Ciekawostki

Zaskakujące Ciekawostki o Półwyspie Bałkańskim

bałkany

Półwysep Bałkański to bardzo zróżnicowany teren i z pewnością ten region świata, który ma się czym pochwalić. Wieloletnia historia, ale także geograficzne perły sprawiają, że jest to miejsce z chęcią odwiedzane przez turystów z całego świata. Bez wątpienia każdy turysta znajdzie tutaj coś dla siebie, bez względu na to, czy większą miłością darzy nadmorski wypoczynek czy też górskie klimaty.

1. Słowenia

Słowenia to państwo, które bardzo często zaliczane jest do Bałkanów, choć nie istnieje oficjalna potwierdzenie. Niemniej, warto udać się do północno-zachodniej części, by zobaczyć polodowcowe jezioro Bled. To jedno z bardziej malowniczych miejsc w okolicy.

2. Bośnia i Hercegowina

Będąc w Bośni i Hercegowinie, warto udać się do Mostaru. Największą atrakcją miasta jest most tworzący łukowate przejście nad Neretwą. Zdecydowanie warto się tutaj wybrać o zachodzie słońca.

3. Serbia

Jeżeli podróż po Bałkanach zakłada zwiedzanie Serbii, to z całą pewnością powinno się uwzględnić Tarę. To wyjątkowy Park Narodowy, w którym przyroda odgrywa pierwszą rolę. Dla miłośników natury jest to miejsce obowiązkowe.

4. Macedonia

Macedonia to powiew egzotyki, niezwykła historia i pyszne jedzenie. Warto udać się w pobliże Jeziora Ochrydzkiego.

5. Czarnogóra

Miłośnicy morza i gór powinni udać się do Czarnogóry, a mianowicie nad Zatokę Kotorską. Jednym z popularniejszych kierunków jest Budva. Miasto w sezonie letnim przyciąga wielu młodych ludzi. To jedno z tych miejsc na świecie, w którym morze dosłownie styka się z górami.

6. Bułgaria

Bułgaria to kolejne państwo, które warto odwiedzić, będąc w tych stronach. Na uwagę zasługuje zwłaszcza Wielkie Tyrnowo, czyli dawna stolica państwa. To miejsce, w którym historia jest niemal namacalna, choć doskonale przeplata się z nowoczesnością.

7. Berat

Berat to jedno z najbardziej znanych miast Albanii. To właśnie tutaj będziemy mogli obejrzeć „białe domy z czarnymi oczami”, czyli oknami, które piętrzą się na wielu kondygnacjach i sprawiają wrażenie, jakby faktycznie czegoś wypatrywały.

8. Kosowo

Niewiele osób decyduje się na Kosowo, choć jest to jedno z tych państw, które również zaskakują i to w pozytywny sposób. Warto udać się do miasteczka Prizren. To malownicze miasteczko usytuowane jest u podnóża pasma górskiego.

9. Rumunia

Bałkany to także Rumunia. Kraj pełen kontrastów i wspaniałej energii. Entuzjaści miasteczek, w których czuje się powiew historii powinni udać się do miasta Sybin. Znajdziemy tutaj sporo muzeów, a przede wszystkim fantastyczny klimat z innej epoki.

10. Sarajewo

Zdecydowanie warto udać się do Sarajewa. To miasto z niezwykłą historią, choć dziś jest jednym z najnowocześniejszych miast w okolicy. Zachwyca różnorodnością, życiem kulturalnym i wspaniałą witalnością.