AzjaCiekawostki

Najlepsze informacje i ciekawostki o Angkor Wat

Angkor Wat

Angkor Wat był najpierw świątynią religii hinduskiej, a później została przekształcona w świątynię buddyjską. Znajduje się ona w Kambodży i została zbudowana przez króla khmerskiego Suryavarmana II na początku XII wieku w Yasodharapura, stolicy imperium khmerskiego.

Czy wiesz, że Angkor Wat w Kambodży jest największym religijnym zabytkiem na świecie, ale nie znalazł się na nowej liście siedmiu cudów świata? Albo to, że jest ona faktycznie wynajmowana dla zysku podmiotowi spoza Kambodży? Kilka z tych faktów odnośnie Angkor Wat mogą Cię zaskoczyć.

Angkor Wat tłumaczy na „Miasto Świątyń”. Nowe świątynie i ruiny odkrywane są niemal co roku.

Angkor Wat jest głównym powodem, dla którego ponad 50% międzynarodowych turystów odwiedza Kambodżę każdego roku. Kambodżanie są tak dumni z Angkor Wat, że w 1850 roku umieścili obikt na kambodżańskiej fladze.

Ruiny Angkor rozciągają się na powierzchni 163 ha.

Historycy powszechnie akceptują fakt, że kompleks Angkor Wat początkowo służył jako świątynia dla zmarłych. W porównaniu z poprzednimi świątyniami zwróconymi ku wschodowi, orientacja świątyni jest skierowana na zachód, co kojarzy się ze śmiercią, ponieważ zachodzące słońce pozostawia wrażenie końca cyklu życia.

Angkor Wat został zbudowany bez pomocy jakichkolwiek maszyn. Teren został zbudowany w latach 802-1220, kiedy maszyny nie były dostępne.

Budowa trwała 35 lat, z pomocą około 1000 słoni i 300 tys. robotników.

Kambodża i Afganistan to jedyne dwa kraje, które pokazują swój pomnik narodowy na swojej fladze. Ilustracje Angkor Wat pojawiają się również na nominałach riel, kambodżańskiej waluty.

Cegły khmerskie zostały połączone ze sobą niemal niewidocznie za pomocą mieszanki roślinnej, a nie zaprawy.

Wiele powierzchni świątyń Angkor zostało kiedyś pomalowanych. Dziś na kilku świątyniach pozostały tylko niewielkie ślady farby.

Angkor Wat jest najlepszą reprezentacją klasycznego stylu architektury khmerskiej.

Świątynia została zbudowana, aby reprezentować Mount Meru, dom hinduskiego mistrza mitologii Brahmy.

Kambodżanie to maleńcy ludzie, więc wyobraźcie sobie, że niosą cegły ważące do 1500 kilogramów każda z kamieniołomu w odległości prawie 40 kilometrów od miejsca budowy. Robotnicy musieli wykazać się kreatywnością, dlatego uważa się, że do przemieszczania piaskowca w górę rzeki wykorzystano kanały.

Preah Khan zawierał kiedyś 60 ton złota z świątyni, które dziś byłoby warte około 3,3 mld USD.

Dekoracje na ścianach świątyni mają unikalne hinduskie opowieści. Mają obrazy mitów, które opowiadają o pochodzeniu świątyni w religii hinduskiej.

Angkor Wat jest mini-skalową repliką przestrzennego wszechświata w kamieniu. Astronomia ma duży wpływ na architekturę kompleksu Angkor Wat, a świątynia posiada specjalny obszar obserwacyjny do obserwacji Słońca i Księżyca. Oś zewnętrznej ściany wokół kompleksu jest dokładnie równa latom słonecznym w dniach, a jego obwód jest równy latom księżycowym w dniach.

Angkor Wat był budową jako dedykacja dla Vishnu. Wraz z Brahmą i Sziwą, Wisznu jest uważany za członka świętej Trójcy Hinduizmu i jednego z głównych bóstw w panteonie hinduskim. Podczas gdy Brahma jest twórcą wszechświata, a Sziwa niszczycielem, Wisznu jest odpowiedzialny za utrzymanie świata.

Zbudowany na początku XII wieku, Angkor Wat jest uważany za największy zabytek religijny na świecie.

Piaskowiec, z którego zbudowano pomnik narodowy Kambodży, o ciężarze minimum 5 milionów ton, musiał być przeniesiony z kamieniołomu oddalonego o ponad 35 kilometrów.

Trzydniowy karnet na zwiedzanie świątyń Angkor kosztuje 40 USD. Karnet jednodniowy jest dostępny za 20 USD lub tygodniowy karnet za 60 USD.

Jacqueline Kennedy zaryzykowała wizytę w Angkor Wat podczas wojny w Wietnamie, aby spełnić „życiowe marzenie” o obejrzeniu pomnika.

Oryginalna zewnętrzna ściana Angkor Wat niegdyś zamykała właściwą świątynię, miasto i pałac królewski, zajmując powierzchnię 203 akrów. Dziś z muru nie pozostało nic.

Paramount Pictures płaciło 10 tys. dolarów dziennie za film w świątyni Ta Prohm – film „Lara Croft: Tomb Raider” z 2001 roku. To właśnie po nakręceniu filmu w Kambodży Angelina Jolie podjęła decyzję o przyjęciu swojego kambodżańskiego syna Maddox.

Angkor Wat przeszedł przez lata grabieży i wiele posągów zostało obciętych na sprzedaż prywatnym kolekcjonerom. W 1992 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co zachęciło do międzynarodowych wysiłków na rzecz zapobiegania dalszym szkodom.

W przeciwieństwie do innych świątyń w regionie, które są skierowane na wschód, świątynia ta została skierowana na zachód.

Sokimex, prywatna firma założona przez biznesmena z Wietnamu i Kambodży, od 1990 roku wynajmuje Angkor Wat od Kambodży i zarządza tam turystyką dla zysku. Sokimex posiada również oddział naftowy, zarządza hotelami i prowadzi Sarika Air Services.

Większość pieniędzy na przywrócenie Angkor Wat pochodzi z pomocy zagranicznej. Tylko około 28% sprzedaży biletów wraca do świątyń.

Dopiero w XVI wieku świątynia stała się znana pod obecną nazwą. Wcześniej znana była jako Pisnulok, oficjalny tytuł khmerskiego króla Suryavarmana II, który ją zbudował.

Chociaż większość turystów zna kompleks świątyń Angkor Wat, miasto składa się z Angkor Thom i Bayon Temple, które są równie intrygujące.

Kompleks Angkor Wat jest również jednym z najstarszych zabytków religijnych na świecie
Król Khmerski Suryavarman II zlecił budowę kompleksu świątynnego Angkot Wat w latach 1113-1150, na początku XII wieku, w okresie Imperium Khmerskiego.

Pierwotnie Angkor Wat był poświęcony Wisznu, Najwyższemu Bogu hinduizmu Vaishnavite. Jednak pod koniec XII wieku buddyzm delikatnie przeniknął region i Angkor stopniowo stał się centrum kultu buddyjskiego. Po 1432 roku, kiedy stolica została przeniesiona do Phnom Penh, Angkor Wat był pod opieką mnichów buddyjskich.