CiekawostkiEuropa

Ciekawostki o Belgii dla Dzieci

Ghent
Ghent

Witajcie drodzy czytelnicy, dzisiaj z przyjemnością przedstawię Wam dwadzieścia ciekawostek na temat jednego z najpiękniejszych krajów w Europie, znanego z pysznej czekolady i wspaniałych zabytków.

Belgia to kraj w Europie Zachodniej, który ma wiele interesujących faktów, które z pewnością zainteresują dzieci. W tym artykule przedstawimy 20 ciekawych ciekawostek na temat Belgii, które pomogą poszerzyć wiedzę dzieci na różne tematy, takie jak nauka, geografia, kultura, sztuka i wiele innych.

1. W Belgii znajduje się jeden z największych portów morskich na świecie, port w Antwerpii. Jest to również jeden z największych centrów diamentowych na świecie.

2. Belgia jest uważana za kolebkę frytek, a w Brukseli znajduje się muzeum poświęcone temu przysmakowi. Wbrew popularnemu przekonaniu, frytki nie pochodzą z Francji, ale właśnie z Belgii!

3. Belgia jest znanym producentem czekolady, a belgijska czekolada uważana jest za jedną z najlepszych na świecie. W kraju znajduje się wiele słynnych manufaktur czekolady, a w Brukseli organizowany jest coroczny festiwal czekolady.

4. Jest małym krajem, ale posiada wiele zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, takich jak Grand Place w Brukseli, katedra Notre-Dame w Tournai i kopalnia węgla w regionie Hainaut.

5. W Belgii znajdują się dwa języki urzędowe: niderlandzki i francuski. Wraz z niemieckim tworzą one trzy oficjalne języki Belgii.

6. W tym kraju znajdują się jedne z największych muzeów sztuki na świecie, w tym Muzeum Sztuk Pięknych w Gandawie, Muzeum Królewskie Sztuk Pięknych w Brukseli i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Antwerpii.

7. Belgia jest krajem, w którym odbywają się ważne wydarzenia sportowe, takie jak Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w 2018 roku oraz Mistrzostwa Świata w kolarstwie szosowym w 2021 roku.

8. W tym kraju znajduje się wiele pięknych zamków i pałaców, takich jak zamek w Laeken, pałac królewski w Brukseli i zamek w Ghelamco.

9. W Belgii znajduje się jedno z największych muzeów instrumentów muzycznych na świecie, MIM (Musical Instruments Museum) w Brukseli.

10. Belgia ma długą historię kolonialną i kontrolowała wiele krajów w Afryce. Ten okres w historii Belgii ma trudny i kontrowersyjny charakter.

11. W Brukseli znajduje się jedno z najważniejszych międzynarodowych siedzib w Europie, w tym siedziby Unii Europejskiej, NATO i innych organizacji międzynarodowych.

12. Belgia jest znana ze swojej bogatej kultury ludowej i corocznie organizuje wiele festiwali folklorystycznych, takich jak Carnaval de Binche, który jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

13. Jedną z ciekawostek o Brukseli jest to, że znajduje się tam Atomium, jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków miasta, który jest repliką cząsteczki żelaza powiększoną miliard razy.

14. W Belgii urodziło się wiele sławnych osób, takich jak malarz Jan van Eyck, pisarz Georges Simenon, filozof Étienne Gilson i aktor Jean-Claude Van Damme.

15. Belgia jest krajem, który ma wiele pięknych parków i ogrodów. Największy park w kraju, Park Leopolda, znajduje się w Brukseli i ma powierzchnię ponad 70 hektarów.

16. W Belgii istnieją liczne tradycje kulinarne, takie jak serwowanie trzech różnych rodzajów sosów do frytek, które nazywa się „frytki z sosem”. W Belgii również popularne są gofry, gofrownice i piwo.

17. Jest krajem, który ma długi i bogaty dzieje sztuki witrażowej. W wielu kościołach i katedrach można zobaczyć piękne witraże, takie jak w katedrze w Tournai i kościele św. Pawła w Gandawie.

18. Belgia jest jednym z najbardziej zróżnicowanych krajów w Europie, jeśli chodzi o krajobraz. Krajobraz Belgii zmienia się od pięknych plaż nad Morzem Północnym, przez wzgórza Ardenów, po płaskie pola Flandrii.

19. Kraj ten ma wiele pięknych i malowniczych miast, takich jak Bruksela, Gandawa, Brugia i Antwerpia, z pięknymi zabytkami, parkami i kanałami.

20. Belgia ma jedną z najdłuższych tradycji produkcji dywanów w Europie. W mieście Tournai znajduje się muzeum poświęcone historii i produkcji dywanów.

Czytaj dalej: Ciekawostki o Belgii