Ciekawostki

Hodowla Kanarka w Domu – Jak Dbać o Kanarki, Co Jedzą

żółte kanarki

Kanarek, jak sugeruje jego nazwa, jest ptaszkiem, który w naturze zamieszkuje Wyspy Kanaryjskie. Można go także spotkać na Maderze. samiczka przypomina upierzeniem samca, ale jej piórka są bardziej matowe. To towarzyskie ptaki, które poza sezonem lęgowym tworzą duże stada, łączą się też w grupy ze szczygłami i mokolągwami.

Kanarek domowy ma wiele odmian. Wśród hodowców panuje opinia, że najpiękniej śpiewają kanarki harceńskie. Warto wiedzieć, że śpiewakami są tylko samce.

Jak dbać o kanarki?

kanarek

Przede wszystkim  pomyślmy o tym, by zapewnić im trochę przestrzeni i zadbajmy o odpowiednią wielkość ich mieszkania. Hodowcy zalecają wymiary klatki: 60x40x50 cm. Wyposażamy ją w żerdki, poidełka i karmidełka. Kanarki uwielbiają kąpiele w wodzie, z pewnością więc warto również pomyśleć o baseniku, który zapewni im korzystanie z takiej przyjemności.

To bardzo czyste ptaszki, by zapewnić im komfort, powinniśmy pamiętać o regularnym i dokładnym sprzątaniu klatki i wymianie wody. Temperatura pomieszczenia nie powinna być niższa niż 15 stopni, w okresie lęgowym nieco wyższa. Powietrze powinno być czyste, wnętrze jasne.

Jeśli chcemy obserwować lęgi, i mamy na uwadze, że  to towarzyskie stworzonka,  początkującym hodowcom polecane jest umieszczenie pary ptaszków w jednej przestrzeni, dobrze sprawdza się wtedy klatka skrzynkowa.

Musimy im zapewnić w porze lęgu  materiał do budowania gniazda. Kanarki budują gniazda otwarte, mogą więc sprawdzić się wiklinowe koszyczki, do wypełnienia których przyda się sianko, jakieś źdźbła trawy, kawałki chusteczek higienicznych. Nie należy łączyć ptaków zbyt młodych, spokrewnionych i o takim samym upierzeniu.

Co jedzą kanarki?

Ornitologia

Nie powinien nikogo zaskakiwać fakt, że długość życia kanarka w dużej mierze zależy od jego karmy. Średnia życia kanarka  jest dosyć długa, wynosi około 10-13 lat. Mieszankę odpowiedniej karmy można znaleźć w sklepach zoologicznych, zawiera między innymi: kanar, proso, rzepik, nasiona traw. Drobne, żywe insekty uzupełniają dietę ptaków.

Wzbogacamy ją również podając kawałki owoców i zieleniny, kanarki lubią sałatę, szpinak, kawałki jabłka,banana lub gruszki, chętnie dziobią winogrona i kawałki melona, można podawać też babkę lancetowatą i kończynkę.

Wielkim przysmakiem kanarków jest mak. Nie powinniśmy natomiast przesadzać z ziarnami słonecznika i innymi ziarnami oleistymi, by nie narazić naszych ulubieńców na otyłość. Wśród ptasich przekąsek popularne są także kolby, które wieszamy wewnątrz klatki, ale nie oferujmy ich częściej niż raz na tydzień, bo przekarmianie pupili nie służy ich zdrowiu i zwracajmy uwagę na ich skład.

Kanarek zjada również piasek oraz wapno, które w postaci specjalnych mieszanek znajdziemy w sklepach zoologicznych.

Powinniśmy zadbać o odpowiednio zbilansowaną i zróżnicowaną dietę. W okresie lęgu nie należy zapomnieć o podawaniu siekanego drobno jajka. Pamiętajmy, że to ptaszki bardzo wrażliwe na przekarmienie, wystarczy dziennie podać im od jednej do dwóch łyżeczek mieszanki ziaren i małą porcję owoców, warzyw lub zieleniny.

Czytaj dalej: Ile żyją Kanarki, jego cena, dla kogo jest, jego wymagania i jak oswoić kanarka