Świnka Morska – 10 ciekawostek dla dzieci

czarna Świnka Morska

1. Poprawna naukowo nazwa świnki morskiej to kawia domowa. Określenie „świnka morska” wzięło się od niedokładnego tłumaczenia angielskiej nazwy zwierzątka. Ten błąd jednak przyjął się na tyle, by mimo jego poprawki, nazwa została jako drugie określenie.

2. Świnki morskie nie lubią pływać i nie lubią mieć kontaktu z wodą, poza oczywiście poidełkiem do picia wody.

3. Świnka morska nie jest zwierzątkiem trudnym do trzymania w domu. Wystarczy zapewnić jej wystarczająco dużą klatkę, by mogła swobodnie pobiegać, suchej karmy, poidełko z czystą, świeżą wodą i trochę sianka.

4. Poza suchą karmą, jej dietę można wzbogacać o różne owoce i warzywa. Świnki morskie je uwielbiają. Są też bardzo dobre dla jej zdrowia.

5. Świnka powinna mieć stale coś do jedzenia na wybiegu – ale nie mieć go zasypanym jedzeniem. Wynika to z tego, że większość czasu świnki jedzą. Głównym powodem tego są stale rosnące zęby, które zwierzę musi ścierać, podobnie jak królik.

6. Świnki morskie zawsze powinny mieć towarzystwo w postaci drugiej świnki morskiej. Najlepiej jednak kupić od razu dwie świnki, które dzieliły ze sobą wybieg, gdyż wtedy przeprowadzka do nowego domu jest dla nich mniej stresująca. Wprowadzenie zaś drugiej świnki, podczas gdy pierwsza się zadomowiła może skutkować agresją i niechęcią zwierząt do siebie.

7. Świnki morskie mają bardzo dobry słuch. Jest on im potrzebny do komunikacji, gdyż posługują się aż 11-stoma różnymi piskami i sygnałami.

8. Świnki morskie średnio żyją koło dziesięciu lat, jednak przy odpowiedniej opiece, zdrowym odżywianiu, zapewnionym ruchu i ogólnym dbaniu o świnkę może pożyć dłużej. Obecna rekordzistka żyła nawet 15 lat.

9. Kawie domowe zostały sprowadzone do Europy z Ameryki w XVI wieku. Przez 300 lat traktowane je jako hobby i ciekawostkę dla hodowców.

10. Kawie nie są agresywne, rzadko gryzą lub drapią. Najczęściej, gdy poczują się zagrożone to uciekają. W klatce najprawdopodobniej będą szukać zakamarku do schowania się.

2.8/5 - (liczba ocen: 6)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.