10 ciekawostek, informacji i faktów na temat CD Projekt

CDProjekt logo
źródło: Wikipedia

CD Projekt (obecnie CDP.pl) to legendarna polska spółka zajmująca się dystrybucją oraz produkcją gier. Warto jest poznać dziesięć ciekawostek dotyczących tego jednego z najbardziej udanych polskich przedsiębiorstw.

1. Skromne początki

Założycielami spółki są Marcin Iwiński i Michał Kiciński. Zanim wkroczyli w świat prawdziwego biznesu, handlowali grami na bazarkach wkrótce po dokonaniu transformacji systemowej. Sprowadzali je z zagranicy.

2. Narodziny prawdziwego biznesu

W 1994 powstała pierwsza spółka grupy kapitałowej CD Projekt. Założyciele sprowadzali gry z zagranicy, sprzedając je na warszawskiej giełdzie komputerowej. Pierwszym wydawcą, z którym umowę podpisali, był American Laser Games. Później oferta poszerzyła się o gry Blizzard, Acclaim, Blue Byte i te produkowane przez innych wydawców.

3. Gry powolutku bardziej przyjazne Polakom

W 1996 CD Projekt zaczął dystrybuować gry w polskich pudełkach i z polskimi instrukcjami, co przyczyniło się do niesamowitego rozkwitu biznesu spółki.

4. Pierwsze spolszczenie

W 1999 spółka dokonała spolszczenia gry Baldur’s Gate, co było strzałem w dziesiątkę. Nie tylko był to kamień milowym na rodzimym podwórku, ale także spółką zainteresowało się więcej zagranicznych wydawców, w tym Atari, Konami, Cryo, Sega i Ubisoft.

5. Kolejny kamień milowy – produkcja gier

W 2002 powstała kolejna spółka z Grupy CD Projekt – CD Projekt Red Studio Sp. z o.o. Rozpoczęta w niej została wkrótce praca nad pierwszą częścią Wiedźmina.

6. Premiera pierwszej gry

W 2007 odbyła się premiera Wiedźmina, a gra została obsypana wieloma nagrodami. To pokazało twórcom grupy, że warto jest iść w tę stronę.

7. GOG.com – cyfrowa platforma dystrybucyjna

W 2008 powstała platforma Good Old Games – dziś GOG.com. Dystrybuowane są na niej starsze tytuły, a wielką innowacją była rezygnacja z zabezpieczeń DRM.

8. Dbanie o użytkowników Linuksa

W Polsce Linux cieszy się wielką popularnością. Pierwsza część Wiedźmina miała swoją wersję na ten system, a również i na platformie GOG.com dostępnych jest wiele gier na Pingwina.

9. Kolejne produkcje

W 2011 miała premiera kolejnej części Wiedźmina, a w 2012 rozpoczęto też prace nad grą Cyberpunk 2077. W 2015 ukazała się z kolei gra Wiedźmin 3, a w kolejnych latach wydano do niej dodatki. Powstała też gra karciana o Wiedźminie. To zwróciło na cdp.pl uwagę wielkich zagranicznych wydawców.

10. Dalsze sukcesy

W 2018 cdp.pl awansowało do WIG20. To polskie przedsiębiorstwo jest jednym z rodzimych klejnotów, rozpoznawanym na całym świecie. Powstała także kolejna spółka Spokko, która zajmuje się produkcją gier mobilnych.

Cdp.pl to bez wątpienia żyjąca legenda, której wróży się jeszcze niejeden ogromny sukces.

4.7/5 - (liczba ocen: 7)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *