ubarwienie sierści młodych kotków.

15. Koty potrafią być niezłymi sportowcami. Rekordziści, biegnąc, osiągają prędkość nawet 49 k/h.

16. Koty mogą przeżyć upadek nawet z wysokości 20 metrów.

17. Skok kota może przekroczyć pięciokrotność długości jego rozprostowanego ciała.

18. Upadek na cztery łapy oznacza w stosunku do kota możliwość przekręcenia ciała, odnajdując właściwą pozycję w bardzo krótkim czasie. Ta cecha pozwala na złapanie równowagi bez względu na pozycje wyjściową, w jakiej znajdował się wcześniej kot. Zwierzęta te koordynują działanie oczu oraz aparat znajdujący się w uchu wewnętrznym, którego zadaniem jest utrzymywanie równowagi, dzięki czemu mogą ocenić wysokość w trybie natychmiastowym.

19. Futrzaki te są jednymi z największych śpiochów wśród fauny. Ich sen dziennie może wynosić nawet 18 godzin, co jest równoznaczne z tym, że przesypiają one niemal 70% swojego życia.

20. Aktywność kotów uruchamia się wieczorami oraz nad ranem. Dzieje się tak ze względu na ich wrażliwy wzrok, który w ten sposób chronią przed nadmiarem światła dostającym się do nich w ciągu dnia.

21. Według badań pupile zamieszkujący na stałe z ludźmi są w stanie przeznaczyć na wypoczynek aż 80% swojego czasu, natomiast zdziczałe osobniki jedynie 62%.

22. Udomowione koty poświęcają około 17% czasu w ciągu jednego dnia na aktywność typu higiena. W przypadku dzikich jednostek jest to 24%.

23. Sposób polowania tego zwierzęcia również zależy od tego, czy mieszka on z ludźmi. Koty domowe spędzają na tej czynności około 3% czasu, natomiast te dzikie aż 14%.

24. Badania naukowców z University of Illinois at Urbana-Champaign wykazały też, że domowe koty potrafią przewędrować około 0, 3 km², tymczasem te dzikie poszerzają obszar wędrówek aż do 5, 5 km².

kot

25. Powiedzenie: „jeść, jak kot napłakał” ma naukowe podłoże. Zwierzęta te nie są w stanie przeżuć większych kawałków jedzenia, ponieważ ich szczęka nie rusza się na boki. Zamiast tego przeżuwać mogą bez picia wody.

26. Kubki smakowe kotów nie umożliwiają im rozpoznania słodkiego smaku.

27. Większość osobników rodzaju męskiego posiada sprawniejszą łapę lewą, podczas gdy kocie samice używają jako głównej łapki tę prawą.

28. Zagięte pazury znacznie utrudniają tym zwierzętom zejście na przykład z wysokiego drzewa. O ile wspinaczka jest dla nich banalnie prosta, o tyle pazury w kształcie haczyków przeszkadzają w zejściu na dół. Koty radzą sobie tak, że schodzą w tej samej pozycji, w jakiej wcześniej weszły przykładowo na drzewo tj. z łebkiem ustawionym wyżej od reszty ciała („łebkiem w górę”).

29. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech tych pupili jest szczególna budowa ich ciała. Gibkość to ich znak firmowy. Jako że są właścicielami 53 kręgów umiejscowionych w grzbiecie i połączonych ze sobą dosyć luźno, mogą przekręcać się, wyginać i przeciskać pomiędzy przeszkodami swobodnie i szybko. Ułatwieniem jest dla nich również fakt, że posiadają elastyczny, mocno zredukowany i niezrośnięty z obręczą barkową obojczyk (niektórzy nawet twierdzą, że koty nie posiadają obojczyka).

30. Posiadają za to więcej kości niż człowiek, bo aż 230. 10% wszystkich kości znajduje się w ogonie kota.

31. Koty najpierw stawiają prawe łapy, a w następnej kolejności obie lewe.

32. Zwierzęta te uwielbiają śledzić swoje ofiary i zakradać się do nich. Pozwalają im na to grube, miękkie poduszki zlokalizowane na łapach.

33. „Trzecie oko” oznacza u tych zwierząt dodatkową powiekę. Chroni ona przed wysychaniem i uszkodzeniami z zewnątrz w wyniku zetknięcia się z przeszkodami lub walką z innymi przedstawicielami tego gatunku. Podczas choroby powieka ta powleka oczy do połowy, aby zabezpieczyć narząd wzroku.

34. Co niezwykłe, koty posiadają 32 mięśnie kontrolujące aparat słuchowy i jego ruchy. Tak ogromna ilość mięśni pozwala im obracać uszami nawet o 180 stopni. Ponadto mogą poruszać każdym uchem niezależnie od siebie.

35. Mają także niezwykle czuły słuch. Wychwytują dźwięki niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Takie, których częstotliwość jest dla niego zbyt wysoka.

36. Słuch kota jest lepszy w porównaniu ze słuchem psa.

37. Co ciekawe, istnieją jednak koty całkowicie głuche. Z reguły są nimi te o białej sierści. Zwykle są one wyposażone w dwukolorowe oczy. Gdy biały kot posiada jedno oko zielone, a drugie niebieskie, głuchota obejmie tę stronę pyszczka, po której leży oko niebieskie. Natomiast koty o barwie białej, ale z oczami w kolorze innym niż niebieski najprawdopodobniej nie muszą się martwić o problemy ze słuchem.

38. Koty potrafią wydobyć z siebie około kilkadziesiąt przeróżnych odgłosów, a to za sprawą aż 100 strun głosowych, w które zostały wyposażone ich organizmy.

39. Zwierzęta te zostały wyposażone w specjalny narząd. Jest to organ Jacobsona lub inaczej narząd przylemieszowy. Jego działanie polega na wykrywaniu substancji chemicznych. Jest połączony ze zmysłem powonienia oraz zmysłem smaku. Jest umiejscowiony w górnej części podniebienia i służy do odbioru feromonów. Pomaga komunikować się ze sobą zwierzętom tego gatunku. Powszechnie narząd ten jest uznawany za „szósty zmysł” kota.

40. Niezwykłe wyczulenie w stosunku do wibracji i drgań pozwala kotom na przewidzenie i uniknięcie katastrof naturalnych takich jak: tsunami, wybuch wulkanu lub trzęsienie ziemi. Są w stanie wyczuć zbliżające się drgania nawet 15-20 minut przed nadejściem fali lub erupcji.

41. Alergia na kota wcale nie oznacza uczulenia na jego sierść, ale na ślinę tego zwierzęcia lub też drobinki naskórka gromadzące się na niej.

42. Gepard jest szczególnym gatunkiem kota. Jako jedyny nie potrafi schować swoich pazurów, dlatego niezależnie od sytuacji, wciąż ma je wyciągnięte.

43. Puls przeciętnego kota mieści się w przedziale 110-170 uderzeń w ciągu jednej minuty.

44. Okazuje się, że kocur, który został poddany zabiegowi kastracji, żyje dłużej. Różnica w żywotności pomiędzy nim a kocurem niewykastrowanym może wynosić nawet 3 lata.

45. Przeciętny kot może żyć przez 20 lat. Chcąc przeliczyć ten wiek na „ludzkie lata”, wynik może być imponujący. Wynosi on bowiem aż 98 lat.

46. Termoregulacja ciała kota zachodzi jedynie w obrębie podeszwy jego łapek i to tam występuje u niego pot.

47. Domowe koty są najpopularniejsze w Ameryce Północnej, gdzie ich liczba dochodzi o 73 milionów.

48. Ocieranie się o różne przedmioty, a także ludzi to u kotów oznaczanie terytorium. Gruczoły zapachowe, które znajdują się w okolicach pyszczka małego czworonoga, służą mu do oznakowania swojego terenu.

49. Czarny kot jest powszechnie uznawany w większości krajów europejskich oraz Ameryce za zwiastun pecha. Zupełnie odwrotnie sytuacja ma się w Wielkiej Brytanii oraz Australii. Tam, ludzie nie zasłonią oczu, gdy kot o czarnym umaszczeniu przebiegnie im drogę, ponieważ jest przez nich uważany za symbol szczęścia.

50. Każdy kot wie, gdzie jest jego dom i jeśli zechce, potrafi do niego powrócić. Nie jest jasne, w jaki sposób się to dzieje i skąd te zwierzęta wiedzą, jak odszukać swoje podwórko. Zdania naukowców są podzielone w tej kwestii.

51. Każdego roku dzień 17 luty jest obchodzony jako międzynarodowy dzień kota.

mały kot

52. Wśród typowych postępowań kotów można wymienić drapanie przez nich różnych przedmiotów. Robią to, gdy chcą zetrzeć martwą warstwę z pazurów oraz aby rozciągnąć swoje mięśnie. Drapanie to także sposób na pozostawienie swojego zapachu na określonym terytorium.

53. Zwierzęta te uwielbiają ciepło. Wynika to z ich budowy. Aby zmniejszyć ilość energii potrzebnej na wytwarzanie ciepła, szukają one zewnętrznego źródła, które im je zapewni. Temperatura 38-39 stopni Celsjusza to dla kota idealny stan. Jeśli temperatura jego ciała spada do 37, 5 stopnia oznacza to hipotermię, natomiast przy 39, 5 gorączkę.

54. Koci język spełnia wiele funkcji, a pomaga mu w tym jego specyficzna budowa. Na powierzchni języka kota znajdują się szorstkie wypustki. Pozwalają one na precyzyjne czyszczenie i chłodzenie sierści. Umożliwiają także bardziej efektywne picie wody.

55. Zwierzęta te posiadają szczególną cechę. Ich organizmy gromadzą bromowane związki chemiczne, które pochodzą z kurzu. Kot w domu działa więc trochę jak oczyszczacz powietrza, niestety jednak z nie najlepszym dla siebie samego skutkiem.

56. Dorosłe koty nie piją zbyt często mleka, ponieważ ich organizmy nie potrafią dobrze strawić laktozy. Jeśli starszy kot nagminnie spożywa mleko, może dostać nieprzyjemnych dolegliwości: biegunki i wymiotów.

57. Gest owinięcia się przez kota ogonem świadczy o chęci odizolowania się od otoczenia oraz dyskomforcie.

58. Aoshima jest japońską wyspą kotów nazywaną tak ze względu na zamieszkiwanie jej przez zaledwie kilkanaście osób i ponad 120 kotów.

59. Najbardziej popularną wśród tego gatunku jest rasa z rodowodem Pers, natomiast kolejno na drugim i trzecim miejscu uplasowały się Main Coon i Syjam.

60. Dorosły kot posiada w pyszczku 30 zębów, choć wcale się z nimi nie rodzi. Bezzębnym kociętom wyrastają najpierw zęby mleczne, które wypadają gdy koty osiągają wiek blisko pół roku.

61. Tylne pazury kota są mniej ostre od tych przednich, ponieważ nie są schowane podczas chodzenia, co znacznie przyspiesza ich ścieranie się.

62. Najcięższy kot domowy, jakiego zarejestrowano, ważył 21 kg.

63. Koty posiadają po 5 palców na przednich łapkach i tylko po 4 na tylnych. Te, które mają ich więcej określane są mianem kotów polidaktylowych.

64. Pewien kot zajmował stanowisko burmistrza Talkeetna – miasteczka na Alasce. Nazywał się Stubbs i pełnił swą funkcję przez 20 lat.

65. Kot o imieniu Felicette 18. 10. 1963 r. wyruszył w kosmos jako pierwszy przedstawiciel swojego gatunku.

66. Nawet CIA próbowało zwerbować koty w swoje szeregi. W latach sześćdziesiątych została przeprowadzona operacja na kotce, której wszczepiono mikrofon i nadajnik radiowy. Niestety zwierzę zostało potrącone przez nadjeżdżającą taksówkę już na pierwszej misji szpiegowskiej.

67. Najstarszy film, który opowiada o kotach, nakręcono w 1894 r.

68. Entuzjastą kotów był sam Abraham Lincoln. Za jego kadencji w Białym Domu zamieszkiwały 4 koty.

69. Natomiast w gronie ludzi znanych historii świata, którzy bali się tych zwierząt byli: Napoleon, Juliusz Cezar oraz Karol XI.

70. Pierwsza wystawa kotów odbywała się 13. 07. 1871 r. w Londynie.

71. Udowodniono naukowo, że posiadanie i opieka nad kotem sprawia, że ryzyko udaru mózgu oraz zawału serca spada o jedną trzecią.

72. Powitanie kota z innym przedstawicielem tego gatunku odbywa się na zasadzie dotykania nawzajem swoich nosów.

73. Kocimiętka działa na te czworonogi w szczególny sposób. Jako że skład tej rośliny zawiera kocie feromony szczęścia, zwierzęta te wyczuwają go swoim zmysłem powonienia.

74. U niektórych kotów może rozwinąć się uzależnienie od tuńczyka. Z tego względu w diecie pupila ryby nie powinny stanowić więcej niż jedna dziesiąta wszystkich spożywanych przez niego pokarmów.

75. Stevie to obecnie najdłuższy kot świata. Przy całkowitym rozciągnięciu długość jego ciała wynosi aż 1,23 metra.

76. Wśród kotów-rekordzistów znajduje się Australijczyk Omar. Ciało tego zwierzęcia ma długość 1, 2 m a jego waga dochodzi do 14 kg.

77. Zaś najgrubszym kotem świata jest aktualnie Himmy pochodzący również z Australii. Jego waga to 21 kg.

78. Miauczenie oznacza, że dorosły osobnik chce się porozumieć z człowiekiem.

79. Pierwsza w Polsce kocia kawiarnia powstała w Warszawie. Oferowała ona nie tylko kawę, ale również możliwość pogłaskania kota.

80. Koty z reguły nie lubią wody. Jest to podyktowane słabą izolacją ich futra. Jedyną rasą, której nie przeszkadzają wodne kąpiele jest turecki van.

81. Czy istnieje kot bez sierści? Oczywiście! Należy do rasy nazywanej Sfinks i występuje zarówno w Europie jak i Ameryce. Skóra tych zwierząt jest wrażliwa na promienie słoneczne.

82. Kocie źrenice są pionowe nie bez powodu. „Szczelina” reguluje ilość dostającego się do oka światła.

83. Tygrysy są największymi żyjącymi przedstawicielami z rodziny kotowatych.

84. W przeciwieństwie do domowych kotów tygrysy posiadają okrągłe źrenice. Jest to uwarunkowanie związane z trybem polowań. Zazwyczaj tygrysy wybierają na tę aktywność rano lub wieczór.

85. W Australii koty upodobały sobie polowania na ptaki. Każdego roku ginie z ich łap blisko 377 mln ptaków.

86. Już od urodzenia myszy i szczury instynktownie obawiają się kotów.

87. Niektóre kraje azjatyckie uważają koty za przysmak i wykorzystują ich mięso w kuchni. Rocznie może być tam zjadanych nawet milion przedstawicieli tego gatunku.

88. Grobowiec najstarszego znanego ludzkości kota odnaleziono na Cyprze.

89. W starożytnym Egipcie (ok. 2000 r. p. n.e.) kot był uważany za święte zwierzę. Mieszkańcy Egiptu utożsamiali go z boginią Bastet, natomiast Germanie z boginią płodności Freją.

90. Prawo Starożytnego Egiptu chroniło koty. Nawet za spowodowanie nieumyślnej śmierci tych czworonogów, człowiekowi groziła surowa kara, a nawet śmierć.

91. Na znak żałoby po utracie kota, rodzina, która pod której opieką się znajdował, goliła sobie brwi.

92. Nie wszyscy jednak kochali te zwierzęta, a wręcz uważali za wcielenie zła. Papież Innocenty VIII w XIV w. wydał rozkaz masowego spalenia kotów. Doprowadziło to jednak do wzrostu ilości szczurów i rozprzestrzenienia się dżumy.

93. W bitwie pod Peluzjum w 525 r. p. n.e. Persowie wystawili koty przed pierwszym szeregiem własnych żołnierzy. Tym samym wykorzystali fakt, że Egipcjanie nie chcieli ranić swoich świętych bóstw.

94. W 1888 r. w Egipcie zostały odnalezione zmumifikowane koty. Ponad 300 tysięcy ciał tych zwierząt użyto jako nawozu na farmach w Anglii i USA.

95. Naukowcy stwierdzili, że koty potrafią śnić. Świadczyć mają o tym, podobne ludzkim, wzory fal mózgowych.

96. Warto zapamiętać, że tym futrzakom szkodzi czekolada. Teobromina zawarta w składzie tego przysmaku jest toksyczna dla organizmu kota. Również aspiryna jest dla niego trucizną.

97. Ciąża u kotki trwa zwykle od 58 do 65 dni.

98. Gen odpowiadający za rudą barwę sierści u kota znajduje się w chromosomie X. Może on dać również kolor czarny. Samice posiadające 2 chromosomy X mogą zatem mieć ubarwienie składające się z obu tych kolorów. Samce, które posiadają tylko jeden chromosom X, nie będą miały rudo-czarnej sierści.

99. Jak to w przyrodzie bywa, zawsze znajdą się wyjątki. Jeśli więc kocur urodziłby się z umaszczeniem na sierści w kolorach rudym i czarnym, jest więcej niż pewne, że będzie on bezpłodny.

100. Co ciekawe, przeciętny kot żyjący w Australii konsumuje każdego roku większą liczbę ryb w porównaniu z przeciętnym Australijczykiem.

101. Głaskanie kota łagodzi stres, natomiast mruczenie czworonoga działa na człowieka uspokajająco.

102. Kot, którego nastrój jest bardzo dobry, unosi ogon wysoko do góry.

103. Tuż po narodzinach każde kocię ma niebieskie oczy. Nie ma tu znaczenia rasa. Właściwa barwa oczu u kota pojawia się w przybliżeniu po 12 miesiącach.

104. Większość kotów nie posiada żadnych rzęs.