Ciekawostki

Świnka Morska – 20 Ciekawostek dla Dzieci

czarna Świnka Morska

Witajcie, drodzy Czytelnicy! Dziś chcemy Wam przedstawić świnkę morską – sympatycznego stworka, który może stać się doskonałym towarzyszem dla dzieci. Abyście mogli poznać go bliżej, przygotowaliśmy dla Was 20 ciekawostek na temat tych uroczych zwierzaków. Odkryjcie z nami, jakie są ich zwyczaje, jak się komunikują i dlaczego zasługują na naszą uwagę. Gotowi? To zaczynamy!

1. Poprawna naukowa nazwa tego małego zwierzątka to kawia domowa. Jednak popularne określenie „świnka morska” stało się powszechnie używane pomimo jego niedokładnego tłumaczenia z angielskiego, gdzie nazwa to „guinea pig”.

2. Świnki morskie rzadko pływają i nie lubią kontaktu z wodą, poza tym, gdy potrzebują napić się wody.

3. Trzymanie kawii domowej w domu nie jest trudne, potrzebna jest wystarczająco duża klatka, w której będzie mogła swobodnie biegać, suchej karmy, poidełko z czystą, świeżą wodą i trochę sianka.

4. Oprócz suchej karmy, można wprowadzić różne owoce i warzywa do diety kawii domowej. Zwierzęta bardzo je lubią i są one korzystne dla ich zdrowia.

5. Świnka powinna mieć zawsze dostęp do jedzenia, ale nie powinno być ono zasypane po całym wybiegu. Kawie domowe jedzą bardzo często, ponieważ ich zęby stale rosną i muszą je ścierać, podobnie jak króliki.

6. Kawie domowe powinny mieć towarzystwo innej kawii domowej. Najlepiej kupić dwie świnki naraz, które już wcześniej mieszkały razem, ponieważ wprowadzenie drugiej kawii do już zamieszkałej klatki może spowodować agresję i niechęć między zwierzętami.

7. Świnki morskie posiadają bardzo dobry słuch, który jest im potrzebny do komunikacji. Posługują się aż 11 różnymi piskami i sygnałami.

8. Świnki morskie żyją średnio około dziesięciu lat, ale przy właściwej opiece, zdrowej diecie, zapewnieniu ruchu i ogólnej dbałości o zwierzę, mogą żyć dłużej. Rekordzistka żyła aż 15 lat.

9. Kawie domowe zostały sprowadzone do Europy z Ameryki w XVI wieku i przez ponad 300 lat były hodowane jako hobby i ciekawostka dla hodowców.

10. Kawie domowe są zwykle nieagresywne i rzadko gryzą lub drapią. W sytuacjach stresowych lub niebezpiecznych zwierzęta będą raczej uciekać i szukać schronienia w klatce.

11. Świnki morskie potrafią rozpoznawać swoich właścicieli i rozróżniać ich od innych ludzi po zapachu.

12. Istnieją różne rasy świnki morskiej, różniące się wyglądem i długością włosów. Należą do nich m.in. świnka peruwiańska, abisyńska, skinny czy shelty.

13. Świnki morskie są zwierzętami stadnymi i w naturze żyją w grupach liczących od kilku do kilkunastu osobników.

14. Kawia domowa ma bardzo dobrze rozwinięty zmysł dotyku i wrażliwe poduszeczki na stopach, co umożliwia jej lepsze czucie powierzchni podczas poruszania się.

15. Świnki morskie są bardzo czyste i dbają o swoją higienę. Potrafią nawet samodzielnie czesać i pielęgnować swoją sierść.

16. W przypadku choroby lub urazu, świnka morska wymaga szybkiej interwencji weterynaryjnej. Zaniedbanie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

17. Świnki morskie potrafią uczyć się poleceń i komend, np. przywoływania ich imienia czy sygnału dźwiękowego oznaczającego jedzenie.

18. W niektórych krajach, np. w Peru, świnki morskie są hodowane i spożywane jako tradycyjna potrawa.

19. Kawie domowe są popularnymi zwierzętami domowymi na całym świecie, a ich popularność ciągle rośnie.

20. Świnki morskie są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury i wilgotności, dlatego ich klatka powinna być umieszczona w suchym i ciepłym miejscu, z dala od przeciągów.

Czytaj dalej: Ciekawostki o świnkach morskich