12 interesujące ciekawostek o serialu Ranczo
Polskie produkcje bywają serialami, o których z chęcią się mówi, a na kolejne odcinki czeka z niecierpliwością, utożsamiając się przy tym z jego bohaterami. Bywają takie, o których podobne słowa to dopiero wstęp, po którym następują dalsze ciekawostki — serial Ranczo może stanowić tu jeden z lepszych przykładów, bowiem losy mieszkańców Wilkowyjów nie tylko śledziły tysiące, ale też były zainteresowane wszelkimi informacjami.
1. Wilkowyje są fikcyjną miejscowością w województwie lubelskim, w powiecie radzyńskim. Zdjęcia do serialu były kręcone w kilku miejscowościach położonych w województwie mazowieckim, oddalonych o około 70 km od Warszawy. Wilkowyje „zagrały” między innymi wieś o nazwie Jeruzal, ale także Mrozy, Latowicz, Sokule, Huta Kuflewska, Strachomin, Góra Kalwaria, Cieciszew, Płomieniec, Rozstanki.
2. Obelisk stojący na Rynku, który można podziwiać w „Ranczu”, postawiono na potrzeby serialu.
3. Plebania stojąca obok kościoła jest faktycznie funkcjonującą plebanią. Jej wnętrze i przeznaczenie pomieszczeń (kuchnia, pokój proboszcza, kancelaria parafialna, pomieszczenie, w którym odbywają się większe zgromadzenia parafian) odpowiadają stanowi faktycznemu.
4. Kościół w serialu to zabytkowy obiekt. W 2008 roku obchodził 250-lecie istnienia, wymagał remontu. Ekipa „Rancza”zaangażowała się w akcję zbierania pieniędzy na renowację kościoła. Aktorzy uczestniczyli w różnych licytacjach dożynkowych i odpustowych. Choć całkowity koszt renowacji wynosił 807 000 zł, to kościół — również dzięki ekipie serialu — w całości odremontowano.
5. Dworek Lucy to prawdziwy dwór z XVIII wieku, znajduje się we wsi Sokule. Do kręcenia produkcji był wykorzystywany już wcześniej, można zobaczyć go między innymi w filmie „Noce i dnie” z 1975 roku.