Ciekawostki

Ile Żyją Kanarki, Cena, Dla Kogo, Wymagania, Jak Oswoić

kanarek czerwony

Kanarki to gatunek małego ptaka z rodziny łuszczakowatych, który naturalnie występuje w lasach Azorów, zachodnich Wysp Kanaryjskich oraz Madery. Jest to bardzo energiczny i ruchliwy ptaszek, który często chwali się swoim przepięknym śpiewem (częściej robią to samce). Mogą one dorosnąć do wielkości około 8-9 centymetrów, a samice, podczas okresu lęgowe, składają od 3 do 4 jaj. Pisaliśmy wcześniej o tym jakie są ciekawostki o kanarkach i o hodowli kanarka w domu.

Ile żyje kanarek

Ornitologia

Kanarki żyją zazwyczaj około 10 lat i rzadko chorują. Najczęstszymi dolegliwościami tych ptaszków są choroby oczu i zrogowacenia skóry, dlatego warto regularnie sprawdzać stan tych miejsc. Kanarka oczywiście mogą dopaść także grzyby i pasożyty, ważne są regularne wizyty u lekarza, aby móc wykluczyć lub szybko wyeliminować pierwsze objawy nieprzyjemności. Większość chorób objawia się zmianą zachowania ptaka, dlatego właściciel szybko jest w stanie to zauważyć.

Cena kanarka

kanarek

W sklepach zoologicznych za ptaka zapłacimy około 80-120 złotych. Kupno kanarka od profesjonalnego hodowcy będzie jednak większej kwoty, zaczynają się one od 200 złotych i idą wzwyż.

Ważne: cena zależna będzie również od płci ptaszka. Samce są droższe od samic, różnica w cenie może wynieść nawet 50 złotych.  Czytaj dalej: hodowla kanarka w domu

Dla kogo jest kanarek?

kanarki

Z pewnością ptak ten przypadnie do gustu osobom o podobnym do niego charakterze, czyli energicznym, ruchliwym oraz ciekawskim. Posiadanie kanarka polecane jest również osobom, którym nie będzie przeszkadzać częste śpiewanie.

Wymagania

ptaszek

Na samym początku warto wiedzieć to, iż kanarek w klatce może żyć samotnie, w parze lub w parze dwóch samic – samice kanarka nie będą żyły ze sobą w zgodzie, między nimi może często dochodzić do bójek. Kanarki z innymi zwierzętami domowymi żyją raczej w zgodzie, boją się jednak kotów. Już sama obecność kota w jednym pomieszczeniu bardzo ich stresuje. Do klatki powinno włożyć się specjalny piasek dla kanarka oraz dbać o to, aby w jej wnętrzu zawsze znajdowała się woda – wtedy ptaki potrafią zadbać o swoją pielęgnację same. Najlepsza dla kanarka będzie klatka z wysuwanym dołem, ponieważ usprawni to sprzątanie. Ptaki te potrzebują dużo przestrzeni, więc najlepiej wyposażyć się w klatkę nieco większą, najlepiej o wymiarach 60x40x50 cm. Ważne jest to, aby zadbać o to, że między prętami klatki były małe odstępy, aby kanarek się nie zaklinował. Ptaki można wypuszczać na zewnątrz, aby wygoniły się na większej przestrzeni, jednak trzeba zadbać, aby wtedy wszystkie okna w domu były zamknięte. Wodę warto wymieniać codziennie, a podczas upalnych dni – nawet dwa razy dziennie. Trzeba zadbać również o to, aby klatka nie stała w miejscu, gdzie często dochodzi do przeciągów.

Żywienie kanarka: warto wyposażyć się w specjalne karmy dla kanarków, ale także świeże owoce i warzywa.

Jak oswoić kanarka

ptak

Jak większość ptaków, kanarka warto do siebie przyzwyczaić wokalnie. Przed zbliżeniem się do klatki właściciel powinien dawać mu znać jakimś dźwiękiem, że się zbliża. Właściciel powinien również zawsze używać tego samego dźwięku, np. zagwizdać.

Czytaj dalej: porady odnośnie kanarka