Ciekawostki

12 interesujące ciekawostek o serialu Ranczo

źródło: Wikipedia

Polskie produkcje bywają serialami, o których z chęcią się mówi, a na kolejne odcinki czeka z niecierpliwością, utożsamiając się przy tym z jego bohaterami. Bywają takie, o których podobne słowa to dopiero wstęp, po którym następują dalsze ciekawostki — serial Ranczo może stanowić tu jeden z lepszych przykładów, bowiem losy mieszkańców Wilkowyjów nie tylko śledziły tysiące, ale też były zainteresowane wszelkimi informacjami.

1. Wilkowyje są fikcyjną miejscowością w województwie lubelskim, w powiecie radzyńskim.  Zdjęcia do serialu były kręcone w kilku miejscowościach położonych w województwie mazowieckim, oddalonych o około 70 km od Warszawy. Wilkowyje „zagrały” między innymi wieś o nazwie Jeruzal, ale także Mrozy, Latowicz, Sokule, Huta Kuflewska, Strachomin, Góra Kalwaria, Cieciszew, Płomieniec, Rozstanki.

2. Obelisk stojący na Rynku, który można podziwiać w „Ranczu”, postawiono na potrzeby serialu.

3. Plebania stojąca obok kościoła jest faktycznie funkcjonującą plebanią. Jej wnętrze i przeznaczenie pomieszczeń (kuchnia, pokój proboszcza, kancelaria parafialna, pomieszczenie, w którym odbywają się większe zgromadzenia parafian) odpowiadają stanowi faktycznemu.

4. Kościół w serialu to zabytkowy obiekt. W 2008 roku obchodził 250-lecie istnienia, wymagał remontu. Ekipa „Rancza”zaangażowała się w akcję zbierania pieniędzy na renowację kościoła. Aktorzy uczestniczyli w różnych licytacjach dożynkowych i odpustowych. Choć całkowity koszt renowacji wynosił 807 000 zł, to kościół — również dzięki ekipie serialu — w całości odremontowano.

5. Dworek Lucy to prawdziwy dwór z XVIII wieku,  znajduje się we wsi Sokule. Do kręcenia produkcji był wykorzystywany już wcześniej, można zobaczyć go między innymi w filmie „Noce i dnie” z 1975 roku.

6. Jedyną postacią serialu, która osobiście pojawia się we wszystkich odcinkach, jest Kusy. Początkowo w rolę tę miał wcielić się Robert Gonera, jednak tuż przed rozpoczęciem zdjęć zrezygnował z roli.  Ksiądz proboszcz — Piotr Kozioł — nie pojawił się tylko w jednym odcinku („Świadek koronny”), a wójt — Paweł Kozioł — w dwóch odcinkach („Włoski rozłącznik” i „Honor i zęby trzonowe”). Wynika z tego, że Cezary Żak i Paweł Królikowski zagrali we wszystkich epizodach.
7. Imię Kusego — Jakub — widzowie poznają dopiero w 4 sezonie, a jego nazwisko — Sokołowski — w serii 7.
8. W miejscowościach, w których kręcono serial, powstał szlak rowerowy o nazwie „Śladami planu filmowego serialu Ranczo”.
9. Serial otrzymał trzy Telekamery za najlepszy serial komediowy i najlepszy serial fabularny oraz Złotą Telekamerę za najlepszy serial fabularny.
10. W serialu zagrały trzy aktorskie małżeństwa: Cezary Żak (ksiądz i wójt) i Katarzyna Żak (Solejukowa), Piotr Pręgowski (Pietrek) i Ewa Kuryło (dyrektorka szkoły), Dorota Chotecka ( Więcławska) i Radosław Pazura (Luis, pierwszy mąż Lucy).
11. Ulubiony trunek kolegów z ławeczki — Mamrot — można kupić w sklepie „U Krysi Więcławskiej” w Jeruzalu. Nosi teraz nazwę „Mamrot z Wilkowyj”. Przed sklepem nadal stoi ławeczka, na której chętnie siadają bardzo liczni turyści.
12. Serial spełniał również społeczną misję: w czwartym sezonie pojawia się akcja uświadamiająca kobiety o konieczności przeprowadzania profilaktycznych badań mammograficznych i cytologicznych.