Ciekawostki

20 Ciekawostek o Jeżach dla Dzieci

w trawie

Zapewne każdy z was chodź raz w życiu widział jeża. Są to małe i niezwykłe zwierzątka, które są bardzo sympatyczne i ufne w stosunku do człowieka. Warto również nadmienić, że są to pożyteczne zwierzątka, które coraz częściej potrzebują naszej pomocy.

Dzieci znają jeże głównie z kreskówek i bajek, najczęściej są tam przedstawiane jako sympatyczne zwierzątka. Bo też takimi są. Są to bardzo przyjazne zwierzątka, dlatego też należy o nie w odpowiedni sposób dbać i zajmować się nimi.

Coraz więcej jeży, traci życie w wyniku wpadnięcia pod koła pojazdu, dlatego powinniśmy odpowiednio na to uważać. Zatem, czego jeszcze nie wiesz o jeżach?

Zobacz też -> 100 Fascynujących Ciekawostek o Jeżach

1. Jeże są niezwykłymi, małymi zwierzątkami zamieszkującymi Europę, Azję, Afrykę i Nową Zelandię. Jednak nie są one spotykane na terenie Ameryki.

2. Czy wiesz, że jeże zapadają w sen zimowy? Gdy temperatura za oknem jest równa 10 stopniom Celsjusza ssaki te, zapadają w sen zimowy, stają się otępiałe. Ich domem są malutkie norki, w których panuje stała temperatura, dzięki czemu bez problemu mogą przetrwać tam trudne warunki atmosferyczne panujące w ziemie.

3. Z powodu na bardzo zły wpływ człowieka na jeże, populacja ta z roku na rok zmniejsza się, co powoduje, że możliwe, że w roku 2025 populacja jeży będzie bardzo, bardzo niska.

4. Znakiem rozpoznawczym jeży są długie kolce, każdy jeż ma ich około 5 tysięcy i mają długość do 3cm. Stanowią one ochronę przed drapieżnikami.

5. Najczęściej są one ofiarami wypadków samochodowych i lisów. To właśnie przez te zdarzenia ginie rocznie 9tysięcy jeży. Najwięcej jednak ginie ich w Wielkiej Brytanii. Tam ginie ich nawet do 100 tysięcy rocznie.

6. Czy wiesz, że ciąża jeży trwa od 5 do 6 tygodni i wtedy samica wydaje na świat od 1 do 5 małych jeżyków, po trzech tygodniach otwierają one oczy.

7. Zapewne nie raz zastanawiało Cię co jedzą jeże, zatem jedzą one głównie ślimaki, myszy, a nie raz zdarza się, że potrafią zjeść żmiję zygzakowatą, to właśnie dzięki temu, że mogą ją pochłonąć nazywają się jeżami. Gdyż jeż oznacza pochłaniający żmije.

8. Jeżyki zazwyczaj są aktywne nocą, dzień spędza ona w swojej norce gdzie cichutko siedzi i unika zagrożenia jakim bez wątpienia są lisy i inne drapieżniki.

9. Czy wiesz, że jeże biegają w środku nocy? Na swych malutkich nóżkach potrafią przebiec nawet do 5 km. Jest to niesamowity wynik jeśli chodzi o tak małe zwierzątko.

10. Jeżyki uwielbiają brać kąpiel, gdy są one polewane ciepłą wodą na ich pyszczkach można zaobserwować błogi spokój.

11. Czy wiesz, że pierwszy jeż pojawił się ok. 30mln lat temu? Zapewne nie sądziliście, że jeże są tak starym gatunkiem ssaków.

12. Jeż posiada w swoim pyszczku 36 zębów, jednak nie myl jeżyka z gryzoniem. Nie jest on nim. Ponieważ zęby nie wyrastają mu na okrągło tylko raz.

13. Jeże bardzo często wspomina się w bardzo ważnych dziełach literackich jakimi są bez wątpienia „ Sen nocy letniej”. Najprawdopodobniej dzieje się tak dlatego, ponieważ jeże są to niesamowicie mądre i uczynne zwierzątka.

14. Czy wiesz, że w kilku stanach w USA jest zabronione posiadanie jeża? Dzieje się tak za sprawą tego, że to człowiek jest głównym winowajcą tego, że coraz mniej jeży jest na świecie. Większość ulega śmierci w sytuacji najechania na niego przez samochód.

15. Pigmejski jeż afrykański, jest to osobnik pochodzący z Afryki i jest on odmianą jeża, który jest zwierzątkiem domowym.

16. Czy wiesz, że jeże jest to rodzina ssaków, które liczą ponad 17 swych odmian? Jest to bardzo dużo, zważywszy na to, że każdy z nas kojarzy jeża jednorako i nie potrafimy ich odróżnić.

17. Jeże bardzo słabo widzą, głównym ich zmysłem jest węch i słuch. To właśnie dzięki węchowi wyczuwają zagrożenie i są one w stanie zareagować wystarczająco szybko na niebezpieczeństwo.

18. Czy wiesz, że dawniej używało się igły jeża do zszywania ludzkiej skóry, igły jeża idealnie nadawały się do tego rodzaju operacji.

19. Dawniej uważano, że jeżeli jeż zamieszkuje nieopodal domu przynosi to szczęście i dobrobyt dla gospodarza gospodarstwa. Teraz jeże również uważane są za niesamowite zwierzątka, które są bardzo dobrze postrzegane przez społeczeństwo. Szczególnie mocno ulubiły sobie je dzieci.

20. Jeże są to bardzo towarzyskie zwierzątka, które są w stanie bardzo szybko przywiązać się do człowieka, głownie dzieje się tak wtedy, kiedy ludzie są dla nich dobrzy i przyjaźni.

Czytaj dalej: 30 ciekawostek i faktów o Jeżu Pigmejskim