Ciekawostki

Elżbieta II – 44 Ciekawostki, informacje i fakty

Elżbieta II

Elżbieta II właściwie nazywała się: Elżbieta Aleksandra Maria. Królowa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej pochodziła ze znanej dynastii Windsorów. Urodziła się w 1926 roku w Londynie. 

Jej ojcem był Jerzy VI, a matką Elżbieta Bowes-Lyon. Elżbieta miała siostrę Małgorzatę, która zmarła w 2002 roku. Poniżej prezentujemy najciekawsze fakty, wiadomości i ciekawostki o królowej Wielkiej Brytanii.

1. Królowa Elżbieta II jest najdłużej żyjącym i panującym brytyjskim monarchą w historii tego kraju.

2. Ponieważ wszystkie paszporty w Wielkiej Brytanii są wydawane w imieniu królowej, ona sama go nie musi go posiadać.

3. Królowa wysłała pierwszy list w formie e-mail w 1976 roku.

4. W trakcie całego swojego panowania otrzymała 3, 5 mln sztuk listów.

5. Elżbieta II jest matką chrzestną aż 30 osób, do nich należy m.in grecka księżniczka Teodora.

6. Mały George nazywa królową „Gan-Gan”.

7. Królowa dostaje również prezenty w postaci zwierząt. Posiada m.in. słonia, dwa żółwie olbrzymie, jaguara i parę leniwców, które oddała do londyńskiego Zoo.

8. Elżbieta II stworzyła nową rasę psów o nazwie Dorgi. Stało to się, wówczas, gdy jeden z jej psów rasy Corgi skrzyżował się z psem rasy Dachshund.

9. Królowa przyjmuje u siebie około 50 tys. osób rocznie na różnych bankietach, obiadach, kolacjach i przyjęciach ogrodowych w pałacu Buckingham.

10. Królowa Elżbieta II pojawia się nie tylko na brytyjskiej walucie, ale również jej podobizna znajduje się na banknocie Australii.

11. Królowa Elżbieta stała się właścicielką domu, gdy miała zaledwie sześciu lat. Mieszkańcy Walii podarowali jej dom na terenie Windsor’s Royal Lodge, zwany Y Bwthyn Bach, co w tłumaczeniu oznacza „mały domek”.

12. Odkąd Elżbieta II zasiadła na tronie świat doczekał się aż siedmiu papieży – Piusa XII, Jana XXIII, Pawła VI, Jana Pawła I, Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.

13. Osobisty majątek królowej szacuje się na około 340 mln funtów.Ciekawostką, jest fakt, że nie ma jej nawet na liście 300 najbogatszych Brytyjczyków.

14. Za narodziny królowej uznaje się dzień 21 kwietnia ale oficjalnie jej urodziny świętuje się dopiero 11 czerwca.Z racji niezbyt sprzyjającej pogody w Wielkiej Brytanii większość tam panujących planuje zorganizowanie parady w najcieplejszych miesiącach roku.

15. Królowa zawsze podróżuje z własną deską toaletową i zapieczętowanym papierem toaletowym. Pieczęć może zerwać tylko ona lub jej mąż, książę Filip.

16. Oficjalna i pełna nazwa tytułu królowej jest bardzo długa i brzmi „Elżbieta Druga, z Bożej łaski Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz innych Jej Królestw i Terytoriów królowa, Głowa Wspólnoty Narodów, Obrończyni Wiary”.

17. Zwierzęta takie jak: wieloryby, delfiny, morświny i jesiotry są uznawane za „ryby królewskie”. Oznacza to, że są własnością królowej, jeżeli zostaną złowione w odległości trzech mil od wybrzeża Wielkiej Brytanii.

18. Królowa używa swojej torebki, w celu komunikacji się ze swoim personelem. Może w subtelny sposób „opuścić” jedno z nudnych spotkań. Kiedy królowa będąca na kolacji kładzie torebkę na stole, jej personel wie, że impreza musi zakończyć się w ciągu następnych pięciu minut. Jeżeli położy swoją torebkę na podłodze, jest to sygnał, do zakończenia obecnej rozmowy.

19. Królowa panuje już tak długo, że 4 z 5 mieszkańców Wielkiej Brytanii nie było jeszcze na świecie gdy obejmowała tron.

20. Królowa nie może zostać oskarżona, ani zeznawać w sądzie, jednak nigdy nie nadużyła swojej władzy w tej kwestii. Oświadczenie rodziny królewskiej brzmi: „Chociaż postępowania cywilne i karne nie mogą być podjęte przeciwko Władcy, […] królowa dba o to, aby wszystkie jej działania były wykonywane w ścisłej zgodności z prawem”.

21. Królowa zaliczyła łącznie ponad 250 podróży zagranicznych, odwiedzając 115 krajów, w tym również Polskę w 1996 roku.

22. Jeżeli chcemy wysłać list i przykleić znaczek z wizerunkiem królowej, należy się upewnić, że robimy to w dobrą stronę. Gdy przykleimy znaczek z królową do góry nogami możemy zostać oskarżeni o zdradę stanu. Dla wielu jest to absurdalny zakaz.

23. Królowa Elżbieta nigdy nie chodziła do szkoły. Zarówno ona jak i jej siostra Małgorzata, były nauczane przez prywatnych nauczycieli w domu.

24. Podczas swojego panowania przez 67 lat królowa doczekała się aż 14 brytyjskich premierów i 13 prezydentów USA.

25. Królowa i jej mąż Filip to krewni kuzyni trzeciego stopnia. Elżbieta jest spokrewniona z królową Wiktorią od strony ojca, a Filip ze strony matki.

26. Elżbieta II uzyskała prawo do prowadzenia samochodów w wieku 19 lat, prawo jazdy akurat w jej przypadku nie jest wymagane.

27. Podczas 67 lat panowania, królowa z oficjalną wizytą w Stanach Zjednoczonych była tylko 6 razy.

28. Królowa posiada swój własny bankomat w pałacu Buckingham, który jest obsługiwany przez jeden z najbardziej prestiżowych banków w Wielkiej Brytanii o nazwie Coutts.

29. Elżbieta II zwolniona jest z płacenia podatku dochodowego, ale i tak to robi, nieprzerwanie od 1993 roku.

30. Królowa ukończyła szkolenie z mechaniki i potrafi naprawiać ciężarówki. W trakcie II wojny światowej, ówczesna księżniczka Elżbieta odbyła praktyki w Pomocniczej Terytorialnej Służbie Kobiet.

31. Ulubionym lakierem do paznokci brytyjskiej monarchini jest odcień klasycznego róż firmy Essie, który kosztuje zaledwie £7, 99.

32. Królowa przed pójściem spać wypija co wieczór lampkę szampana.

33. Królowa Elżbieta II jest 40-tym monarchą od czasu koronowania Wilhelma Zdobywcy w 1066 roku.

34. Postać królowej Elżbiety II była naśladowana w ponad 100 filmach i serialach.

35. Królowa Elżbieta i Książę Filip to pierwsza para królewska na świecie, która świętowała 60 lat małżeństwa.

36. Królowa ponoć świetnie naśladuje … lądujący samolot Concord.

37. Innym faktem, który potwierdza świetne poczucie humoru królowej jest ciekawostka jednego z jej byłych strażników, który wspominał, że pewna grupa turystów w Balmoral Estate nie rozpoznała monarchini, która miała na sobie szalik. Grupa, pomyliła królową z jedną z osób personelu i zapytała, czy spotkała kiedyś królową, na co Elżbieta odpowiedziała – że nie, ale on spotkał – wskazując na stojącego nieopodal policjanta.

38. Królowa Elżbieta II jest prawną właścicielką 1/6 wszystkich lądów na Ziemi.

39. Elżbieta mogła nigdy nie zasiąść na tronie brytyjskim, bowiem była dopiero trzecia w kolejce do tronu po swoim stryju Edwardzie i ojcu Jerzym. Jednak stryj Edward VIII zrzekł się tronu z

powodu romansu z amerykanką Wallis Simpson, a jej ojciec Jerzy VI zmarł, gdy Elżbieta miała 26 lat.

40. Oprócz księcia Karola, który jest następcą tronu, Królowa Elżbieta ma jeszcze troje dzieci- księżniczkę Annę, księcia Andrzeja i księcia Edwarda.

41. Podczas uroczystości 80-tych urodzin Elżbieta II zorganizowała „Dziecięce przyjęcie w Pałacu” i zaprosiła 2 000 dzieci.

42. Królowa Elżbieta II jako pierwsza w historii królowa otworzyła dwie olimpiady w dwóch różnych krajach. Była to Olimpiada w Montrealu w Kanadzie w 1976 roku i w Londynie w 2012 roku.

43. Była najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii.

44. Od 13 października 2016 do 2022 roku była najdłużej panującą głową państwa na świecie.

Czytaj dalej: Ciekawostki o Elżbiecie II