Ciekawostki

10 intrygujących ciekawostek o Filipie II Habsburgu

fot. Anthonis Mor / Wikipedia

Filip II Habsburg stworzył potężne państwo, silne pod względem militarnym oraz dużym potencjale politycznym i gospodarczym.

1. Syn Karola V

Syn Karola V urodził się w 1527 roku. w 1539 roku został mianowany regentem Kastylii, a w 1554 roku został królem Neapolu i Sycylii. Dwa lata później został również królem Hiszpanii.

2. Wojna z Francją

Na początku panowania musiał toczyć wojnę z Francją. Jako tako wolał unikać wojny, dlatego sam nie angażował się w działania. Nie oznacza to jednak, że ich nie prowadził.

3. Marię I Tudor

W 1554 roku poślubił angielską księżniczkę Marię I Tudor, córkę Henryka VIII. Nie podobała mu się żona, jednak mieli wspólne cele związane z przywracaniem katolicyzmu w Anglii.

4. Człowiek pracowity

Był człowiekiem pracowitym, choć nie ufał przesadnie swoim doradcom.

5. Smierć żony

Po śmierci żony, próbował nadal zachować wpływy w Anglii. Chciał przeciągnąć jej siostrę, królową Elżbietę I, na stronę Hiszpani. Proponował jej również małżeństwo, lecz Elżbieta, gorliwa protestantka, odmówiła. Filip wspierał katolików, Elżbieta protestantów.

Ta kwestia była przyczyną wojny Anglii z Hiszpanią. W 1588 roku 130 okrętów hiszpańskich wypłynęło z Lizbony w stronę kanału La Manche. Flota hiszpańska straciła wtedy wiele okrętów. Wojna zakończyła się w 1604 roku. Rok wcześniej zmarła Elżbieta, natomiast Fili II w 1598.

6.Obrońca religi

Zażarcie bronił religii katolickiej. Finansował walkę katolików przeciw Hugenotom we Francji. W Hiszpanii wykorzystywał inkwizycję, by tępić wszelką herezję. W 1559 roku zaczął prześladować Morysków, muzułmańską ludność Hiszpani. Ta grupa wprawdzie przyjęła chrześcijaństwo, lecz zachowali swoje tradycje i obyczaje.

7. Portugalia

Ważnym nabytkiem Hiszpanii była zdobyta przez Filipa II Portugalia. Przez 60 lat rebelianci próbowali go obalić.

8. Zamordowanie królowej Bony

Filip II zlecił zamordowanie królowej Bony oraz sfałszowanie jej testamentu. Bona została otruta, natomiast sprawca dostał od Filipa II dożywotnią pensję.

9. Męczarnia

Ostatnie chwile króla były męczarnią. Jego ciało było pokryte wrzodami. Ciężko chory król konał przez 53 dni.

10. Kontrowersje

Postać króla nieustannie budzi kontrowersje. Na pewno nie kierował się wyłącznie względami religijnymi.