CiekawostkiEuropa

Mediolan – Informacje i Zaskakujące Ciekawostki

Mediolan

Mediolan może zaskoczyć. Jest głównym miastem regionu Lombardii we Włoszech i jednym z najważniejszych ośrodków mody i designu na świecie. Miasto jest znane z takich ikon jak Duomo di Milano, czyli katedra św. Marii Najświętszej, oraz z placyku La Scala, jednego z najsłynniejszych teatrów operowych na świecie. Mediolan jest również ważnym ośrodkiem handlu i finansów we Włoszech.

Miasto jest znane z doskonałej kuchni i życia nocnego, a także z pięknej architektury i licznych parków i ogrodów. Mediolan jest wart włączenia do swojej listy obowiązkowych miejsc które musisz zobaczyć. Oto najlepsze ciekawostki oraz ważne informacje o Mediolanie.

1. Aperitivo to nie tylko doskonały sposób na zaangażowanie gości przed kolacją lub rozpoczęcie ciekawej rozmowy podczas popijania wina lub innego napoju, ale również włoska wersja angielskiej „happy hour”.

2. Mediolan, liczący ponad 1,3 mln mieszkańców, jest drugim co do wielkości miastem Włoch, a także centrum mody.

3. Miasto posiada najwięcej drapaczy chmur we Włoszech.

4. Gdy Napoleon przybył na te ziemie, utworzył Królestwo Włoch i został koronowany na króla w katedrze w Mediolanie w 1805 roku, kiedy miasto zostało ogłoszone stolicą królestwa.

5. Podczas austriackich rządów Mediolanu miasto stało się centrum opery. Mozart dał trzy premierowe występy na scenie Teatro Regio Ducal.

6. Mediolan ma najsłynniejszą operę w Europie. Teatro alla Scala może pomieścić dwa tysiące gości i jest jednym z najlepszych teatrów operowych i baletowych na świecie. Znajdują się w nim Chorus Teatralny La Scala, Balet Teatru La Scala i Orkiestra Teatralna La Scala. Cała jego magia ukryta jest w dość dyskretnej szarej kamienicy na placu o tej samej nazwie (piazza della Scala) z widokiem na pomnik Leonarda Da Vinci i ratusz Mediolanu.

7. Pod względem gotowania i smaku Mediolan wyróżnia się spośród innych włoskich miast. Tutaj nie znajdziemy zamiłowania do tradycyjnej pizzy i potraw z makaronu. Oto kilka prawdziwych dań miasta: Risotto Milanese (ryż z szafranem), Ossobuko i Cotolette alla Milanese (smażone kotlety wołowe).

8. Idealne rozwiązanie dla zakupów bez podatku. Mediolan posiada jedną główną powierzchnię handlową, plac składający się z następujących ulic: Via della Spiga, Via Manzoni, Via Sant’ Andrea i Via Montenapoleone. Tworzą to, co potocznie nazywa się Quadrilatero d’ Oro (prostokąt złota). W Mediolanie znajduje się również wspaniała galeria handlowa Galeria Vittorio Emanuele.

9. Katedra w Mediolanie jest piątą co do wielkości katedrą na świecie. Jej budowa rozpoczęła się w 1386 roku i trwała ponad 600 lat. Duomo zostało ukończone dopiero w 1965 roku.

10. Kościół Santa Maria delle Grazie słynie z faktu, że mieści się w nim oryginalny obraz Leonarda da Vinci „Ostatnia Wieczerza”. Przed wizytą większość zwiedzających nie zdaje sobie sprawy, że malowano go na ścianie w jadalni klasztoru.

Mediolan – ciekawostki, fakty, informacje

11. Mediolan jest miejscem narodzin dwóch najsilniejszych drużyn włoskiej ligi piłkarskiej – Inter Mediolan i FC Milan. Co ciekawe, ta ostatnia należy do byłego premiera kraju Silvio Berlusconiego, który jest wielkim kibicem piłki nożnej. Obie drużyny grają na Stadionie San Siro – największym we Włoszech.

12. Zamek został zbudowany w XV wieku przez księcia Mediolanu, Francesco Sforzę. Jednak jego współczesny wygląd definiuje przede wszystkim rekonstrukcja podjęta w XX wieku przez Lukę Beltrami. We wnętrzach sali do dziś jednak zachowały się prace Leonarda da Vinci i Bramante oraz Piety Rodandiniego Michała Anioła. Istnieje również muzeum instrumentów muzycznych i otwarte laboratorium.

13. Dla mieszkańców Mediolanu moda odzwierciedla nastrój w danym dniu, a nie pokazanie statusu społecznego i sukcesu.

14. Wewnątrz miasta znajdowało się pięć kanałów oraz okrągły kanał łączący kanały radialne. Budowa całego systemu trwała 700 lat: między XII a XIX wiekiem.

15. Leonardo da Vinci wynalazł pierwszą blokadę wodną dla kanału Mediolanu. Miała zrekompensować różnicę w poziomie wody pomiędzy Naviglio di Martesana, a kanałem okrągłym. Została ona zaprojektowana przez Leonarda da Vinci podczas jego pierwszej podróży do Mediolanu w 1482 roku, a obecnie jest najpopularniejszą blokada wodna na świecie.

16. Szacuje się, że w Mediolanie mieszka jedna trzecia ludności filipińskiej na świecie.

17. Mediolan posiada również kanały – w dzielnicy Navigli. Zostały one zbudowane w celu ułatwienia transportu towarów z lokalnych jezior do miasta. Na przykład wykorzystano je do przywiezienia marmuru używanego do budowy katedry w Mediolanie. Obecnie kanały nie są już wykorzystywane do transportu towarów, ale zamiast tego można podziwiać łodzie turystyczne.