Ciekawostki

10 ciekawostek, informacji i faktów na temat CD Projekt

CDProjekt logo
źródło: Wikipedia

CD Projekt (obecnie CDP.pl) to legendarna polska spółka zajmująca się dystrybucją oraz produkcją gier. Warto jest poznać dziesięć ciekawostek dotyczących tego jednego z najbardziej udanych polskich przedsiębiorstw.

1. Skromne początki

Założycielami spółki są Marcin Iwiński i Michał Kiciński. Zanim wkroczyli w świat prawdziwego biznesu, handlowali grami na bazarkach wkrótce po dokonaniu transformacji systemowej. Sprowadzali je z zagranicy.

2. Narodziny prawdziwego biznesu

W 1994 powstała pierwsza spółka grupy kapitałowej CD Projekt. Założyciele sprowadzali gry z zagranicy, sprzedając je na warszawskiej giełdzie komputerowej. Pierwszym wydawcą, z którym umowę podpisali, był American Laser Games. Później oferta poszerzyła się o gry Blizzard, Acclaim, Blue Byte i te produkowane przez innych wydawców.

3. Gry powolutku bardziej przyjazne Polakom

W 1996 CD Projekt zaczął dystrybuować gry w polskich pudełkach i z polskimi instrukcjami, co przyczyniło się do niesamowitego rozkwitu biznesu spółki.

4. Pierwsze spolszczenie

W 1999 spółka dokonała spolszczenia gry Baldur’s Gate, co było strzałem w dziesiątkę. Nie tylko był to kamień milowym na rodzimym podwórku, ale także spółką zainteresowało się więcej zagranicznych wydawców, w tym Atari, Konami, Cryo, Sega i Ubisoft.

5. Kolejny kamień milowy – produkcja gier

W 2002 powstała kolejna spółka z Grupy CD Projekt – CD Projekt Red Studio Sp. z o.o. Rozpoczęta w niej została wkrótce praca nad pierwszą częścią Wiedźmina.

6. Premiera pierwszej gry

W 2007 odbyła się premiera Wiedźmina, a gra została obsypana wieloma nagrodami. To pokazało twórcom grupy, że warto jest iść w tę stronę.

7. GOG.com – cyfrowa platforma dystrybucyjna

W 2008 powstała platforma Good Old Games – dziś GOG.com. Dystrybuowane są na niej starsze tytuły, a wielką innowacją była rezygnacja z zabezpieczeń DRM.

8. Dbanie o użytkowników Linuksa

W Polsce Linux cieszy się wielką popularnością. Pierwsza część Wiedźmina miała swoją wersję na ten system, a również i na platformie GOG.com dostępnych jest wiele gier na Pingwina.

9. Kolejne produkcje

W 2011 miała premiera kolejnej części Wiedźmina, a w 2012 rozpoczęto też prace nad grą Cyberpunk 2077. W 2015 ukazała się z kolei gra Wiedźmin 3, a w kolejnych latach wydano do niej dodatki. Powstała też gra karciana o Wiedźminie. To zwróciło na cdp.pl uwagę wielkich zagranicznych wydawców.

10. Dalsze sukcesy

W 2018 cdp.pl awansowało do WIG20. To polskie przedsiębiorstwo jest jednym z rodzimych klejnotów, rozpoznawanym na całym świecie. Powstała także kolejna spółka Spokko, która zajmuje się produkcją gier mobilnych.

Cdp.pl to bez wątpienia żyjąca legenda, której wróży się jeszcze niejeden ogromny sukces.