Ciekawostki

Kanarek – Charakterystyka, Zdjęcia, Porady

żółty ptak

Kanarek jest to gatunek małego ptaka, z rodziny astryldowatych. Charakteryzuje się on ruchliwością, ciekawością oraz pięknym śpiewem (częściej wykonują go osobniki płci męskiej). Kanarki naturalnie występują, jak sama nazwa wskazuje, na Wyspach Kanaryjskich, czyli w klimacie umiarkowanym, łagodnym. Pisaliśmy wcześniej o tym jakie są ciekawostki o kanarkach i o hodowli kanarka w domu.

Warto jednak, przed kupnem tego uroczego ptaszka, dowiedzieć się paru informacji na jego temat oraz na temat jego wymagań.

Kanarki – charakterystyka

kanarki

Kanarki są ptakami energicznymi, ruchliwymi, lubiącymi latać, czego hodowca oczywiście nie powinien im odbierać. Najlepiej czują się w swoim indywidualnym towarzystwie, bez innego kanarka w klatce. Wymaga to jednak od właściciela skupienia dużej uwagi na ptaku, kochają one bowiem towarzystwo ludzi, tym bardziej oczywiście tych, którzy o nie dbają i je karmią.

Jeśli hodowca jednak nie będzie w stanie poświęcić im odpowiedniej ilości czasu, wówczas w klatce powinny znajdować się dwa kanarki, najlepiej para, para samic – mieszkanie dwóch samców na jednej powierzchni może doprowadzić do bójek. Dzięki temu ptaki zajmą się sobą nawzajem i nie będą potrzebowały częstej uwagi człowieka. Czytaj dalej: hodowla kanarka w domu

Jeżeli zdecydujemy się na samca musimy wziąć pod uwagę to, że często on śpiewa, dlatego nie zaleca się kupna tego ptaka, jeżeli osoba nie życzy sobie częstych popisów wokalnych. Jeżeli jednak samiec znajdzie się w jednej klatce z samicą, wówczas nie będzie śpiewał on tak często, a jedynie podczas okresu godowego.

Kanarki najlepiej oswoić wokalnie, czyli wydając w ich kierunku dźwięki, najlepiej jeden i ten sam, np. gwizdanie. Wtedy ptaki będą wiedziały, że do ich klatki zbliża się osoba, której mogą ufać i nie będą stresować się przybyciem pod ich terytorium właściciela.

Kanarki – zdjęcia

Wymagania względem kanarka

Nie są to ptaki, które wymagają wielkich wymagań, właściciel tak naprawdę będzie jedynie zobowiązany do uzupełniania im jedzenia, wody oraz oczywiście czyszczenia klatki. Najlepszą klatką będzie taka, której dół będzie wysuwany lub ściągany – usprawni to sprzątanie. Klatka powinna być w miarę duża, aby nie ograniczyć poruszania się oraz latania. Wnętrze należy wyposażyć w poidła, pojemniki na żywność, najlepiej wiszące w kilku miejscach klatki, a także żerdki drewniane do siedzenia, które umożliwią ptakom ścieranie pazurów. Dół klatki warto wysypać specjalnym piaskiem dla kanarków, a wewnątrz dostawić również baseniki, dzięki którym ptaki będą mogły się spokojnie umyć.

Ciekawostka: klatkę kanarków warto ustawić tak, aby jedna jej ściana była nieprzezroczysta, np. boczną ścianę klatki ułożyć od razu przy ścianie w domu. Sprawi to, że ptaki nie będą się bać. Klatkę należy ustawić również w miejscu nieco nasłonecznionym, jednak nie upalnym, z dala od przeciągów.

Żywienie kanarków: główną dietą ptaków jest oczywiście specjalna karma, złożona z nasion i ziaren. Można ją jednak poszerzyć o: świeże owoce i warzywa, rozdrobnione orzeszki ziemne, jajka na twardo, miętę. Wodę ptakom należy wymieniać raz dziennie, a kiedy jest naprawdę ciepło na zewnątrz – nawet dwa razy dziennie.