Szympans – Mało znane ciekawostki, informacje i fakty
Szympansy nie są na darmo nazywane „człowiekiem-małpą”. Są bliżej nas niż jakakolwiek inna żywa istota na świecie. Między nimi, a nami jest o wiele więcej podobieństw niż różnic. Genetycznie rzecz biorąc, jesteśmy w około 98,5 procentach identyczni.
Nasze relacje z innymi naczelnymi zmieniają się. Im więcej się o nich dowiadujemy, tym bardziej nasze wyobrażenia o „człowieku kontra zwierzęciu” zaczynają słabnąć. Poznajcie zaskakujące ciekawostki i ważne informacje o szympansach.
1. Szympansy są zdolne do altruizmu, empatii, złości i rozpaczy.
2. Szympansy są zdecydowanie silniejsze niż ludzie, . Badania sugerują, że szympansy mogą być do dwóch do trzech razy silniejsze niż ludzie, gdy mierzy się siłę względem masy ciała, ale ta różnica może się wahać.
3. Szympansy mają duży repertuar dźwięków i gestów, których znaczenie my, ludzie, również rozumiemy instynktownie.
4. Starsze szympansy mają często ten sam problem co ich ludzkie odpowiedniki: Chodzi o wypadanie włosów… Kiedy się starzeją, łysieją, a broda powoli staje się siwa.
5. Szympansy są w stanie nauczyć się dużej liczby terminów i krótkich zdań w języku migowym, a także komunikować się. Jeśli chodzi o niektóre ćwiczenia poznawcze, to są one o wiele lepsze od nas, ludzi.
6. Szympansy mogą stać się psychicznie chore i wykazywać podobne objawy do ludzkich pacjentów. W niewoli często pojawiają się u nich depresje, lęki lub zaburzenia zachowania. Czasami okaleczają się, gryzą lub wyrywają włosy. W środowisku naturalnym takie objawy są jednak rzadko obserwowane.
7. Małpy te chorują i umierają na wiele patogenów, które dotykają także nas, ludzi.
8. Szympansy mają przeciwstawne kciuki. My, ludzie, też mamy taki kciuk. Podobnie, pandy olbrzymie mają „fałszywy kciuk”, który jest zmodyfikowanym nadgarstkowym, umożliwiającym im chwytanie bambusa. Koale również mają przeciwstawne kciuki na przednich łapach, co pomaga im trzymać się gałęzi drzew. Kameleony mają wyjątkowo zorganizowane palce, które tworzą chwytne „dłonie”, ale to nie są przeciwstawne kciuki w ludzkim czy naczelnych znaczeniu.
9. Małpy te są wytrzymałe i wysportowane. Mają muskularne ciało i są bardzo dobrymi wspinaczami. Kiedy przychodzą do oczka wodnego, a woda nie jest zbyt głęboka, idą śmiało przez przez wodę.
10. Biologicznie rzecz biorąc, zarówno szympansy jak i ludzie należą do rodziny małp człekokształtnych, zwanych też hominidami.
11. Szympansy robią narzędzia i używają broni. Szympansy rozłupują orzechy, stukając je kamieniami. Mimo że szympansy uważane są za najbardziej inteligentne zwierzęta na świecie, nie są jedynymi, którzy używają narzędzi. Orangutany, słonie i wydry należą też do tych zwierząt, które to robią.
12. Szympansy mogą nie tylko używać narzędzi do łapania np. termitów, ale mogą również same je wykonać – jest to umiejętność od dawna przypisywana tylko ludziom. Różne grupy dzikich szympansów rozwinęły różne regionalne „kultury” w sposobie użycia narzędzi, niektóre techniki są bardziej złożone i skuteczne niż inne.
13. Proces wytwarzania i stosowania narzędzi jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Istnieje również rodzaj nauczania, w którym doświadczone zwierzęta, zazwyczaj matki, przekazują nauczone techniki młodszym. W kulturach, gdzie techniki narzędziowe są trudniejsze do opanowania, nauczyciele są bardziej zaangażowani.
14. Szympansy pochodzą wyłącznie z Afryki. Mieszkają w Tanzanii, Nigerii, Kongo, Ugandzie i Senegalu. Tam małpy człekokształtne znajdują się w lasach deszczowych, a także na suchej sawannie.
15. Te wysoce inteligentne zwierzęta są wszystkożerne. Żywią się wieloma różnymi owocami, nasionami, liśćmi, korą, miodem, kwiatami i owadami.
16. Małpy żyją w rodzinach liczących od 6 do 10 zwierząt i tworzą duże społeczności, które mogą liczyć nawet do 100 członków.
17. Na Uniwersytecie w Kioto szympansy przewyższały studentów pod względem ilości obsługiwanych numerów. Zwierzęta musiały stuknąć numery od 1 do 9, które pojawiały się szybko na ekranie, w odpowiedniej kolejności.
18. Szympansy mogą realizować strategie i prowadzić wojnę.
19. Małpy te żyją w skomplikowanych grupach społecznych, charakteryzujących się pokrewieństwem, sympatią i niechęcią, konfliktem i pojednaniem.
20. Szympansy żyją tak prawie tak długo, jak ludzie: mogą dożyć ponad 60 roku życia.
21. Matki szympansów towarzyszą swoim dzieciom przez wiele lat w dorosłym życiu i utrzymują z nimi relacje przez całe życie.
22. Szympansy spędzają większość czasu na drzewach i huśtają się od gałęzi do gałęzi. Kiedy chodzą po ziemi, zazwyczaj robią to na czworaka, ale czasami też stoją pionowo i osiągają od 1,2 do 1,7 m wysokości.
23. Zwierzęta te potrafią zbudować 30 różnych rodzajów narzędzi.
24. Szympansy mają świadomość siebie i planują przyszłość. Rozpoznają się nawet na nagraniach wideo, przy czym ich reakcja na to jest różna w zależności od tego, czy nagranie pokazuje aktualny stan, czy też starszy obraz siebie.
25. Również szympansy mają charakterystyczny wyraz twarzy, który jest bardzo podobny do tego, jaki mają ludzie.
26. Samce są nieco większe i wyraźnie masywniejsze od samic. Samce ważą od około 28 do 70 kilogramów, samice są nieco lżejsze i ważą od około 20 do 50 kilogramów.
27. Zwierzęta te prowadzą regularne wojny przeciwko sobie. Już w latach siedemdziesiątych badaczka Jane Goodall poinformowała, że grupy szympansów patrolują granice swoich terytoriów i angażują się w bitwy z rywalizującymi grupami. Były przez to regularne zgony.
28. Szympansy mają wyraźne indywidualne charaktery. Nie ma dwóch takich samych osobowości.
29. Małpy te potrafią chichotać, śmiać się, udawać i umierać z żalu.
30. Szympansy potrafią się głośno śmiać, a nawet łaskotać. Ziewają, całują lub trzymają się za ręce.
31. Szympansy zjadają rośliny lecznicze. Szympansy zjadają niektóre rośliny, gdy są chore lub zranione. Dla przykładu, oczyszczają one swoje jelita z pasożytów poprzez zjedzenie niektórych liści. W jednej z tych roślin naukowcy odkryli nawet lekarstwo na choroby nowotworowe.
32. Kiedy naukowcy grali muzykę fortepianową szympansom w eksperymencie, zwierzęta poruszały się rytmicznie i reagowały bujaniem, klaskaniem lub tupaniem. Dwie szympansy w amerykańskim zoo opracowały nawet rodzaj rytuału tanecznego.
33. Szympansy, goryle i orangutany wolą ciepłe posiłki. Jeśli mają wybór, wolą gotowane mięso, słodkie ziemniaki i marchewkę niż surowe.
34. Małpy te mają świadomość siebie. Rozpoznają siebie w lustrze i pamiętają o sobie przez całe życie.
35. Teraz przychodzi smutna myśl: wielu z inteligentnych i zabawnych członków rodziny szympansów jest zamkniętych w zamknięciu w zoo. Chętnie by się bawiły ze swoimi przyjaciółmi na wolności. Zamiast tego muszą siedzieć w małej klatce i my ludzie, patrzymy na nich.