Ciekawostki

Abraham Lincoln – Zaskakujące Ciekawostki, Informacje i Ciekawe Fakty

Abraham Lincoln

Abraham Lincoln, szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych, przeciwnik niewolnictwa i jeden z najpopularniejszych polityków w historii świata. Miał decydujący wpływ na politykę Stanów Zjednoczonych dziewiętnastego wieku i nie tylko.

1. Przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych urodził się w 1809 roku. Jego matka zmarła niedługo potem, a ojciec był cieślą. W domu nie było skłonności do dbania o wykształcenie, a Abraham nigdy nie skończył żadnej szkoły. Zachęcany przez macochę został zdolnym samoukiem, który pochłaniał książki.

2. W latach dwudziestych pracował jako rolnik oraz na promie. Nieco później otworzył z przyjacielem tawernę, ale alkoholizm wspólnika wpędził go w długi, które musiał spłacać długo po śmierci przyjaciela.

3. Był świadkiem fatalnego traktowania czarnoskórych niewolników na Południu i opowiadał się za zniesieniem niewolnictwa. Było ono głównym powodem wybuchu Wojny Secesyjnej w 1861 roku. Kluczowym punktem wojny było uchwalenie 13. poprawki do Konstytucji USA, która delegalizowała niewolnictwa. Lincoln cieszył się wówczas ogromnym poparciem.

4. W 1865 roku prezydent był gościem na spektaklu teatralnym, podczas którego do jego loży wtargnął aktor, który gorąco popierał niewolnictwo. Abraham Lincoln został postrzelony w tył głowy, a nad ranem zmarł.

5. Utrzymuje się, że przed śmiercią Lincoln bardzo cierpiał z powodu nieprawidłowo leczonego syfilisu i że ta choroba nie pozwoliłaby mu dożyć końca drugiej kadencji.

6. Abraham Lincoln mierzył aż 195 centymetrów i był najwyższym prezydentem w historii Stanów Zjednoczonych.

7. Matka prezydenta, Nancy Hanks, była spokrewniona z rodziną, w której w kolejnym stuleciu urodził się znany aktor, Tom Hanks. Gwiazda Hollywood jest spokrewniona z szesnastym prezydentem Stanów Zjednoczonych.

8. Mount Rushmore to góra położona w Dakocie Południowej. W latach 1927-1941 wykuto w niej pomnik na cześć czterech najważniejszych prezydentów
Stanów Zjednoczonych. Cztery głowy, o wysokości osiemnastu metrów każda, przedstawiają Theodore’a Roosevelta, George’a Washingtona, Thomasa Jeffersona i Abrahama Lincolna.

9. Lincoln słynął z tego, że w przeciwieństwie do większości mężczyzn tamtej epoki, nie palił, nie pił i nie przeklinał. Nie był również zwolennikiem polowań, a w ciągu całego życia pozbawił życia tylko jednego indyka.

10. W 1832 roku brał udział w Wojnie Czarnego Jastrzębia. Był jednym z pierwszych ochotników, ale w czasie jego służby nie doszło do starcia z Indianami.