Ciekawostki

Małpy – Ciekawostki, Informacje, Fakty

małpa

Jest ponad 260 różnych typów małp. Są one podzielone na dwie główne kategorie: Nowy Świat i Stary Świat. Małpy z Nowego Świata mieszkają w obu Amerykach, a małpy ze Starego Świata w Azji i Afryce. Oto interesujące ciekawostki i informacje o małpach.

1. Jedną z różnic między tymi dwiema kategoriami jest to, że małpy ze starego świata nie mają ogonów przednich, a małpy z nowego świata go mają. Małpy ze starego świata mają specjalne woreczki na policzkach, w których mogą przechowywać żywność.

2. Często są one postrzegane jako urocze i bardzo inteligentne zwierzęta. Istnieje wiele różnych gatunków, które mają swoje własne cechy pod względem wielkości, koloru, lokalizacji, a nawet zdolności. Znane są z tego, że są dobrymi opiekunami dla młodych.

3. Na świecie istnieją 264 znane gatunki małp.

Azja | Fajne Podróże 77

4. Wielu ludzi myśli, że małpy jedzą tylko banany, ale to nieprawda. Małpy są wszystkożerne. To znaczy, że jedzą mięso i żywność roślinną. Większość małp żywi się orzechami, owocami, nasionami i kwiatami. Niektóre małpy jedzą również mięso w postaci jaj ptasich, małych jaszczurek, owadów i pająków.

5. Małpy są bardzo wokalnymi zwierzętami i tak właśnie nazywa się ich sposób komunikowania się ze sobą.

6. Większość małp żyje na drzewach, ale są też takie, które żyją na sawannach lub w obszarach górskich.

7. Po urodzeniu małpki są przede wszystkim pod opieką matki. Jeśli małpki są monogamiczne, małpka może być pod opieką obojga rodziców. Wiele razy młoda małpka będzie jeździć na plecach matki lub zwisać z jej szyi. Dziecko jest uważane za dorosłe pomiędzy czwartym a piątym rokiem życia.

8. Małpy są bardzo społecznymi stworzeniami. Najsilniejszy i największy z samców małp jest przywódcą oddziału. W małpich grupach, które uprawiają poligamię, przywódca będzie kojarzył się z wieloma samicami.

9. Okresy ciążowe u małp różnią się w zależności od rodzaju. Na przykład, ciąża u makaka trwa 164 dni. Pawiany mają podobny okres ciąży, który wynosi około 187 dni. Natomiast szympansy mają znacznie dłuższy okres ciąży, wynoszący około 237 dni.

10. Aby przyciągnąć samicę partnera, samce kapucynki oddają mocz na swoje ręce, a następnie dokładnie wcierają go w futro.

11. Marmozeta Pigmejska jest najmniejszym rodzajem małpy, z dorosłymi małpami o wadze od 120 do 140 gramów.

12. Gibony, lemury i szympansy nie są naukowo klasyfikowane jako małpy. Wszystkie są ssakami naczelnymi, ale podobnie jak ludzie, mają inną klasyfikację niż małpy.

13. Małpy z najdłuższymi nosami nazywają się nosaczami. Znajdują się tylko na wyspie Borneo i okolicach.

14. Jedną z najrzadszych i niepowtarzalnie wyglądających małp na świecie jest uakari. Wyglądają całkiem podobnie do orangutana, ale ich twarze są różowe! Często zmieniają kolor na jasnoczerwony, gdy się złości lub podnieca. Są również znane z tego, że wydają odgłosy przypominające ludzki śmiech.

15. Małpy są głośne, a nawet bardzo głośne. Słychać huczący dźwięk małp z odległości około 1,6 km.

16. Małpy potrafią zrozumieć zapisane liczby, a nawet liczyć. Potrafią również zrozumieć podstawowe części arytmetyki, a nawet, w bardzo rzadkich przypadkach, mnożenia.

szympans

17. Opuszczony ośrodek badań medycznych o nazwie New York Blood Center w latach 70. wykorzystywał dzikie szympansy w swoich badaniach nad szczepieniami. Po zamknięciu placówki w 2005 roku, 66 pozostałych szympansów zostało uwolnionych na niewielkiej masie lądowej, którą wkrótce nazwano Wyspą Małp.

18. Czepiaki są najbardziej akrobatyczne ze wszystkich gatunków małp. Potrafią przeskakiwać przez miejsca o szerokości nawet 10 metrów. Małpy te jedzą podczas wspinaczki lub wieszania się na gałęziach.

19. Marmozeta Mandrill jest największym rodzajem małpy, z dorosłymi samcami ważącymi do 35 kg.

20. Małpy są czasem podstępne, W takich miastach jak Bangkok lubią kraść jedzenie wszędzie tam, gdzie mogą je znaleźć.

21. Surowy i ugotowany mózg martwej małpy jest powszechnie spożywany w Chinach i Malezji.

22. Większość małp ma ogony.

23. „Gruby Wujek” to chorobliwie otyła małpa z Tajlandii, która rzuciła się na śmieciowe jedzenie i napoje słodzone, które zostawili po sobie turyści. Jako przywódca swojego oddziału, ta żarłoczna małpa miała również podrzędne małpy, które przynosiły jej smakołyki.

24. W Europie znajduje się tylko jedna dzika małpa. To jest bezogonowy Makak berberyjski. Zwykle można je znaleźć w części północnej Afryki i na brytyjskim terytorium Gibraltaru.

25. Małpy mają uczucia tak jak my. Mogą czuć miłość, strach i współczucie.

26. Małpy kapucynki uważane są za jeden z najmądrzejszych gatunków małp Nowego Świata. Posiadają zdolność do używania narzędzi, uczenia się nowych umiejętności i wykazują różne oznaki samoświadomości.

27. Generalnie, większość małp może przetrwać na wolności przez ponad 30-50 lat. Jednak małpy z Nowego Świata lepiej przystosowały się do obecnych sytuacji, co pozwala im lepiej przetrwać w ich siedlisku.

28. Czasami przywódca stada okłamuje inne małpy. Jeśli znajdzie jakieś jedzenie, które mu się podoba, ostrzeże inne małpy, że istnieje niebezpieczeństwo i zatrzyma jedzenie dla siebie.

29. Ostatnio odkryta małpa to małpa Koczkodan sowiolicy. Została ona odkryta w 2007 r. w Demokratycznej Republice Konga w Afryce.

30. Małpy są prawie wszędzie na tej planecie. Jedynymi miejscami, gdzie ich nie znajdziemy, są Antarktyka i Australia. Teoria sugeruje, że jest to spowodowane ruchem geologicznym, który miał miejsce ponad 175 milionów lat temu.

31. Mówią własnym językiem i ostrzegają się nawzajem przed niebezpieczeństwem.

32. Goryle, orangutany, szympansy i bonobo tworzą platformy do gniazdowania na drzewach.

33. Do chorób, które mogą się rozprzestrzeniać z małpy na człowieka należą: Ebola, ospa wietrzna, żółta febra, wirus niedoboru odporności, gruźlica i inne choroby jeszcze nieznane lub nierozpoznane.

34. Pawian jest przykładem małpy ze Starego Świata, a marmozeta jest przykładem małpy z Nowego Świata.

35. Małpa jest 9 zwierzęciem, które pojawia się na chińskim zodiaku.

Pytania i odpowiedzi

Co jest specjalnego w małpach?

Małpy też mają swój własny unikalny zestaw odcisków palców tak jak ludzie. Małpy mają mózg, który jest całkiem duży i to jest powód, dla którego są tak inteligentne. Uważa się, że są mądrzejsze od innych naczelnych.

Co małpa może zrobić?

W rzeczywistości naukowcy odkryli, że małpy będą handlować rzeczami, śmiać się, bawić i przyjmować pokarm i wodę od ludzi. Naukowcy odkryli, że małpy naśladują innych i jest to oznaka sympatii.

Gdzie mieszka małpa?

Małpy zazwyczaj zamieszkują tropikalne lasy deszczowe Afryki, Ameryki Środkowej, Ameryki Południowej i Azji. Wszystkie ssaki naczelne żyją na drzewach, z wyjątkiem pawianów, które wolą żyć na ziemi.

Czy małpy rozpoznają ludzi?

Obecnie powszechnie przyjmuje się, że małpy potrafią się uczyć rozpoznawać i komunikować z ludźmi.

Dlaczego małpy rzucają kupą?

Kiedy szympansy są usuwane ze środowiska naturalnego i trzymane w niewoli, doświadczają stresu i wzburzenia, co może spowodować, że zareagują w ten sposób – rzucaniem rzeczy. Uwięzione szympansy pozbawione są różnorodnych przedmiotów, które mogłyby znaleźć w naturze, a najłatwiej dostępnym pociskiem jest kał.