20 Ciekawostek i Faktówa o Kanarkach

kanarek

Kanarek domowy, potocznie nazywany kanarkiem, jest udomowioną odmianą dzikiego kanarka, małego ptaka z rodziny ziębowatych, pochodzącego z Wysp Makaronezyjskich. Pierwsze domowe kanarki zostały przywiezione do Europy przez hiszpańskich żeglarzy, którzy w XVII wieku hodowali te ptaki w niewoli. Te modne, drogie ptaszki były pierwotnie hodowane tylko na dworach królewskich Anglii i Hiszpanii. Poznaj zadziwiające ciekawostki i fakty o kanarkach o których być może nie słyszałeś.

1. Istnieje ponad 200 ras kanarków, dlatego też występują one obecnie w różnych kolorach, rozmiarach i kształtach.

2. Kanarki mogą być trzymane z przynajmniej jednym innym kanarkiem.

3. Kanarki są znane tylko jako ptaki z żółtymi piórami. Być może ze względu na wpływ popularnej postaci Disneya, który jest kanarkiem. Jednak, kanarki nie ograniczają się tylko do żółtego koloru. Są też czerwonopomarańczowe, różowe, białe i brązowawe.

4. Ptak ten jest w stanie odbierać dźwięki w zakresie od 1100 do 10 000 Hz.

5. Kanarki są popularnym gatunkiem ptaków wśród miłośników ptaków. Posiadają atrakcyjne żółte pióra, są świetnymi śpiewakami i są naturalnie przyjazne.

6. Zostały po raz pierwszy przywiezione do Rosji z Włoch pod koniec XVI wieku.

7. Kanarki dożywają 15 lat i śpiewają aż do swojej śmierci.

8. Wraz z tym brakiem potrzeby socjalizacji z innymi ptakami, kanarki mają niewielką potrzebę socjalizacji z ludźmi. Chociaż zdarzały się przypadki, że kanarki oswajały się z palcami, jest to wyjątek, a nie reguła.

9. Nie należy trzymać razem samców kanarków. Różne rodzaje ptaków nie powinny być trzymane razem.

ptak

10. Chociaż samice również są zdolne do śpiewania, to samce są lepszymi śpiewakami. Ich hormony, testosteron, każą im śpiewać, aby przyciągnąć samicę. Śpiewem samiec kanarka zaznacza swoje terytorium, a czasami śpiewa tylko dla własnej przyjemności.

11. Kanarki biorą udział w specjalnych mistrzostwach organizowanych przez stowarzyszenia zawodowe obserwatorów ptaków. Śpiew każdej rasy jest oceniany przez wyspecjalizowanych sędziów, którzy kierują się specjalnie opracowanymi kryteriami.

12. Nie używaj dużej ilości środków czyszczących wokół ptaka, ponieważ opary mogą być szkodliwe. Zaleca się stosowanie naturalnych środków czyszczących.

13. Podczas gdy papugi lubią się wspinać, kanarkom brakuje cech, takich jak haczykowaty dziób, aby mogły to robić. Oznacza to, że przy poruszaniu się polegają na swoim locie. Ważna jest odpowiednia klatka dla ptaków, która by to umożliwiała.

14. Kanarki są łatwe w pielęgnacji jako zwierzęta domowe. Nie są one wybredne i nie wytwarzają dużo hałasu w przeciwieństwie do innych ptaków.

15. Do kąpieli należy regularnie dostarczać przefiltrowaną, pozbawioną chloru, letnią wodę.

16. Mniejszy ptak nie oznacza mniejszego bałaganu. Większość ludzi myśli, że ponieważ kanarki są małe, będą schludne. Wręcz przeciwnie… kanarki spędzają większość swoich dni na lataniu w klatkach i w rezultacie bałaganią pustymi nasionami po całej podłodze.

17. Kanarki doskonale zapamiętują i powtarzają złożone melodie, a także naśladują ludzką mowę, jak papugi.

18. Jeśli zauważyłeś, że twój samiec śpiewa rzadziej, to może być tak, że jego poziom testosteronu spada, co może być spowodowane starzeniem się. Dzieje się tak podczas okresu pierzenia. Kiedy kanarek pieprzy się, traci swoje pióra i zastępuje je nowymi. Może to trwać przez około sześć do ośmiu tygodni.

19. Kanarki mają pozytywny wpływ na psychikę ludzką i mogą poprawić relacje pomiędzy członkami rodziny, w której żyją.

20. Choć z natury są one nieagresywne i towarzyskie, gdy są trzymane w wolierach, mogą czasami walczyć z agresywnymi współmieszkańcami, takimi jak gołębie i papużki. Trzymane w klatkach, mogą stać się dość terytorialne, dlatego też dwa samce kanarków nie powinny być w tej samej klatce.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *