Ciekawostki

100 ciekawostek medycznych

krwinki

Medycyna to jedna z gałęzi nauki, której zasady w równej mierze opierają się na naukach empirycznych (czyli takich, które oparte są na doświadczeniu). Medycyna jest zbiorem wiadomości o chorobach, ich pochodzeniu oraz sposobach leczenia oraz zapobiegania (jeśli oczywiście istnieje taka możliwość). Za podstawowe nauki medycyny uznaje się przede wszystkim:

  • anatomię
  • immunologię
  • biofizykę
  • embriologię
  • biologię medyczną
  • histologię
  • fizjologię
  • biochemię

Jeśli chodzi o rodzaje oraz dziedziny medycyny (które jednocześnie stanowią specjalizacje lekarskie), to jest ich zdecydowanie więcej. Ze względu na to, że medycyna stanowi tak szeroki zakres wiedzy, jest ona niezwykle ciekawą i pasjonującą dziedziną, przez co skrywa w sobie wiele ciekawostek. Oto 100 ciekawostek z jakże bogatego i pełnego zaskakujących faktów świata medycyny.

1. W ludzkim organizmie znajduje się wiele bakterii, zarówno tych dobrych jak i złych. Co ciekawe wszystkie one razem zebrane mogą ważyć nawet 2, 5 kg.

2. Jak pokazują statystyki, niestety na inwazyjnego raka piersi choruje już co 8 kobieta na świecie.

3. Choć plomby mają na celu zwiększać zdrowie zębów do jednak wykazano, że w przypadku osób posiadających amalgamatowe plomby w wynikach krwi i moczu zaobserwować można wysoką zawartość rtęci.

4. Niektóre badania mówią, że dzięki modlitwie do zdrowia jest w stanie powrócić nawet 14% chorych, natomiast dzięki bioenergoterapii około 22%.

5. Zmiana diety na zdrową i bardziej wartościową ma bardzo duże znaczenie dla zachowania zdrowia, bowiem już po 12 tygodniach zmiany nawyków żywieniowych ryzyko wystąpienia udaru i zawału serca zmniejsza się o 30%.

6. Reumatoidalne zapalenie stawów, choroba niezwykle uciążliwa każdego roku dotyka ok. 1,3 mln ludzi na świecie.

7. Człowiek, których nie jest w stanie wytrzymać stojąc na jednej nodze przez co najmniej 20 sekund znajduje się w grupie wysokiego ryzyka osób, które są zagrożone wystąpieniem udaru.

8. Cukrzyca jest chorobą trudną i wymagającą. Niestety z bardzo różnych przyczyn na te chorobę corocznie w Polce umiera ponad 23000 osób.

9. Cukrzyca to trudna choroba dla osób na nią cierpiących. Nic więc dziwnego, że co 5 diabetyk cierpi na depresję.

10. Centymorgan (cM) to jednostka miary powszechnie stosowana w genetyce. Ma ona za zadanie wyrażać odległość pomiędzy genami, które położone są w tym samym chromosomie.

11. W ostatnim czasie wzrasta popularność cięć cesarskich, jako metody rozwiązania ciąży. Na dzień dzisiejszy odsetek ten wynosi 42% i co roku wzrasta o kolejne 2 punkty procentowe.

12. Rak jest bardzo podstępną chorobą, która niestety nie omija również i dzieci. Jak pokazują statystyki, co roku nawet 1200 dzieci zapada na raka. Niestety zaledwie% z nich ma rozpoznany nowotwór w I stopniu zaawansowania, kiedy to szanse na jego wyleczenie są zdecydowanie największe.

13. Dzieci jedzą mnóstwo płatków – to bardzo popularne danie dla pociech zarówno na śniadanie jak i kolację. Niestety większość rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, że spożywana każdego dnia jedna porcja płatków w rocznym ujęciu daje aż 4, 6 kh cukru w diecie dziecka.

14. Według badań, co szósta osoba na świecie jest nosicielem przynajmniej jednego genu zwiększającego poziom Lp, czyli genu decydującego o występowaniu złego cholesterolu.

15. W ciele każdego człowieka znajduje się mnóstwo komórek. Wiele z nich bardzo często ginie, po czym tworzy się na nowo. Co ciekawe, błona wyścielająca ludzki żołądek zmienia się co 3 dni, natomiast szkielet zmienia się co 10 lat. Jeszcze bardziej dynamicznie sytuacja wygląda w przypadku czerwonych krwinek – tu co minute ginie aż 150 milionów czerwonych krwinek.

16. Herbata oolong ma zbawienny wpływ na ludzi zmagających się z egzemą. Badania wykazały, że spożycie 3 filiżanek takiej herbaty każdego dnia przynosi widoczne rezultaty już po miesiącu jej stosowania.

17. W organizmie człowieka znajduje się grelina, czyli hormon głodu. W sytuacji gdy jest on zbyt aktywny, człowiek nawet jeśli jest najedzony odczuwa uczucie głodu – jedzenie w takiej sytuacji nie jest traktowane jak sposób na zapewnienie sobie uczucie sytości, a jak przyjemność, której chce doświadczać jak najczęściej i jak najdłużej.

18. Wiele osób sądzi, że nie widzi swojego nosa. To nieprawda, bowiem w rzeczywistości każdy człowiek widzi swój nos przez cały czas, jednak tak naprawdę z nie do końca znanych powodów jest on ignorowany przez ludzki mózg.

19. Chociaż ludzki pęcherz ma pojemność na poziomie 600-800 mililitrów, to potrzeba jego wypróżnienia pojawia się w chwili, gdy jest wypełniony po poziomu 100-200 mililitrów.

20. Wiele osób niezwykle obawia się zakażenia wirusem HIV. I bardzo słusznie, jednak niestety niewiele z nich zdaje sobie sprawę z tego, że wirus WZW typu B jest do 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV.

21. Co ciekawe, możliwe jest zapoznanie się z tym, jak słyszą nas inni ludzie. W jaki sposób? To bardzo proste, bowiem wystarczy jedynie zasłonić w czasie wydobywania dźwięku lewe ucho.

22. Zatrucie grzybami ma bardzo poważne konsekwencje, w szczególności dla najmłodszych. W związku z tym na świcie po zatruciu grzybami umiera co drugie dziecko.

23. Aby zachować dobre zdrowie i cieszyć się dobrą kondycją jak najdłużej należy zadbać o to, aby stosunek kwasów omega-3 do omega-6 wynosił 1:4. Niestety, w przypadku przeciętnej diety człowieka stosunek taki wynosi 1:20, czyli zdecydowanie za mało.

24. Choroby krążenia dotykają coraz więcej osób, zbierając przy tym coraz częściej bardzo tragiczne żniwo. Dziś na choroby układu krążenia umiera co druga osoba mieszkająca w Polsce.

25. Nie tylko w Polsce, ale o na świecie problem nadwagi i otyłości jest coraz większy. W Polce problemy z wagą ma aż 60% społeczeństwa. Niestety, pomimo tych niezbyt optymistycznych statystyk zaledwie 10% dorosłych Polaków regularnie zajmuje się uprawianiem dowolnej sportowej dyscypliny.

26. Najnowsze badania wykazują, że w przypadku osób, które poszczą regularnie przez co najmniej dwa dni w dość znacznym stopniu spowolnione zostają procesy starzenia.

27. Larwy much mogą oczyszczać rany. Niewiarygodne? A jednak to prawda. Larwy much są coraz częściej wykorzystywane do leczenia trudno gojących się ran, odleżyn, owrzodzenia i stopy cukrzycowej. Co ciekawe jest to bardzo stara metoda, bowiem stosowana już przez ludy pierwotne, następnie na długo zapomniana. Jednak pomimo oporów medyków powoli metoda ta wkracza w świat współczesnej medycyny.

28. Na świecie zostało zidentyfikowane nowe uzależnienie – infoholizm. Jest to zjawisko niekontrolowanego przebywania w sieci, które w szczególności nasiliło się w ostatnich latach, w czasie bardzo dynamicznego rozwoju sieci komputerowej.

29. Rak pierwsi nie toleruje niektórych przypraw. Chorobie tej w szczególności nie sprzyjają przyprawy takie jak kurkuma i czarny pieprz. W pierwszym przypadku rozwojowi raka nie sprzyja kurkumina, w drugim natomiast piperyna.

30. Naukowcy odkryli, że w przypadku zdecydowanej większości mężczyzn najskuteczniejszym budzikiem jest nie płacz własnego dziecka, a natrętna mucha i jej brzęczenie.

31. W przypadku ludzi zaobserwować można bardzo wysoką okołoporodową umieralność. Żadne zwierze żyjące na ziemi nie dorównuje nawet do tego wyniku.

32. Najwięcej włosów mają osoby o naturalnych blond włosach – jest ich około 146 tysięcy. Co ciekawie, w przypadku brunetek i brunetów włosów jest znacznie mniej, bowiem tylko 100 tysięcy.

33. Każdy człowiek ma swój charakterystyczny odcisk palców. Co ciekawe ludzi identyfikować można nie tylko po tym, ale również po odcisku języka.

34. Mózg człowieka, choć w momencie narodzin posiada już wszystkie komórki mózgowe, rozwija się w pełni przez około 20 lat.

35. Mięsień sercowy jest najsilniejszym mięśniem w całym organizmie, dlatego że to on jest odpowiedzialny za dostarczenie krwi do każdej części ciała. Serce jest tak mocne, że bez najmniejszych problemów powinno sobie poradzić z wypompowaniem krwi nawet na wysokość 9 metrów.

35. W czasie stosunku między dwoma osobami wydzielają się endorfiny, nie tylko poprawiające nastrój, ale również działające jak bardzo silny środek przeciwbólowy.

36. Szacuje się, że pierwsze szpitale istniały już na 4000 lat przed Chrystusem, nigdzie indziej jak a starożytnej Grecji. Oczywiście nie mały one nic wspólnego z tymi współczesnymi bowiem najczęściej stanowiły one świątynie kultu bóstw, które wedle wierzeń miały moc uzdrawiania.

37. Pierwszy udokumentowany szpital powstał w wieku przed Chrystusem na Sri Lance. Co ciekawe, do dnia dzisiejszego na wzgórzu Mihintale zachowały się ruiny budowli stanowiącej ówczesny szpital, stanowiący pierwowzór tego współczesnego.

38. Pierwsza wzmianka o profesji lekarza pochodzi z XVIII wieku p. n.e. Umieszczona została ona w kodeksie Hammurabiego.

39. To dzięki Hipokratesowi, a właściwie jego doskonałemu rozumowaniu możliwe stało się faktyczne leczenie wielu chorób, a nie jak dotychczas pozostawanie w wierzeniach o tym, że to modlitwa do bożków pomaga zwalczyć choroby.

40. W okresie od końca V stulecia do XIV wieku, leczenie chorób było bardzo problematyczne (stąd wysoka śmiertelność w tym czasie), bowiem uważano, że choroby pojawiają się przez nadmiar krwi, którą dla zdrowia często upuszczano, co dawało skutek odwrotny od zamierzonego.

41. Po raz pierwszy rola kobiety w medycynie została doceniona w starożytnym Egipcie.

42. Każdy człowiek mruga nawet 20 razy w ciągu minuty.

43. Ludzkie ciało zbudowane jest z 7 oktylionów atomów.

44. Znana gęsia skórka stanowi pozostałość ewolucyjną po przodkach. Dawniej ludzie gęsią skórkę wykorzystywali do stroszenia włosów, co ówcześnie stanowiło ochronę przed zimnem.

45. Ludzkie DNA zawiera nie tylko elementy pochodzące od przodków, ale również i innych organizmów. Co ciekawe, ludzkie DNA w 50% podobne jest do banana.

46. Na ludzkim ciele znajduje się mnóstwo bakterii. Na każdym centymetrze kwadratowym ludzkiego ciała znajduje się nawet 10 milionów bakterii.

47. W czasie śmierci człowiek najpierw traci wzrok, a dopiero na samym końcu słuch.

48. Kobiety w świecie medycyny przez bardzo długi czas były dyskryminowane, dlatego też nic w tym dziwnego, że wiele z nich w miarę możliwości starało się ukryć swoją płeć. Pierwszą głośną tego typu historią był przypadek Jamesa Barrego, uznawanego za jednego z najlepszych chirurgów służących w XIX wieku w brytyjskiej armii. Jednak James Barry nazywał się w rzeczywistości Elizabeth Blackwell.

49. Z obserwacji lekarzy wynika, że żucie sera w dość znaczący stopniu jest w stanie zapobiec zapaleniu dziąseł i próchnicy zębów. Wszystko dzięki temu, że żucie sera pozwala na utrzymanie wysokiego pH w jamie ustnej przez dłuższy czas.

50. Kawa to napój w wielu budzący mieszanej uczucia. Jednak według badań naukowców, picie kawy może przedłużać życie.

51. Regularne spożycie kofeiny może zapobiec rozwojowi procesu zapalnego, przyczyniającego się w głównej mierze do wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

52. Kofeina jest jednym z najbardziej znanych środków wykorzystywanych do stymulowania mózgu. Największe stężenie tej substancji znaleźć można w kawie, herbacie, gazowanych napojach,

53. Naukowcy odkryli, że czytanie książek może mieć znaczący wpływ na długość życia.

54. Według badań znanego i cenionego prof. Jana Dumanskiego z Wydziału Immunologii, Genetyki i Patologii Uniwersytetu w Uppsala ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera jest znacznie wyższe w przypadku mężczyzn niż w przypadku kobiet.

55. Wiele osób unika ćwiczeń fizycznych z bardzo różnych powodów. A w rzeczywistości nawet pojedyncze wybuchy bardzo intensywnych ćwiczeń są równie korzystne, jak dłuższy trening wytrzymałościowy.

56. Według naukowców ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Massachusetts istnieje bardzo silny związa pomiędzy pewnymi zaburzeniami psychicznymi a cukrzycą typu 2.

57. Czekolada ma wiele zalet między innymi w stanie błogosławionym może bardzo pozytywnie oddziaływać na rozwój płodu. Wystarczy jedynie 30 g dobrej jakości czekolady dziennie.

58. Dwa dodatkowe kubki kawy dziennie, według badań naukowców mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na marskość wątroby nawet o połowę.

59. Im więcej osób współdzieli między sobą łazienkę, tym większe jest ryzyko przedostania się bakterii kałowych na szczoteczki.

60. Im większa ciekawość i wewnętrzna motywacja tym lepsza pamięć.

61. Geny babci, czyli PHLDA2 (wariant RS1 )mogą zwiększyć urodzeniową masę noworodka nawet o 155 gram.

62. Brwi idealnie sprawdzają się w klimacie tropikalnym, pełniąc wówczas funkcję ochronną dla oczu przed spływającym z czoła potem.

63. Stopa zawiera 26 kości, 33 stawy (20 z nich jest aktywna przegubowo) oraz ponad 100 mięśni.

64. Impulsy nerwowe w ciele człowieka przechodzą z prędkością 350 km/h.

65. Za pamięć odpowiedzialny jest hipokamp, czyli część mózgowia odpowiedzialna za gromadzenie przez mózg różnego rodzaju wspomnień. U ludzi występują dwa hipokampy.

66. Płuco prawe jest nieco większe od płuca lewego, wszystko za sprawą umieszczonego po lewej stronie serca.

67. Ludzkie ciało składa się aż z 206 kości, przy czym ponad połowa z nich, bo aż 106 stanowi dłonie i stopy.

68. W każdej stopie znajduje się 26 kości a w dłoni 27.

69. Guzki Darwina to zgrubienie znajdujące się w tylej, górnej części małżowiny usznej. Jest to cecha wrodzona, która występuje w przypadku około 10% populacji.

70. Nietolerancja laktozy to popularne zjawisko, choć niewiele osób wie, że jest to dwucukier, który stanowi ok. 2-8% mleka.

71. Wbrew pozorom nietolerancja laktozy nie ma podłoża alergicznego.

72. Siodło tureckie to to środkowy odcinek kości klinowej.

73. Na daltonizm znacznie częściej chorują mężczyźni niż kobiety.

74. Najbardziej z ludźmi spokrewnione są szympansy – obie grupy mają wspólnego przodka żyjącego około 6 milionów lat temu.

75. Rośliny uprawne w większości przypadków nie posiadają chromosomów w parach.

76. DNA znacznie wyprzedza możliwości współczesnych komputerów. Wszystko dlatego, że już jeden gram kwasu deoksyrybonukleinowego jest w stanie pomieścić 700 terabajtów informacji

77. Około 8% kodu genetycznego człowieka stanowią wirusy, które w przez ostatnie dziesięciolecia trapiły ludzkość.

78. Poszczególni ludzie różnią się pomiędzy sobą tylko w 0, 1% kodu DNA.

79. Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znajduje się „dysk nieśmiertelności”, na którym zapisano między innymi DNA Stephena Hawkinga i kilku innych osób, cenionych w świecie nauki, polityki czy sportu.

80. Aby pomieścić wszystkie znane człowiekowi informacje potrzeba zaledwie 2 gramy kwasu deoksyrybonukleinowego.

81. Po upływie 500 lat każde DNA traci co najmniej połowę zapisanych informacji.

82. Mizantropia to silna niechęć żywiona wobec ludzkiego gatunku.

83. W dawnej Japonii barwiono zęby na czarno, bowiem uważano, że śnieżnobiały uśmiech zbyt mocno wiąże się z agresywnością i instynktami zwierzęcymi.

84. Podczas gdy w Japonii zęby barwiono, w Australii, Afryce oraz Ameryce Południowej młodym chłopcom zęby wybijano bądź piłowano.

85. Prekursorami współczesnej stomatologii estetycznej byli Majowie.

86. Rolę współczesnych licówek pełniły złote płytki. Patent ten wymyślony został przez Chińczyków, chcących w ten sposób poprawić estetykę swojego uzębienia.

87. Dawniej do czyszczenia zębów używano drobno zmielonego poroża zwierząt lub muszli ślimaków, połączonego z moczem (ze względu na wysoką zawartość amoniaku).

88. Przed wynalezieniem szczoteczki do mycia zębów wykorzystywano palce, gałązki, a nawet kości zwierząt.

89. Pierwsza szczoteczka do zębów została wynaleziona w XVIII wieku w Anglii.

90. Pierwszą firmą, która w swoje ofercie miała pastę do zębów (sprzedawaną w szklanym słoju) była spółka Colgate&Company (1896 rok).

91. Odkrywcą fluoru był młody dentysta z ameryki. Zauważył on, że im większa zawartość fluoru w wodzie, tym problemy z próchnicą są mniejsze, bądź nie ma ich wcale.

92. Regnier de Graaf był odkrywcą pęcherzyków znajdujących się w jajnikach odpowiedzialnych za wytwarzanie komórek jajowych.

93. Zjawisko nagłego wybielania włosów, osiwienia to syndrom Marii Antoniny.

94. Gruczoły snu zimowego u człowieka występują w ostatnich dwóch miesiącach życia płodowego, po czym stopniowo zanikają w wieku niemowlęcym. Jest to silnie unaczyniona i unerwiona tkanka tłuszczowa o brunatnym zabarwieniu.

95. Przeciwieństwo albinizmu to melanizm.

96. Melanizm nie występuje nigdy u ludzi.

97. Za ojca chirurgii plastycznej uważa się sir Harolda Gilliesa., który pomagał poprawiać wygląd rannym w I wojnie światowej żołnierzom.

98. Dawniej z chirurgii plastycznej często korzystali przestępcy, którzy nie chcieli być rozpoznani i schwytani.

99. W ostatnim czasie dużą popularność zyskuje zabieg przeszczepienia owłosienia twarzy.

100. Na świecie działa organizacja charytatywna oferująca zabiegi plastyczne dzieciom wyszydzanym z powodu swojego wyglądu.