Ciekawostki

15 interesujących ciekawostek o René Gościnny

Rene Goscinny
źródło: Peters, Hans / Wikipedia

René Gościnny był pisarzem i scenarzystą komiksowym żydowskiego pochodzenia. Urodził się 14 sierpnia 1926 roku we Francji (Paryż), a zmarł w 5 listopada 1977 roku w wieku 51 lat na zawał serca. Ludzie mogą nie do końca kojarzyć jego postać, ale na pewno widzieli któreś z jego licznych dział.

René Gościnny ciekawostki

1.  Miał on powiązania z Polską, ponieważ jego rodzicami byli emigranci polskiego pochodzenia. Ojciec Stanisław Simkha Gościnny mieszkał w Warszawie, a matka Anna Bereśniak–Gościnna pochodziła z Chodorkowa.

2. Wraz z Uderzo i Charlier w 1959 roku założył magazyn „Pilote”, gdzie publikował swoje komiksy.

3. Jest autorem popularnych komiksów o Asteriksie i Obeliksie, opowiadają one o bojowych Galach walczących z Rzymianami. Komiksy mimo walk utrzymane są w tonie humorystycznym.

4. René Gościnny nie miał łatwych początków, swoją zawodową karierę rozpoczynał jako asystent księgowego.

5. Chciał pracować w studiu Walta Disneya jako rysownik, ale został odrzucony i nie udało mu się zdobyć tam pracy, co z perspektywy czasu mogło mu wyjść na dobre, z kolei wydaje się, że Disney ma czego żałować.

6. Pierwszą etatową pracę, jaką podjął, była praca w fabryce opon, jednak nie zagrzał tam długo miejsca.

7. René był również scenarzystą takich filmów jak „Szczury Paryża”, czy „Dożywocie”.

8. Znajduje się on w czołówce najczęściej tłumaczonych pisarzy świata.

9. Jego imieniem nazwano liceum przy ul. Walecznych na  Saskiej Kępie w Warszawie. Ma on zatem swoje miejsce także w Polsce.

10. Wraz z Morrisem stworzył serię o najszybszym rewolwerowcu świata znanym jako Lucky Luke. Poznał go, pracując w małych wytwórniach. Być może Lucky Luck i jego inne znane działa nigdy by nie powstały, gdyby został zatrudniony w wytwórni Disneya. To właśnie ta porażka zawodowa sprawiła, że szukał pracy w innym miejscach i poznał ludzi, którzy pomogli mu w jego karierze i rozwoju. Swoje największe dzieło Asteriks i Obeliks stworzył wspólnie z Albertem Uderzo, gdyby dostał pracę w Disney prawdopodobnie nigdy by go nie spotkał, a wspomniany tytuł nigdy nie powstał.

11. W szkole miał opinie „klasowego błazna”, ponieważ nieustannie swoimi żartami i błazenadą rozśmieszał kolegów. Uczęszczał do francuskiej szkoły w Buenos Aires.

12. René w swoim testamencie większość majątku zapisał Naczelnemu Rabinatowi Francji. Ten fakt może o tyle dziwić, że nie był on kojarzony i uważany za człowieka szczególnie religijnego. Po prostu człowiek wierzący jakich wielu.

13. Po powrocie z USA do Francji odbył służbę wojskową. Został przydzielony do 141. Batalionu Alpejskiego, zdobył tam stopień starszego kaprala i wyznaczono go na regimentowego grafika. W armii tworzył ilustrację oraz plakaty.

14. René Gościnny zapisał się na kartach historii jako czołowy twórca europejskiego komiksu. Mimo że zmarł już dawno temu, bo w 1977 roku, to jego twórczość wciąż jest żywa i ma się dobrze. Jego słynne dzieło Asteriks i Obeliks ukazuje się nawet dziś i cieszy popularnością. Mimo upływu czasu ludzie wciąż chętnie wracają do tego, co René Gościnny stworzył.