75 Interesujących Informacji i Ciekawostek o Belgii
Jak dobrze znasz Belgię? Oto mieszanka interesujących informacji, faktów i ciekawostek które przygotują Cię do odwiedzenia lub zamieszkania w Belgii. Zobacz, ile z tych belgijskich ciekawostek znasz.
Belgia słynie z gofrów, czekolady i piwa, ale czy wiesz, że Belgia jest znana również jako kraj z największą liczbą zamków na kilometr kwadratowy? Oto ciekawostki o Belgii:
1. Teoria Wielkiego Wybuchu powstała w Belgii – stworzył ją Belg, kapłan i fizyk Georges Lemaitre, który po raz pierwszy wymyślił to, co obecnie nazywa się teorią Wielkiego Wybuchu o pochodzeniu wszechświata z 1927 roku. Teoria ta jest często przypisywana jest Edwinowi Hubble’owi, choć z zapisów wynika, że Lemaitre opublikował podobną teorię na dwa lata przed Hubble’em.
2. Belgia była drugim krajem na świecie, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci – w 2003 r. po Holandii. Eutanazja została zalegalizowana w 2002 roku.
3. Port lotniczy Brussels South Charleroi jest najbardziej punktualnym portem lotniczym w Europie i w raporcie OAG o punktualności jest drugim co do wielkości portem lotniczym na świecie pod względem punktualności, tuż za Japońskim Osaka International.
4. W 1990 r. belgijski król Baudouin został zatrzymany na 36 godzin. Był przeciwny prawu aborcyjnemu, które rząd chciał uchwalić, więc zdetronizował go, podpisał prawo i uczynił go ponownie królem.
5. Najdłuższą linią tramwajową na świecie jest belgijski Tramwaj jadący z Wybrzeża do Kusttram – przejeżdża 68 km przez Belgię.
6. Krykiet uważany jest za wynalazek belgijski, a nie brytyjski – naukowcy uważają, że imigranci z północnej Belgii mogliby zaimportować grę do Wielkiej Brytanii.
7. Flaga narodowa Belgii została przyjęta w 1931 r. Jest 3 kolorowa z czarnymi, żółtymi i czerwonymi pionowymi pasami.
8. Frank belgijski został zastąpiony przez euro w 2002 r.
9. Belgia jest krajem gęsto zaludnionym. Jego powierzchnia wynosi 30 528 kilometrów kwadratowych, a liczba ludności przekracza 11 milionów.
10. Francja, Niemcy, Luksemburg i Holandia graniczą z Belgią. Belgia podzielona jest na trzy główne regiony geograficzne z równiną przybrzeżną na północnym zachodzie, płaskowyżem centralnym i wyżyną Ardeny na południowym wschodzie.
11. Belgia składa się z trzech regionów federalnych – Flandria, Bruksela i Walonia.
12. Bruksela – stolica Belgii – ma większość ludności francuskojęzyczą (85%). Jednakże zarówno język francuski, jak i niderlandzki są jego językami urzędowymi.
13. Około jednej dziesiątej ludności Belgii jest w pełni dwujęzyczna.
14. Belgia jest również jednym z najbardziej uprzemysłowionych i zurbanizowanych krajów w Europie.
15. Jest krajem nizinnym, w większości płaskim. Średnia wysokość nad poziomem morza w Belgii wynosi 181 m n.p.m.
16. Belgia znana jest również pod nazwą „pola bitwy pod Europą”, ponieważ kraj ten służył jako pole bitwy między wieloma potęgami europejskimi, a także podczas dwóch wojen światowych.
17. Mężczyźni belgijscy są drugimi co do wysokości na świecie – 181,7 cm, tylko Holendrzy są wyżsi i mają średnio 182,5 cm.
18. Jego oficjalna nazwa to „Królestwo Belgii”, a król Filip Belgii jest obecnym monarchą.
19. Istnieją 3 główne rodzaje gofrów belgijskich: Leżące gofry (najczęściej), gofry brukselskie (większe, lżejsze, prostokątne, jedzone z polewami, takimi jak truskawki czy lody) i galety (cieńsze, bardziej miękkie i typowo jedzone na śniadanie, czasami z dżemami).
20. Belgia słynie z piekarni. Miejscowe specjały to: cramique (chleb gotowany z żółtkami i rodzynkami), cougnou (specjalność z Walonii spożywana głównie zimą), gozettes (obroty) i tarty. Najbardziej typowe tarty to: wiśniowa, śliwkowa, jabłkowa, cukrowa, a zwłaszcza ryżowa.
21. Belgia posługuje się trzema językami urzędowymi: niderlandzki, francuski i niemiecki.
22. Nazwa „Belgia” pochodzi od Rzymian – kiedy nazwali swoją prowincję na północy Gaul Gallia Belgica.
23. Liczba rozwodów w Belgii jest najwyższa w Europie Zachodniej – tylko Łotwa i Litwa mają większą liczbę rozwodów niż w Belgii, szacowaną na około 70 procent.
24. Belgia stała się niepodległym krajem w 1830 roku.
25. W Belgii produkuje się ponad 800 rodzajów piwa.
26. Belgowie spożywają średnio 150 litrów piwa na osobę rocznie.
27. Pierwsza na świecie akademia piwowarska została otwarta w Herk-de-Stad w belgijskiej prowincji Limburg w 1999 roku.
28. Antwerpia jest światową stolicą diamentów.
29. Międzynarodowe Lotnisko w Brukseli jest największym na świecie punktem sprzedaży czekolady.
30. W 1605 r. ukazały się dwie pierwsze gazety drukowane na świecie. Jeden z nich wydrukowano w Strasburgu, a drugi w Antwerpii.
31. Belgia ma więcej artystów komiksów na kilometr kwadratowy niż gdziekolwiek na świecie – i jest miejscem narodzin słynnej serii komiksów Smerfy (Pierre Culliford) i The Adventures of Tintin (Herge), przy czym ten ostatni został przetłumaczony na ponad 100 języków.
32. Oryginalna okładka z Tintin In America stała się najcenniejsza na świecie, gdy sprzedano ją za 1,3 mln euro.
33. Słowo „spa”, używane do mówienia o miejscach relaksu i zabiegów wellness, pochodzi od belgijskiego City Spa.
34. Napoleon został pokonany w Waterloo, mieście położonym na południe od Brukseli.
35. Kraj ten ma jeden z najniższych w krajach rozwiniętych odsetek restauracji McDonalda na mieszkańca, zaledwie 0,062 na 10000 osób, czyli 7x mniej niż USA, 4x mniej niż Japonia i dwukrotnie mniej niż Francja czy Niemcy.
36. Belgijska firma budowlana Besix jest jednym z czterech wykonawców Burj Dubai, najwyższej na świecie konstrukcji wykonanej przez człowieka.
37. Za budową światowej sławy Opery w Sydney stanął sir Eugene Goossens (1893-1962), angielski dyrygent i kompozytor pochodzenia belgijskiego, ówczesny dyrektor Państwowego Konserwatorium Muzycznego NSW.
38. Belgia była pierwszym krajem na świecie, wraz z Włochami, który w marcu 2003 r. wprowadził elektroniczny dowód tożsamości. Będzie to również pierwsze państwo europejskie, które wyda elektroniczne dowody tożsamości dla całej ludności.
39. Kraj ten był pierwszym na świecie, który wydał paszporty elektroniczne zgodnie z zaleceniami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO).
40. Wraz z Waszyngtonem, Bruksela ma największą na świecie liczbę dyplomatów i korespondentów prasowych.
41. Najwyższy punkt w Belgii jest niższy niż najwyższy budynek na świecie – Signal de Botrange na płaskowyżu High Fens w dalekowschodniej Belgii jest najwyższym punktem o wysokości 694 metrów, krótszy jest niższy niż najwyższy budynek na świecie w Dubaju, Burj Khalifa z 828 metrami wysokości.
42. Pałac Królewski w Brukseli, zbudowany w stylu klasycystycznym podobnym do Pałacu Buckingham, ma fasadę o 50% dłuższą niż jego brytyjski odpowiednik.
43. Nemo33, w brukselskiej dzielnicy Uccle, jest najgłębszym basenem na świecie, o głębokości 35 metrów. Jest to słynne miejsce do nurkowania.
44. Telewizja została wprowadzona w Belgii w 1953 r. za pośrednictwem dwóch kanałów: holenderskiego i francuskiego.
45. Poza Hiszpanią, Belgia jest jedynym krajem na świecie, w którym żyje dwóch królów. Po abdykacji Albert, obecny ojciec króla Filipa, nadal nosi tytuł „króla”.
46. Według raportu CGI Belgowie płacą jedne z najwyższych w Europie stawek podatkowych, które wynoszą około 57,8% dla osób o najwyższych dochodach, co plasuje Belgię na czwartym miejscu w Europie po Francji (66,6%), Włoszech i Hiszpanii.
47. W Belgii odbywają się największe w Europie targi rolnicze, leśne i rolno-spożywcze „Foire de Libramont”.
48. Pierwszy samochód belgijski został zbudowany w 1894 roku i nosił nazwę Vincke. Marka Vincke przestała istnieć w 1904 roku.
49. W 1835 r. w Belgii otwarto pierwszą linię kolejową na kontynencie europejskim. Połączył Brukselę i Mechelen.
50. Belgia miała pierwszego premiera geja w Europie. Nazywa się Elio Di Rupo.
51. Tomorrowland to największy na świecie festiwal Elektronicznej Muzyki Tanecznej, a Belgia to prawdziwy kraj festiwalowy.
52. Belgia charakteryzuje się najniższą w UE różnicą w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.
53. Taśma muzyczna została wynaleziona przez belgijski oddział Philips w Hasselt w 1963 roku.
54. W Belgii odbywa się największy na świecie festiwal rzeźby w piasku.
55. Belgijska autostrada jest jedyną sztuczną budowlą widoczną z księżyca (nocą dzięki oświetleniu całej sieci autostrad).
56. Belgia jest trzecim krajem na świecie, z największą liczbą pojazdów na kilometr kwadratowy za Holandią i Japonią. Posiada najwyższą gęstość dróg i najwyższą gęstość linii kolejowych na świecie.
57. Z badania przeprowadzonego w 2006 r. wynika, że tylko 11% dojeżdżających do pracy do Brukseli decydowałoby się na podróż pociągiem, gdyby był on bezpłatny.
58. Największą podnośnią statków na świecie jest podnośnik z przeciwwagą Strepy-Thieu (73,15 m wysokości) w belgijskiej prowincji Hainaut.
59. To właśnie Belg zaprojektował wspólne awersy monet euro – zwycięzcą konkursu na projekt Unii Europejskiej został belgijski motyw Luca Luycxa.
60. Belgia ma najwięcej zwycięstw w Tour de France w każdym kraju z wyjątkiem Francji – słynni belgijscy zwycięzcy to Eddy Merckx i Philippe Thys.
61. Belgia produkuje czekoladę od prawie 400 lat – pierwsze dowody produkcji czekolady w Belgii pochodzą z 1635 roku. Obecnie Belgia produkuje ponad 173000 ton czekolady rocznie i posiada około 2000 sklepów z czekoladą.
62. Miasto Nowy Jork zostało założone przez belgijskiego Pierre’a Minuit’a (1589-1638). Wyspę Manhattan kupił w 1626 r. od jej pierwotnych mieszkańców.
63. Belgia dostarczyła Amerykanom uran, który został użyty w bombie atomowej rzuconej na Hiroszimę. Pochodziła z Konga, wówczas kolonii belgijskiej.
64. Belgowie wymyślili frytki.
65. Obwód Spa-Francorchamps jest najdłuższym i drugim najstarszym obwodem Grand Prix F1 nadal używanym (pierwsza Grand Prix odbyła się w 1924 roku).
66. Rekord świata w przyśpieszeniu z 0 do 100 km/h (w 3.266 sekundach) utrzymuje Vertigo, belgijski samochód sportowy.
67. Pierwsze w Europie kasyno „la Redoute” zostało otwarte w 1763 r. w
68. Pierwszy budynek giełdy został wybudowany w Brugii.
69. Belgia jest krajem, w którym znajduje się najwięcej zamków na kilometr kwadratowy na świecie.
70. Pierwszy międzynarodowy mecz piłki nożnej rozegrano w Brukseli w 1904 roku.
71. Belgia jest krajem o najwyższym odsetku kobiet na stanowiskach ministra na świecie (55 % w 2000 r.) i jednym z pierwszych parlamentarzystów (w 1921 r.).
72. Posiadanie do 3 gramów konopi indyjskich jest legalne w Belgii.
73. Każdego roku w Belgii zużywanych jest 24 mln tabletek ecstasy.
74. Belgia była wybierana 9 razy w Radzie Bezpieczeństwa ONZ (1947, 1948, 1955, 1956, 1971, 1972, 1991, 1992, 2007). Była wybierana częściej niż Niemcy, Hiszpania, Meksyk, Australia czy Indonezja.
75. Pierwszy w Europie wieżowiec został zbudowany w Belgii. Torengebouw powstał w 1928 roku w Antwerpii. Jest to do dziś najwyższy budynek w Antwerpii na około 96 metrów (26 pięter), a obecnie znany jako Boerentoren lub KBC Tower, był najwyższym budynkiem na kontynencie do 1940 roku.
Czytaj dalej: Ciekawostki o Belgii dla dzieci