Zaskakujące ciekawostki i informacje o Omanie
Prawdopodobnie słyszałeś o Omanie, ale czy możesz mi coś powiedzieć o tym kraju?
Wiesz, że jest na Bliskim Wschodzie. Wiesz, że ludzie tutejsi są muzułmanami.
Oto interesujące fakty i ciekawostki o Omanie. Są one przydatne, jeśli chcesz odwiedzić kraj, poszerzyć swoją wiedzę o regionie lub po prostu zaimponować znajomym.
Oman jest jednym z najstarszych zamieszkałych przez ludzi miejsc na świecie. Szacuje się, że ludzie żyją w tym kraju od co najmniej 106 000 lat.
Od północnego zachodu graniczy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, od zachodu z Arabią Saudyjską, a od południowego zachodu z Jemenem.
Językiem urzędowym jest arabski.
Wybrzeże tworzy Morze Arabskie na południowym wschodzie i Zatoka Omańska na północnym wschodzie.
Oman jest członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych, Ligi Arabskiej, Rady Współpracy Państw Zatoki Perskiej i Organizacji Współpracy Islamskiej.
Zgodnie z „Ustawą Zasadniczą Państwa” Konstytucji z 1996 roku, Oman jest monarchią absolutną (sułtanatem).
Nie ma prawie żadnych produktów Coca-Cola Company w kaju, podczas gdy Pepsi jest szeroko sprzedawana. Miejscowi wydają się kochać Mountain Dew aż do punktu całkowitego uzależnienia. Nazywali to „Omani Alkohol”!
Kraj posiada znaczne rezerwy ropy naftowej, zajmując 25. miejsce na świecie.
Miasto 'Bahla’ w Omanie jest znane jako centrum garncarstwa.
Aby móc kupować alkohol w Omanie, potrzebna jest licencja na zakup alkoholu wydana przez policję. Wartość zezwolenia zależy od dochodów. Zazwyczaj jest to 10% wynagrodzenia podstawowego.
Jest to 70. co do wielkości kraj na świecie pod względem powierzchni z 309.500 km2.
Muscat jest stolicą i największym metropolitalnym miastem Omanu. Nisko położone białe budynki są typowymi elementami krajobrazu miejskiego Muscat.
Angielski i suahili są powszechnie używane jako drugi język w Omanie, ze względu na historyczne związki kraju z Wielką Brytanią i Zanzibarem.
Oficjalną religią Omanu jest islam Ibadi, który jest gałęzią odrębną od przekonań Sunniego i Shi’a, które powstały zaledwie około 60 lat po śmierci proroka Mahometa.
Jest to najstarsze niezależne państwo w świecie arabskim.
Duża część Omanu jest bardzo gorąca i sucha. Wnętrze pustyni regularnie osiąga latem temperatury przekraczające 53°C, z rocznymi opadami wynoszącymi zaledwie 20 do 100 milimetrów. Wybrzeże jest zazwyczaj chłodniejsze o około dwudziestu stopni Celsjusza. W regionie górskim Jebel Akhdar opady mogą sięgać 900 milimetrów w roku (35,4 cala).
Duża część wnętrza kraju znajduje się w piaszczystym, bezdrzewnym i w dużej mierze bezwodnym regionie Półwyspu Arabskiego, znanym jako Rubʿ al-Khali.
Gospodarka Omanu jest uzależniona od wydobycia ropy naftowej i gazu. Paliwa kopalne stanowią ponad 95% eksportu Omanu. Kraj ten produkuje również niewielkie ilości towarów przemysłowych i produktów rolnych na eksport – głównie limonki, warzywa i zboża.
Region ten jest nadal domeną Beduińskich nomadów.
Oman jest nieco mniejszy od Polski.
Kawa w Omanie jest wyśmienita. Małe filiżanki nigdy nie są pełne. Tradycyjnie Omańczycy piją kawę w dzisiątkach małych łyków. Zajmuje to dużo czasu. Ale to jest cały sens ich niesamowitej gościnności.
Oman importuje znacznie więcej żywności niż eksportuje.
Znany w starożytności za kadzidło i obróbkę metali, Oman zajmuje strategicznie ważne miejsce.
Oman ma swój weekend w czwartek i piątek. Piątek jest świętym dniem muzułmanów, w którym odbywają się modlitwy Jumu’ah.
W kraju nie ma stałych zbiorników słodkiej wody. Przerywane strumienie są produktem sezonowych burz i z reguły szybko ustępują.
W ostatnich latach poczyniono pewne wysiłki, aby zbudować zapory w celu zachowania spływu i kontroli powodzi.
Od końca XVII wieku sułtanat Omani był potężnym imperium, walczącym z Portugalią i Wielką Brytanią o wpływy w Zatoce Perskiej i na Oceanie Indyjskim. W szczytowym momencie XIX wieku wpływy lub kontrola Omaniego rozciągnęły się przez Cieśninę Ormuz na współczesny Iran i Pakistan, a nawet na południe aż do Zanzibaru.
Kiedy w XX wieku jego władza zmalała, sułtanat znalazł się pod wpływem Wielkiej Brytanii. Przez ponad 300 lat stosunki budowane pomiędzy tymi dwoma imperiami opierały się na wzajemnych korzyściach.
Wielka Brytania uznała geograficzne znaczenie Omanu jako węzła handlowego, który zabezpieczał ich szlaki handlowe w Zatoce Arabskiej i na Oceanie Indyjskim oraz chronił ich imperium na subkontynencie indyjskim.
Około 75% ludzi żyjących w Omanie to muzułmanie.
W kraju mieszka 4,4 mln ludzi.
Gęstość zaludnienia wynosi 15/km2.
Kraj słynie z ozdobionych drzwi. Drzwi w Omanie są wyjątkowe, kolorowe. Bez względu na to, jak wygląda cały dom, nawet prosty dom ma naprawdę oszałamiające drzwi.
Muscat łączy tradycyjne dziedzictwo kulturowe z nowoczesnym stylem. Zobaczysz domy, bramy, stare targowiska, małe sklepy i kręte drogi o autentycznej historii, obok nowoczesnych rynków, sklepów, budynków i ulic naznaczonych nowoczesną architekturą.
Babilończycy i Asyryjczycy osiedlili się w Omanie, ponieważ chcieli kontrolować szlak handlowy łączący Azję z brzegami Morza Śródziemnego.
Według spisu powszechnego z 2014 roku, populacja emigrantów w Omanie stanowi 43,7% całej populacji kraju.
Około 25% populacji to osoby niemuzułmańskie.
Oman jest długoletnim przyjacielem Stanów Zjednoczonych Ameryki.
Oman od ponad 200 lat utrzymuje silne stosunki ze Stanami Zjednoczonymi, a Oman był pierwszym narodem arabskim, który uznał Stany Zjednoczone za niepodległe państwo.
Byli prezydenci George H.W. Bush i Bill Clinton odwiedzili Oman podczas pełnienia urzędu.
Oman przeciwstawił się saudyjskiej interwencji w wojnie domowej w Jemenie. Oman był jedynym członkiem Rady Współpracy Państw Zatoki Perskiej, który sprzeciwił się saudyjskiej interwencji w wojnie domowej w Jemenie. Pracowali również na rzecz pomocy wysiedlonym, wysyłając dostawy, przyjmując uchodźców, a nawet oferując Jemenowi korzystanie ze swoich szpitali.
Muscat Clock Tower jest najstarszym zabytkiem we współczesnym Omanie.
Oman jest najstarszym niepodległym państwem w świecie arabskim. Od 1744 roku rządzi nim rodzina Al-Saidów.
Oman był celem wielu prób najazdu Persów na jego terytorium, ale niezłomność i bohaterstwo Omanów zostały skutecznie połączone, aby pokonać okupanta. Najeźdźcy zostali pokonani.
Obecny przywódca Omanu, Sułtan Qaboos, przejął władzę po zdymisjonowaniu ojca, ponieważ chciał położyć kres izolacji narodu i zmodernizować infrastrukturę i politykę wewnętrzną kraju.
Ataki terrorystyczne w Omanie nie istnieją. Globalny Indeks Terroryzmu (GTI) informuje, że Oman i Katar to jedyne dwa kraje w regionie, w których terroryzm nie miał wpływu.
Przestępczość w Omanie jest „niezwykle rzadka”.. W Omanie prawie w ogóle nie ma przestępstw z użyciem przemocy. Biuro Bezpieczeństwa Dyplomatycznego Departamentu Stanu USA nazywa zbrodnie Omanu jako niezwykle rzadkie w porównaniu z innymi narodami, przy czym najczęstszym przestępstwem jest drobna kradzież.