Europa

67 Interesujących Ciekawostek o Włoszech

 

Wenecja

Cały czas rozmawiamy o Włoszech. To oczywiście nasz ulubiony temat. I domyślamy się, że również jesteś zainteresowany. Ale ile naprawdę wiesz o tym kraju, jego historii, kulturze i stylu życia? Jesteśmy zaskoczeni, że jest tyle, czego nie wiedzieliśmy. My również uważamy, że będziesz zaskoczony. Odkryliśmy więc sporo ciekawostek na temat Włoch:

1. Włochy są piątym pod względem liczby odwiedzanych krajów na świecie, co roku odwiedza je około 46 milionów zagranicznych gości. Jest to również piąty pod względem liczby ludności kraj w Europie.

2. Nazwa Włochy pochodzi od słowa italia, czyli „ziemia cielęca”, być może dlatego, że byk był symbolem plemion południowo-włoskich.

3. Oficjalną nazwą Włoch jest Republika Włoska (Repubblica Italiana).

4. Standardowy alfabet włoski zawiera tylko 21 liter. Włoski alfabet włoski nie posiada liter J, K, W, W, X lub Y.

5. W 1948 roku Roy Jacuzzi wynalazł jacuzzi przy użyciu specjalistycznych pomp wodnych, aby pomóc synowi, który cierpiał na reumatyczne zapalenie stawów.

6. Bartolomeo Cristofori stworzył pierwszy fortepian w 1698 roku. Inne instrumenty muzyczne wynalezione we Włoszech to gitara, skrzypce i organy.

Werona

7. We Włoszech znajdują się trzy aktywne wulkany Europy: Etna, Stromboli i Wezuwiusz.

8. Prawie cztery piąte Włoch jest górzyste lub pagórkowate.

9. Włosi cierpią na więcej trzęsień ziemi niż inni Europejczycy. Szacuje się, że w 1693 r. w trzęsieniu ziemi na Sycylii zginęło około 100 tysiące osób. Najgorsze ostatnie trzęsienie ziemi we Włoszech miało miejsce w Neapolu w 1980 roku, zabijając 3 tysiące osób.

10. W szczytowym momencie Imperium Rzymskie rozciągało się od Portugalii na zachodzie po Syrię na wschodzie, a od Wielkiej Brytanii na północy po północnoafrykańskie pustynie przez Morze Śródziemne. Obejmowało ono 3,7 kmmil czyli dwa trzecie wielkości USA i liczyła 120 mln mieszkańców. W średniowieczu Rzym liczył nie więcej niż 13 000 mieszkańców.

11. Dwóch Włosi przyczyniło się w szczególności do oświecenia XVIII-wiecznego wieku: Cesare Beccaria (1738-1794), którego eseje o przestępczości i karaniu doprowadziły do szeroko zakrojonych reform w traktowaniu więźniów i przestępców, oraz Giambattista Vico (1668-1774), filozof, retoryka i historyka, który często uważa się za wprowadzającego współczesną filozofię historii.

12. We Włoszech istnieją dwa niezależne państwa: Republika San Marino (40 km kwadratowych) i Watykan (108 akrów).

Bazylika Sanvitale

13. Podobnie jak większość Europy, Włochy zostały zniszczone w połowie XIV wieku przez Czarną Śmierć, która zostały przeniesione do Genui przez włoskich kupców powracających z Bliskiego Wschodu.

14. We Włoszech mieści się najstarszy uniwersytet na świecie, Uniwersytet Boloński założony w 1088 roku.

15. Niektórzy z najbardziej znanych artystów i autorów – w tym Dante, Leonardo Da Vinci i Michał Anioł pochodzą z Włoch.

16. W Turynie właściciele psów muszą chodzić pieszo co najmniej trzy razy dziennie lub ryzykują karą grzywny.

17. Piłka nożna została wprowadzona do Włoszech pod koniec XIX wieku przez Brytyjczyków, ale dopiero w latach trzydziestych XX wieku pod rządami Mussoliniego sport się ten spopularyzował.

18. Jeśli nie chcesz płacić wysokiej grzywny, nie jedz ani nie pij podczas siedzenia na schodach kościelnych lub na dziedzińcu kościelnym.

19. W 2012 r. miasto Falciano del Massico w Kampanii uczyniło śmierć mieszkańców nielegalnym, ponieważ cmentarz miejski jest pełen.

20. Na plażach Eraclea na weneckim Lido nielegalne jest wykonywanie zamków piaskowych lub wszelkiego rodzaju konstrukcji z piasku.

21. Watykan w Rzymie jest najmniejszym krajem na świecie i jest prowadzony przez samego Papieża.

architektura rzymska

22. Wśród wszystkich języków romańskich najbardziej zbliżony do łaciny jest włoski.

23. Od weneckiego do sycylijskiego istnieją dziesiątki włoskich dialektów używanych w całym kraju.

24. Według Włochów, postawienie kapelusza na łóżku przynosi pecha. Tradycyjnie, kiedy kapłani odwiedzali osoby umierające, aby dać im ostatnie namaszczenie, zdejmowali kapelusz i wkładali go na łóżko.

25. Włochy trzykrotnie gościły Igrzyska Olimpijskie: w latach 1956,1960 i 2006.

26. Boska komedia uważana jest za największy włoski utwór literacki.

27. Włochy wygrały Puchar Świata czterokrotnie, czyli i tak mniej niż Brazylia.

28. Jeśli kot przejeżdża przez ulicę, nie bądź pierwszym, który przekroczy jego ścieżkę. Uważa się, że czarne koty są symbolem czarów i diabła.

29. Kolejna ciekawostka o Włoszech: stolicy Rzymu, ma prawie 3000 lat.

Informacje o Włoszech dla dzieci

30. Monte Bianco – najwyższy szczyt w Europie znajduje się we Włoszech i jest częścią Alp.

31. Włosi zużywają ponad 45 butelek wina rocznie na osobę.

32. Największym świętem we Włoszech jest Boże Narodzenie. Wiele osób świętuje wigilię Bożego Narodzenia wielką ucztą, często z owocami morza.

33. W 1896 roku pierwszy szyszek lodów został stworzony przez włoskiego imigranta, który osiadł w Nowym Jorku.

34. Piłka nożna jest najpopularniejszym sportem we Włoszech, a słynny stadion w Mediolanie mieści 85 000 osób.

35. Ekspres do kawy to włoski wynalazek zbudowany przez Angelo Moriondo w 1884 roku.

36. Siatkówka jest bardzo popularnym sportem we Włoszech. Włoska Liga Siatkówki jest jedną z najbardziej szanowanych i utalentowanych lig na świecie.

37. We Włoszech odbywa się jeden z trzech najsłynniejszych przejazdów rowerowych w Europie „Giro d’ Italia” .

38. Około 85% Włochów to katolicy rzymskokatoliccy, przy czym mniejszość stanowią protestanci, Żydzi i społeczność muzułmańska.

Koloseum w Rzymie

39. Włosi jedzą średnio pół kilograma chleba dziennie. Co więcej, szacowane spożycie makaronu to 30 kilogramów na osobę rocznie.

40. Chleb nie jest przystawką. Włosi używają go raczej do wycierania resztek sosu z talerza.

41. Włochy szczycą się ósmą co do wielkości gospodarką na świecie.

42. W latach trzydziestych i czterdziestych XX wieku włoski faszysta Benito Mussolini (1883-1945) próbował wyeliminować z języka włoskiego obce słowa.

43. Wiele terminów muzycznych jest napisanych po włosku, ponieważ pierwsi kompozytorzy z epoki renesansu byli Włochami.

44. W Morzu Śródziemnym nad San Fruttuoso znajduje się brązowy pomnik Jezusa Chrystusa.

45. Mówi się, że wyspa Poveglia jest tak nawiedzona, że dostęp publiczny jest zakazany.

46. Watykan jest jedynym narodem na świecie, który nocą może zablokować własne bramy. Posiada własną firmę telefoniczną, radio, TV. Posiada nawet własną historyczną Straż Szwajcarską.

krzywa wieża w Pizie

47. W latach 1861-1985 ponad 26 milionów ludzi opuściło Włochy z przepełnionego południa w poszukiwaniu lepszego życia. Tylko jedna czwarta wróciła znowu do domu.

48. Nie zdziw się, jeśli Twój hotel we Włoszech nie ma 17 piętra. Włosi wierzą, że ta liczba jest pechowa, ponieważ gdy cyfra rzymska 17 (XVII) jest przeorganizowana wygląda jak VIXI, co oznacza, że „żyłem”, symbol, który jest kojarzony z śmiercią.

49. Włochy mają więcej arcydzieł na kilometr kwadratowy niż jakikolwiek inny kraj na świecie.

50. Włochy są największym na świecie eksporterem wina. Jest drugim co do wielkości producentem wina po Francji.

51. Podczas posiłku we Włoszech nie należy pytać o sałatkę lub inne przyprawy. Oliwa z oliwek jest jedyną dopuszczalną „przyprawą” we Włoszech.

52. Od Cappelletti do Cavatelli istnieje ponad 140 rodzajów makaronów. Niektóre z tych makaronów pochodzą wyłącznie z określonych regionów.

53. Włoski wilk jest nieoficjalnym włoskim zwierzęciem narodowym i odgrywa ważną rolę w legendzie założenia Rzymu.

54. Balet powstał we Włoszech w XV wieku i to właśnie Catherine de Medici wprowadziła go później do Francji.

neapol

55. Wielu z najbardziej wpływowych naukowców i matematyków urodziło się we Włoszech, w tym Galieusz i Alessandro Volta.

56. Ser parmezan pochodził z obszaru wokół Parmy we Włoszech. Włosi stworzyli również wiele innych serów, w tym gorgonzola czy mozzarella. Nikt nie wie, kiedy pizza została wynaleziona, ale ludzie z Neapolu uczynili ją popularną.

57. La famiglia jest w dużej mierze częścią kultury włoskiej. W rzeczywistości dzieci mieszkają w domu z rodzicami do 30 roku życia.

58. Według włoskiej kultury należy szanować starszych. Wstań zawsze, gdy starsza osoba wchodzi do pokoju.

59. Choć w pierwszej połowie XX wieku gospodarka Włoch pozostawała w tyle za resztą Europy, to obecnie jest to siódma co do wielkości gospodarka świata.

60. Włoskie San Marino jest najstarszą republiką świata założoną 301 roku i ma mniej niż 30 tysiąceobywateli i jest najstarszą na świecie nieprzerwaną konstytucję.

61. Większość naturalnej flory i fauny Włoch zniknęła z powodu stuleci uprawy i polowań.

62. Moda jest ważna we Włoszech. Niektórzy z najbardziej znanych na świecie projektantów, tacy jak Armani, Versace i Prada, pochodzą z Włoch.

włochy ciekawostki

63. Włosi znani są z komunikowania się za pomocą bogatych gestów rękoma i mimiki twarzy.

64. Pierwsze wrażenia są ważne dla Włochów, dlatego należy wykazać się szacunkiem i uprzejmością wobec innych – szczególnie w biznesie.

65. Włosi twierdzą, że nauczyli resztę Europy, jak gotować. Włochy są odpowiedzialne za wprowadzenie lodów (poprzez Chińczyków), kawy i owoców. Pierwszą włoską książkę kucharską napisał w 1474 roku Bartolomeo Sicci.

66. Ożywienie gospodarcze pobudziło wzrost i pomogło zrodzić humanizm i renesans.

67. Autor „Pinocchio”, Carlo Collodi, był włochem. Nazwa Pinokio oznacza „orzech sosnowy”.

Podziel się również ciekawostkami o Włoszech w komentarzu na dole.