Ciekawostki

Jak wybrać najlepszą karmę dla psa?

pies

Czy wiesz jaką karmę dla psa wybrać? Jaka karma będzie odpowiednia dla twojego psa? Od czego to zależy? Na co zwrócić uwagę przy wyborze karmy dla psa? Takie pytania zadaje sobie właściciel czworonożnego przyjaciela. Odpowiedź nie jest prosta. Na wybór karmy powinno mieć wpływ wiele czynników.

Dobra karma dla psa – czyli jaka?

Rozróżniamy karmy dla dużych, małych i średnich ras. Składniki w tych karmach są odpowiednio zbilansowane w zależności od wielkości psa, ale też czasem dla wybranych ras. Inna karma będzie przeznaczona dla Yorka a jeszcze inna dla Buldoga. Taka karma ma odpowiednią ilość składników odżywczych, ale też minerałów czy witamin w zależności od rasy, płci czy wieku lub kondycji zdrowotnej czworonoga. Niektóre rasy mają tendencje do alergii, co też jest uwzględnione podczas komponowania zawartości.

Na rynku można spotkać również karmy dedykowane otyłym psom. Jaka karma dla psa otyłego będzie odpowiednia? Taka, która ma obniżoną kaloryczność. Przy otyłości wskazana jest również zwiększona aktywność fizyczna dla psów, oraz porcjowanie karmy.

Najlepsza karma dla psa aktywnego, będzie zawierać składniki przystosowane do diety wysokokalorycznej. Psy aktywne potrzebują więcej energii i składników mineralnych. Jest to bardzo ważne dla zachowania pełnego zdrowia, aby mogły wykonywać swoją pracę.

Karmy dla psów kastrowanych, które po zabiegu mają spowolnioną przemianę materii, podobnie jak dla psów otyłych, zawierają mniejszą wartość kaloryczną oraz są niskotłuszczowe. Zawierają jednak pełną zawartość składników odżywczych, minerałów i witamin, które pomogą psu zachować dobrą kondycję zdrowotną.

Istnieją również karmy dla psów o specjalnym przeznaczeniu żywieniowym. Karmy specjalistyczne mogą być na przykład bezzbożowe lub zawierać konkretne probiotyki. Niektóre specjalistyczne karmy zawierają również nukleotydy, które pomagają psom w nabraniu odporności. Wszystko zależy od dolegliwości zdrowotnych psa, dlatego też każdą zmianę karmy należy skonsultować z weterynarzem, aby psu nie zaszkodzić.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszej karmy dla psa?

Podsumowując, bardzo ważne jest właściwe dobranie karmy do zwierzęcia. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – aby zapewnić mu w pełni zbilansowaną dietę, która wspomaga zachowanie dobrej kondycji zdrowotnej.

Na co trzeba zwrócić uwagę? Po pierwsze, na wielkość i rasę swojego psa. Po drugie, na wiek psa – inna karma będzie przeznaczona dla szczeniaków, inna dla psa dorosłego, a jeszcze inna dla seniora. Nawet w obrębie tej samej rasy. Po trzecie, na płeć pupila, inna karma będzie dedykowana dla suk w ciąży i w okresie połogu. Po czwarte, na aktywność psa, dla psów bardzo aktywnych karma musi zawierać odpowiednie składniki, na przykład dla psów wyścigowych, karma powinna zawierać składniki wspomagające układ kostny i stawy. Po piąte, na stan zdrowia czworonoga. Jeśli pies ma jakieś dolegliwości, karma powinna być zawsze skonsultowana i dopasowana przez weterynarza.