Świnka Morska
Kawia domowa, znana powszechnie jako świnka morska, to jeden z najczęściej kupowanych gryzoni. Swoją popularność zawdzięcza spokojnemu usposobieniu, dzięki któremu nie stanowi zagrożenia dla małych dzieci. To właśnie świnki często stanowią dla kilkulatków pierwsze zwierzątko, dzięki któremu uczą się troskliwości i poczucia odpowiedzialności.
1. Świnki domowe pochodzą z Andów w Ameryce Południowej, gdzie często stanowią powszechny posiłek, pieczony na rożnie, tak jak w Polsce kurczaki.
2. Kawia domowa nie jest trudna w utrzymaniu, ponieważ do szczęścia potrzeba jej wody, sianka i suchej karmy, jednak słynie z tego, że chętnie zjada wszelkie owoce i warzywa, wobec czego w domu, w którym mieszka, nigdy nic się nie zmarnuje.
3. Świnki morskie jedzą niemal na okrągło, ponieważ ich jelita nie pracują tak, jak ludzkie. Żeby wydalić strawione jedzenie, świnka musi dosłownie przepychać to, co już zjadła, jedząc kolejne porcje przysmaków.
4. Świnka morska trafiła do Europy już w szesnastym wieku jako ciekawostka i hobby. Trzy stulecia później zaczęto z niej korzystać podczas badań w laboratoriach.
5. Zęby świnki morskiej rosną przez całe życie i wymagają regularnego ścierania. Jest to kolejny powód, dla którego nieustannie przeżuwają.
6. Bardzo trudno jest przyzwyczaić świnkę morską do nowego towarzysza z tego samego gatunku. Może wówczas reagować agresją. Natomiast silny stres wywołuje u świnek rozdzielanie osobników, które już się do siebie przyzwyczaiły.
7. Świnki morskie mają bardzo dobry słuch, dlatego porozumiewają się między sobą głównie za pomocą sygnałów dźwiękowych. Wyodrębniono aż jedenaście różnych sygnałów, których na co dzień używają do komunikacji.
8. Świnki morskie, które spędzają czas w towarzystwie królików lub mają okazję je podglądać na przykład w sklepie zoologicznym, zaczynają naśladować ich ruchy i podskakują tak jak one.
9. Świnki żyją średnio około ośmiu lat, ale rekordzistka dożyła nawet piętnastu.
10. Młode świnki potrafią biegać już po trzech godzinach po przyjściu na świat. Ich przednie łapki wyposażone są w trzy palce, a tylne w cztery.