Wyżyna Lubelska – ciekawostki, informacje i fakty
Wyżyna Lubelska to makroregion geograficzny w południowo-wschodniej części Polski. Rozciąga się pomiędzy doliną Wisły na zachodzie i Bugu na wschodzie.
1. Wyżyna Lubelska
Obszar położony w południowo wschodniej części Polski. Obejmuje powierzchnię około 7000 kilometrów kwadratowych. Jej wysokość dochodzi do 313 metrów nad poziom morza.
2. Lublin
Największe miasto miasto regionu zarazem stolica województwa lubelskiego. Liczba ludności około 340 tysięcy mieszkańców. Ważny ośrodek przemysłowy. Liczący się w kraju ośrodek akademicki. Znajduje się tu między innymi Uniwersytet Marii Curii Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski i wiele innych nie mniej ważnych ważnych szkól.
3. Lublin – komunikacyjna ciekawostka
Jest jednym z trzech polskich miast, w którym w komunikacji miejskiej wykorzystuje się trolejbusy. Trolejbus jest specyficznym autobusem napędzanym energią elektryczną dostarczaną z sieci za pomocą specjalnego pałąka. Pozostałe dwa miasta z analogicznym rozwiązaniem komunikacyjnym to Gdynia i Tychy.
4. Zamość – historyczne miasto wyżyny lubelskiej
Miasto leżące w południowej części wyżyny. Określane jako „perła renesansu” ze względu na zabudowę starej części miasta. Charakterystyczny gmach ratusza ze schodami prowadzącymi do wejścia głównego. Wokół ratusza usytuowane są kamieniczki w stylu ormiańskim. Swój układ architektoniczny miasto w głównej mierze zawdzięcza Janowi Zamojskiemu. On to bowiem zlecił zaprojektowanie planu miasta włoskiemu architektowi. Współcześnie z pomocą dotacji pochodzących z Unii Europejskiej stare miasto zostało bało pieczołowicie odrestaurowane i przywrócono mu starodawny urok.
4. Kazimierz nad Wisłą’
Perła architektoniczna. Jedno z najbardziej obleganych przez turystów miast Wyżyny Lubelskiej. Niewielkie miasto obfitujące w wiele zabytkowych budowli.
5. Nałęczów kurort uzdrowiskowy
Niewielkie miasteczko oddalone o kilkanaście kilometrów od stolicy regionu. Ze względu na specyficzny klimat i wody zdrojowe jest zaliczane do grona najchętniej odwiedzanych przez kuracjuszy miejsc w tej części Polski.
6. Wąwozy lessowe
Jedno z nielicznych miejsc w Polsce, w którym występują pełne uroku wąwozy lessowe. Najcenniejsze okazy tego rodzaju „architektury” przyrody znajdują się w okolicach Kazimierza nad Wisłą. Wszystkie wąwozy objęte są ochroną i stanowią rezerwaty przyrody.
7. Janów Lubelski
Do ciekawostek tego miasteczka zaliczyć można skansen kolejki wąskotorowej. Na jego terenie zapoznać się można z dawną techniką kolejową w wydaniu mniejszym od standardowej kolei żelaznej.
8. Lubelskie huty szkła
Wyżyna Lubelska stanowiła kiedyś poważny teren na którym usytuowane były liczne huty szkła. Do najbardziej znanych należą huty w Lubartowie, Dubecznie. Parczewie, Chełmie. Większość z nich niestety jest już nieczynna.
9. „Apis” Spółdzielnia Pszczelarska w Lublinie
Jest jednym z najbardziej znanych ośrodków produkujących miody pitne. Sława i jakość miodów lubelskich wykracza daleko poza granice Polski. Dzięki bardzo sprzyjającym warunkom dla rozwoju pszczelarstwa, miody pochodzące z tamtych rejonów są jednymi z najbardziej cenionych w Polsce.
10. Herbapol lubelski
Najbardziej znany w Polsce ośrodek zajmujący się przetwórstwem ziół i produkcją z nich preparatów spożywczych, leczniczych i kosmetycznych. W wielu sklepach zielarskich i aptekach zioła i preparaty z lublina stoją na honorowych miejscach.
11. Lasy Lubelskie
Skrywają do dziś wiele tajemnic związanych z okresem ostatniej wojny. Na ich terenach działało wiele oddziałów partyzanckich spod różnych oznaczeń. To w lasach Wyżyny Lubelskiej toczone były największe bitwy partyzanckie z okupantem niemieckim. W wielu miejscach spotkać można pomniki czy inne oznaczenia nawiązujące do tych wydarzeń.
12. Majdanek
Smutne miejsce historyczne upamiętniające mroczne czasy ludobójstwa. Hitlerowski Obóz Koncentracyjny na Majdanku stanowi świadectwo i przestrogę na przyszłość przed okrucieństwami jakich dopuścili się ludzie przeciw ludziom.
13. Sobibór
Kolejne miejsce na Lubelszczyźnie, w którym w okresie II wojny istniał hitlerowski obóz zagłady. Obóz ten zasłynął z masowej ucieczki więźniów wielu z nich udało się przeżyć i doczekać zakończenia wojny.
14. Chełm miasto Manifestu
Chełm podczas działań II wojny światowej zasłyną z ogłoszenia w nim 22 lipca 1944 Manifestu PKWN – Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Był to rodzaj odezwy do Polaków informujący o tym jak będzie wyglądała organizacja państwa polskiego po zwycięskim zakończeniu wojny. Współcześnie wiele osób odnosi się z pogardą do tego wydarzenia, niemniej był to ważny dokument, który na długie lata wpłynął na Polskę i jej społeczeństwo.
15. Rolnictwo Lubelszczyzny
Teren Wyżyny Lubelskiej uznawany jest za jeden z najbardziej urodzajnych obszarów rolniczych Polski. Ziemia na tym obszarze zaliczana jest do najlepszych rodzajów są to mady, czarnoziemy, rędziny. Dzięki tym warunkom glebowym bardzo prężnie na tym terenie rozwija się rolnictwo.