Ciekawostki

20 Ciekawostki dla Dzieci o Królowej Elżbiecie II

królowa

Królowa Elżbieta II to bez wątpienia jedna z najważniejszych i najbardziej barwnych postaci na świecie. Jej panowanie jako głowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej przypadło na jedno z najważniejszych okresów w historii dziejów.

Na przestrzeni lat Elżbieta II zyskała uznanie za swą odpowiedzialność i skromność, a także za działania charytatywne i promocję kulturalnego dziedzictwa Wielkiej Brytanii. Oto kilka ciekawostek, które pozwolą jeszcze lepiej poznać jedną z najbardziej rozpoznawalnych kobiet świata.

1. Była najdłużej panującym ze wszystkich brytyjskich monarchów

Jej panowanie trwało dokładnie 70 lat i 214 dni, a więc pobiła rekord swojej praprababki królowej Wiktorii wynoszący 63 lata, 7 miesięcy i 2 dni.

2. Została koronowana w wieku zaledwie 25 lat

Po śmierci ojca w 1952 roku przyjęła królewskie imię Elżbieta II i została ogłoszona królową Wielkiej Brytanii. Koronacja odbyła się w Opactwie Westminsterskim w czerwcu 1953 roku.

3. Była pierwszą i jedyną królową, która przeżyła swojego męża

Książe Filip zmarł w 2021 w wieku 99 lat. Ich małżeństwo trwało ponad 73 lata, co czyni je najdłuższym związkiem w historii brytyjskiej rodziny królewskiej.

4. W ciągu swojego panowania odwiedziła ponad 120 krajów na całym świecie

Królowa nie stroniła od podróży zarówno po krajach europejskich jak i tych dalszych poza Europę. Odwiedziła między innymi Indie, Australię, Mozambik czy Kanadę.

5. Codziennie spędzała co najmniej trzy godziny na czytaniu dokumentów rządowych

Elżbieta II była znana i ceniona za swoje poczucie obowiązku i odpowiedzialność. Każdego dnia studiowała dokumenty dostarczone z ministerstw, ambasad czy urzędów.

6. W ciągu swojego panowania była główną patronką ponad 600 organizacji charytatywnych i społecznych

Były to przede wszystkim organizacje chrześcijańskie (The Society for the Promotion of Christian Knowledge) oraz medyczne (Queen Elizabeth Hospital for Children, Canadian Medical Association).

7. Królowa nie chodziła do szkoły

Mimo że Elżbieta II nie uczęszczała do tradycyjnej szkoły, była bardzo dobrze wyedukowana. Wraz z siostrą Małgorzatą była nauczana przez prywatnych nauczycieli w domu.

8.  W młodości nie potrafiła poprawnie wymówić swojego imienia w języku angielskim

Młoda królowa miała problem z wymową swojego pełnego imienia, dlatego jej bliscy określali ją mianem „Lilibeth”.

9. Już w wieku zaledwie 3 lat jej zdjęcie pojawiło się na okładce magazynu Times

Od najmłodszych lat królowa była obecna w mediach. Jej wizerunek był widoczny nie tylko na okładce magazynu Times, ale również na różnych broszurach czy artykułach prasowych.

10. W weselu królowej Elżbiety brało udział ponad 2000 ludzi

Wśród gości znalazło się wiele znamienitych osób między innymi dziedziczny wielki książę Luksemburga Jan wraz z siostrą, król Iraku Fajsal II czy holenderski książę Bernhard i jego żona.

11. Mimo że pałac Buckingham jest oficjalną rezydencją brytyjskich monarchów, królowa nie lubiła tam przebywać

Królowa zdecydowaną większość czasu wolała spędzać w zamku Windsor oddalonym o 15 km od Londynu lub w Holyrood House w Edynburgu.

12. Jako pierwsza monarchini wyruszyła w 6-miesięczną podróż dookoła świata

Niedługo po koronacji królowa wraz z mężem w latach 1953–1954 jako pierwsi monarchowie odbyli 6-miesięczną podróż po kuli ziemskiej.

13. Królowa Elżbieta odwiedziła Polskę

W 1996 roku na zaproszenie ówczesnego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego królowa przybyła do Polski i odznaczyła go Wielkim Krzyżem Rycerskim Orderu Łaźni.

14. Królowa doczekała się specjalnej uchwały sławiącej jej odwagę

Kanadyjska Izba Gmin była pod wrażeniem odwagi królowej wykazywanej w sytuacji potencjalnego zagrożenia podczas podróży zagranicznych. Kontynuowała ona przegląd wojska, nawet wtedy gdy oddano do niej sześć strzałów ślepymi nabojami.

15. Elżbieta II była osobą silnie wierzącą

Regularnie uczestniczyła w mszach odprawianych w kaplicy zamku Windsor, a podczas swoich częstych pobytów w Edynburgu uczęszczała na nabożeństwa organizowane przez narodowy kościół w Szkocji.

16. Królowa była właścicielką 1/6 ziem na świecie

Jest to więcej posiadłości niż jakiekolwiek inne państwo miałoby w swoim posiadaniu. Szacuje się, że powierzchnia majątku wynosiła  6,6 mld akrów w 32 krajach.

17. Z okazji Złotego Jubileuszu jej panowania w ogrodzie pałacu Buckingham odbył się koncert muzyki rockowej

Występował na nim między innymi Brian May – gitarzysta i wokalista, współzałożyciel zespołu Queen.

18. Nawet cztery razy dziennie potrafiła zmienić stylizację

Królowa Elżbieta była znana ze swoich kolorowych szykownych strojów zakładanych na wystąpienia publiczne. Jeden element był jednak niezmienny – jej stylizacje zawsze uzupełniały torebki marki Launer.

19. W czasie panowanie królowej urząd sprawowało aż 6 papieży

Byli to kolejno Pius XII, Jan XXIII, Paweł VI, Jan Paweł I, Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek.

20. Była wielką wielbicielką zwierząt

Królowa upodobała sobie przede wszystkim konie i psy rasy Pembroke Welsh Corgi. W swoim życiu posiadała ponad 30 czwronożnych przedstawicieli tej rasy.