Ciekawostki

20 ciekawostek o Times Square

times square

Times Square jest głównym skrzyżowaniem handlowym, celem podróży turystycznych, centrum rozrywki w dzielnicy Midtown Manhattan w Nowym Jorku na skrzyżowaniu Broadway i Seventh Avenue. Oto najlepsze ciekawostki o Times Square.

1. Jeden z najbardziej ruchliwych deptaków na świecie, jest również centrum dzielnicy teatralnej Broadway i głównym ośrodkiem światowego przemysłu rozrywkowego. Times Square jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych na świecie, przyciągając około 50 milionów turystów rocznie. Rozciąga się od zachodniej 42. do zachodniej 47. ulicy.

2. Pierwotnie nazywany Longacre Square, Times Square wziął swoją nazwę od siedziby głównej New York Timesa, która przeniosła się do One Times Square w 1904 roku.

3. Times Square to nie plac, a raczej dwa trójkąty.

4. Południowy trójkąt Times Square nie ma konkretnej nazwy, ale najbardziej na północ wysunięty z tych dwóch trójkątów nosi nazwę Father Duffy Square. Został on poświęcony w 1937 roku kapelanowi Francisowi P. Duffy’emu z 69. regimentu piechoty w Nowym Jorku i jest miejscem jego pomnika, wraz z posągiem George’a M. Cohana.

5. Około 340 tysięcy pieszych przechodzi przez Times Square każdego dnia.

6. Lokalizacja została wykorzystana w wielu filmach, w tym w filmie Vanilla Sky oraz w post-apokaliptycznej wersji w I Am Legend.

7. Zdjęcie słynnego pocałunku między żołnierzem a pielęgniarką miało miejsce na Times Square pod koniec II wojny światowej i zostało udokumentowane przez Alfreda Eisenstaedta.

8. Rewitalizacja i inwestycje w latach 90-tych zmieniły ten obszar w dynamicznie rozwijającą się destynację turystyczną. Obecnie jest to świetne miejsce dla rodzin.

9. Zgodnie z prawem, budynki Times Square muszą mieć minimalną ilość wyświetlanego światła. Unikalny przepis ma na celu zachowanie reputacji tego obszaru jako miejsca pełnego blasku.

10. Znak NASDAQ ma 11 metrów wysokości, co czyni go największym znakiem LED na świecie.

11. Budynek One Times Square jest obecnie w większości pusty, ale mieści na sobie ścianę billboardów, które generują ponad 23 miliony dolarów rocznie przychodu.

12. Opadanie kuli w noc sylwestrową jest obchodzone przez 1 milion ludzi na Times Square i 100 milionów widzów oglądających na całym świecie.

13. Pierwszy zrzut kuli sylwestrowej na Times Square odbył się w 1907 roku.

14. W nieoznakowanej kamienicy przy W. 46th Street znajduje się bar odwiedzany przez gwiazdy.

15. Rocznie Times Square odwiedza 50 milionów osób. 60 milionów ludzi jedzie do Nowego Jorku każdego roku, więc oznacza to, że 10 milionów z nich nie odwiedza Times Square.

16. W 1972 r. Dick Clark rozpoczął organizowanie półgodzinnego specjalnego wieczoru sylwestrowego Dicka Clarka.

17. W 2011 roku obszar ten stał się wolny od dymu tytoniowego.

18. Największy tłum w swojej historii, szacowany na 2 miliony ludzi świętował zwycięstwo USA w II wojnie światowej 14 sierpnia 1945 roku.

19. Restauracja „The View” w Marriott Marquis jest jedyną obrotową restauracją w Nowym Jorku z widokiem 360 stopni.

20. W 2009 roku teren ten stał się w dużej mierze wolny od samochodów, z tymczasowymi placami dla pieszych.