Ciekawostki

Świnka Morska

świnka morska

Kawia domowa, znana powszechnie jako świnka morska, to jeden z najczęściej kupowanych gryzoni. Swoją popularność zawdzięcza spokojnemu usposobieniu, dzięki któremu nie stanowi zagrożenia dla małych dzieci. To właśnie świnki często stanowią dla kilkulatków pierwsze zwierzątko, dzięki któremu uczą się troskliwości i poczucia odpowiedzialności.

1. Świnki domowe pochodzą z Andów w Ameryce Południowej, gdzie często stanowią powszechny posiłek, pieczony na rożnie, tak jak w Polsce kurczaki.

2. Kawia domowa nie jest trudna w utrzymaniu, ponieważ do szczęścia potrzeba jej wody, sianka i suchej karmy, jednak słynie z tego, że chętnie zjada wszelkie owoce i warzywa, wobec czego w domu, w którym mieszka, nigdy nic się nie zmarnuje.

świnki morskie jedzą liście

3. Świnki morskie jedzą niemal na okrągło, ponieważ ich jelita nie pracują tak, jak ludzkie. Żeby wydalić strawione jedzenie, świnka musi dosłownie przepychać to, co już zjadła, jedząc kolejne porcje przysmaków.

4. Świnka morska trafiła do Europy już w szesnastym wieku jako ciekawostka i hobby. Trzy stulecia później zaczęto z niej korzystać podczas badań w laboratoriach.

5. Zęby świnki morskiej rosną przez całe życie i wymagają regularnego ścierania. Jest to kolejny powód, dla którego nieustannie przeżuwają.

młoda świnka morska

6. Bardzo trudno jest przyzwyczaić świnkę morską do nowego towarzysza z tego samego gatunku. Może wówczas reagować agresją. Natomiast silny stres wywołuje u świnek rozdzielanie osobników, które już się do siebie przyzwyczaiły.

7. Świnki morskie mają bardzo dobry słuch, dlatego porozumiewają się między sobą głównie za pomocą sygnałów dźwiękowych. Wyodrębniono aż jedenaście różnych sygnałów, których na co dzień używają do komunikacji.

Gładkie Włosy Świnki Morskiej

8. Świnki morskie, które spędzają czas w towarzystwie królików lub mają okazję je podglądać na przykład w sklepie zoologicznym, zaczynają naśladować ich ruchy i podskakują tak jak one.

9. Świnki żyją średnio około ośmiu lat, ale rekordzistka dożyła nawet piętnastu.

10. Młode świnki potrafią biegać już po trzech godzinach po przyjściu na świat. Ich przednie łapki wyposażone są w trzy palce, a tylne w cztery.

4.3/5 - (liczba ocen: 19)

3 thoughts on “Świnka Morska

 • Bardzo przydatne nigdy nie lubiłam świnek wolałam chomiki ale mama zaczęła mi opowiadać o świnkach i już całkowicie się przekonałam (również dzięki tym ciekawostką), że chce świnkę.

  Odpowiedz
 • dodam jeszcze:

  1. Wyjątkowe zwierzęta domowe: Świnki morskie, znane również jako kawie domowe, to urocze i przyjazne gryzonie pochodzące z Ameryki Południowej. Są one popularnymi zwierzętami domowymi na całym świecie ze względu na łagodne usposobienie i łatwość w utrzymaniu.

  2. Długowieczność: W porównaniu z innymi gryzoniami, świnki morskie mają stosunkowo długi okres życia. Przeciętnie żyją od 4 do 8 lat, ale niektóre osiągają nawet 10 lat!

  3. Wspaniałe głośniki: Świnki morskie potrafią wydawać różnorodne dźwięki, które wykorzystują do komunikacji. Słyną z charakterystycznego „wheeking” – głośnego piszczenia, które często słychać, gdy są podekscytowane lub oczekują jedzenia.

  4. Bogactwo odmian: Istnieje wiele różnych ras świnek morskich, każda z nich o wyjątkowym wyglądzie. Niektóre z nich to Peruwianka (o długich, falujących włosach), Abisyńska (z charakterystycznymi „rosetkami” włosów) oraz Gładkowłosa (o krótkiej, gładkiej sierści).

  5. Towarzyskie natury: Świnki morskie są wyjątkowo towarzyskimi zwierzętami i najlepiej czują się, gdy mają towarzystwo innych świnek morskich. Samotność może prowadzić do smutku i stresu, dlatego warto zapewnić im kompana.

  Wegetarianie: Świnki morskie to roślinożercy, których dieta składa się głównie z siana, warzyw i specjalistycznej karmy. Ważnym elementem diety jest witamina C, której świnki morskie nie wytwarzają samodzielnie, a jej brak może prowadzić do chorób.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *