CiekawostkiEuropa

La Scala (Teatro alla Scala) – Informacje i Ciekawostki

Teatro alla Scala

Teatro alla Scala to jeden z najbardziej prestiżowych teatrów operowych na świecie, znajdujący się w Mediolanie we Włoszech. Teatr został otwarty w 1778 roku i od tego czasu stał się jednym z najważniejszych ośrodków kultury w Europie. La Scala jest znana z wystawiania dzieł wielkich kompozytorów, takich jak Verdi, Rossini i Puccini, a także z udziału wielu słynnych dyrygentów i solistów.

Budynek Teatro alla Scala jest imponujący i zachwyca swoim pięknym wnętrzem z marmurowymi schodami, złoconymi sufitami i wspaniałymi dekoracjami. Teatr jest również znany z doskonałej akustyki, która umożliwia wspaniałe doznania dźwiękowe.

Warto wspomnieć, że Teatro alla Scala jest również ważnym ośrodkiem kultury i sztuki we Włoszech. Organizuje ono różne imprezy, takie jak koncerty i spektakle baletowe, a także prowadzi działalność edukacyjną dla młodzieży i dzieci.

Ogólnie rzecz biorąc, Teatro alla Scala to nie tylko miejsce, w którym można usłyszeć wspaniałą muzykę i obejrzeć spektakle, ale także miejsce pełne historii i kultury, które zachwyca swoim pięknem i prestiżem.

W skrócie: ponad 2000 miejsc, prawie 250 lat historii, dwa sensacyjne ponowne otwarcia w 1946 i 2004 roku, niezliczone debiuty operowe i rozpoczęte kariery.

Teatro alla Scala – ciekawostki, fakty, informacje

1. Wcześniej istniał tam teatr o nazwie Teatro Ducale, ale został on zniszczony przez pożar w 1776 roku. Nowy teatr został zbudowany w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się kościół Santa Maria della Scala. Tak właśnie teatr otrzymał swoją nazwę.

2. La Scala słynie z świec, ale teatr ma też wyższe siedzenia zwane „loggione”. Służyły one dla mniej zamożnych i pomogły rozwijać popularność opery.

3. Było to miejsce, gdzie ryzykowało się wiele. W XIX wieku lobby La Scali działało jako pełne życia kasyno.

4. Teatro alla Scala w Mediolanie należy do najsłynniejszych teatrów operowych świata. Występowała tu większość największych śpiewaków ostatnich 200 lat. Został zainaugurowany 3 sierpnia 1778 roku i początkowo znany był jako Nowy Teatr Królewsko-Książęcy alla Scala.

5. Budynek został odnowiony w 1907 roku. Po tym czasie miał tak jak dziś 2800 miejsc siedzących. W 1943 roku, podczas II wojny światowej, La Scala została poważnie uszkodzona przez bombardowanie. Została odbudowana i ponownie otwarta 11 maja 1946 roku, ze wspaniałym koncertem pod dyrekcją Arturo Toscaniniego, z sopranowym solo Renaty Tebaldi.

6. Słowo 'scala’ oznacza po prostu 'schody’.

7. La Scala była pierwotnie oświetlona 84 lampami olejnymi zamontowanymi na suficie i kolejnym tysiącem w pozostałej części teatru. Na wypadek, gdyby się zapaliły, w kilku pomieszczeniach ustawiono setki wiader z wodą. Później lampy olejne zostały zastąpione przez lampy gazowe. W 1883 roku założono oświetlenie elektryczne.

8. Scena La Scali stanowiła nie tylko dom dla opery i baletu. W listopadzie 1813 roku zadebiutował tam skrzypek-wirtuoz Paganini. Był to spektakularny sukces i dał jego karierze mocnego przyspieszenia.

9. Wiele słynnych oper zostało po raz pierwszy wystawionych w La Scali, w tym kilka autorstwa Giuseppe Verdiego. Przez kilka lat Verdi nie pozwalał jednak na wykonywanie tu swojej muzyki, ponieważ nie podobał mu się sposób, w jaki grała ją orkiestra. Później jednak kompozytor poprowadził tam swoje Requiem 25 maja 1874 roku, a w 1886 roku ogłosił, że La Scala będzie gościć premierę jego opery Otello. W tym teatrze odbyło się również pierwsze wykonanie jego ostatniej opery, Falstaffa.

10. La Scala otworzyła swoje drzwi po raz pierwszy produkcją „L’Europa riconosciuta” (Europa ujawniona) przez Salieriego. Opera nie doczekała się kolejnego przesłuchania w La Scali aż do grudnia 2004 roku, kiedy to wybrano ją na ponowne otwarcie teatru – pod dyrekcją Riccardo Mutiego – po trzech latach renowacji.