AzjaCiekawostki

33 najlepsze ciekawostki o Jemenie

Sana
źródło: Rod Waddington / Flickr

Oto spojrzenie na Jemen, kraj położony na południowo-zachodnim krańcu Półwyspu Arabskiego, graniczący z Arabią Saudyjską i Omanem. W większości jest to kraj górzysty i na ogół jałowy. Przedstawiamy najlepsze ciekawostki, informacje i fakty o Jemenie.

1. Na historię, kulturę, gospodarkę i ludność Jemenu miało wpływ strategiczne położenie kraju przy południowym wejściu do Morza Czerwonego. Było to skrzyżowanie dawnych i współczesnych szlaków handlowych i komunikacyjnych.

2. Caffè Mocha wywodzi swoją nazwę z Jemenu. Mocha to miasto położone na jemeńskim wybrzeżu Morza Czerwonego. Miasto służyło jako główny ośrodek handlu kawą od XV do XVIII wieku. Ziarna Mocha słynęły z charakterystycznego smaku.

3. W przeszłości Jemen był znany jako „Szczęśliwa kraina”. Choć w czasach współczesnych kraj ten boryka się z wieloma problemami, w przeszłości był znany jako Arabia Feliks. Termin ten oznacza „szczęśliwy””. Jemen był bardziej żyzny niż większość Półwyspu Arabskiego.

4. Obszar: 527 968 km2.

5. Liczba mieszkańców: 28 milionów osób.

flaga

6. Mediana wieku: 19,8 lat (2018 r.)

7. Stolica: Sanaa

8. Grupy etniczne: Głównie arabskie, również afro-arabskie, południowoazjatyckie i europejskie

9. Religie: Muzułmańska (99,1%: szacunkowo 65% to sunnici, a 35% to szyici) oraz niewielka liczba Żydów, chrześcijan, hinduistów i bahaitów.

10. PKB: 73,63 mld dolarów amerykańskich (2017 r.).

11. Głównymi zasobami naturalnymi Jemenu są ropa naftowa i gaz ziemny, a także rolne grunty produkcyjne na zachodzie. Inne zasoby naturalne to ryby i owoce morza, sól kamienna, marmur oraz niewielkie złoża węgla, złota, ołowiu, niklu i miedzi.

12. Alkohol jest zakazany w Jemenie ze względu na surową islamską politykę religijną.

13. Stolica Jemenu jest jednym z najstarszych miast na świecie, stale zamieszkałym. Sana to jedno z najstarszych miast świata, które wciąż jest zamieszkałe. Zgodnie z legendami, syn Noego o imieniu Shem założył Sana.

14. W starożytnym świecie państwa, które zajmowały obszar znany dziś jako Jemen, kontrolowały dostawy ważnych towarów jak kadzidło i mirra oraz zdominowały handel wieloma innymi cennymi przedmiotami, takimi jak przyprawy i aromaty z Azji.

15. Co roku w Jemenie rodzi się więcej dzieci niż w jakimkolwiek innym kraju środkowego wschodu.

16. Khat lub Qat jest rośliną powszechnie uprawianą w Jemenie. Sok z tej rośliny ma działanie podobne do amfetaminy.

Jemen ciekawostki
Axel Hindemith / Wikipedia

17. Jemen jest 50-tym co do wielkości krajem świata. Jest porównywalny pod względem wielkości z Tajlandią.

18. Miasto słynie z dawnych wieżowców z błota. W mieście znajduje się około 500 takich wieżowców, a niektóre z nich mają wysokość aż 11 pięter. Te wieżowce pochodzą z XVI wieku. Dlatego Shibam jest często nazywane „Manhattanem Pustyni”. W 1982 roku miejsce zostało to wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

19. Jabal an-Nabi Shu’ayb na wysokości 3.666 m n.p.m. jest najwyższą górą Jemenu i najwyższą górą Półwyspu Arabskiego.

20. Terytorium Jemenu obejmuje ponad 200 wysp, z których największą jest Sokotra.

21. Jemen posiada 4 obiekty światowego dziedzictwa UNESCO.

22. Republika Jemenu powstała 22 maja 1990 r.

23. Północną częścią Jemenu rządzili imamowie, aż do proegipskiego zamachu wojskowego w 1962 roku.

24. Jemen jest konserwatywnym krajem muzułmańskim. Zachowania homoseksualne są karane śmiercią, a fotografowanie kobiet jest zabronione.

25. Góra Saber jest jedną z najbardziej znanych gór w Jemenie. Ma wysokość prawie 3000 m n.p.m.

plaża

26. Saltah jest uważana za narodową potrawę Jemenu i jest powszechnie spożywana w północnej części kraju. Jest głównie podawana na obiad. Podstawę stanowi gulasz mięsny zwany maraq lub sahowqa czyli mieszanka chilli, pomidorów, czosnku i ziół zmielonych.

27. Żucie narkotycznej rośliny Khat jest częścią kultury jemeńskiej.

28. Jemen jest jednym z najbiedniejszych narodów na Środkowym Wschodzie.

29. Na początku XX wieku kraj został podzielony między imperium osmańskie i brytyjskie.

30. Jemen ma 1906 km linii brzegowej wzdłuż Morza Arabskiego, Zatoki Adeńskiej i Morza Czerwonego.

31. Jemen twierdzi, że jest starożytną ojczyzną królowej Saby. Jej relacje z żydowskim królem Salomonem są wymienione w Biblii i Koranie.

32. Przeciętna uczta weselna trwa 21 dni.

33. Nawet w epoce hegemonii kolonialnej Jemen pozostał w większości jednym z najbardziej ustronnych regionów świata. To samo można powiedzieć dziś. Niewielu ludzi z zewnątrz podróżuje po surowej głębi Jemenu.