Salwador – ciekawostki, informacje, fakty

Salvador

Salwador, kraj Ameryki Środkowej. Salwador jest najmniejszym i najgęściej zaludnionym z siedmiu krajów Ameryki Środkowej. Pomimo niewielkiej powierzchni ziemi, tradycyjnie był to kraj rolniczy, w dużym stopniu uzależniony od eksportu kawy. Jednak pod koniec XX wieku sektor usług zdominował gospodarkę. Stolicą jest San Salvador.

 1. Salwador graniczy z Oceanem Spokojnym, Gwatemalą i Hondurasem.
 2. Językiem urzędowym jest hiszpański.
 3. Na dzień 1 stycznia 2016 roku populację Salwadoru oszacowano na 6 134 885 osób.
 4. Całkowita powierzchnia Salwadoru wynosi 21 040 km2 .
 5. Kraj jest znany jako Kraj Wulkanów. Ma częste trzęsienia ziemi i aktywność wulkaniczną.
 6. Salwador jest jedynym krajem w Ameryce Środkowej, który nie posiada linii brzegowej na Morzu Karaibskim.
 7. Kawa, cukier, kukurydza, ryż, krewetki i wołowina to główne produkty rolne w Salwadorze.
 8. 64% ludności mieszka na obszarach miejskich
 9. Gęstość sieci telefonii komórkowej jest jedną z największych na świecie.
 10. 19% ludności żyje za mniej niż 1,25 dolara dziennie.
 11. Turystyka jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki Salwadoru.
 12. Rdzenny język używany w Salwadorze nazywa się Nawat lub Pipil i jest używany przez Pipils, które nadal mieszkają w Salwadorze, choć język staje się wymarły.
 13. Salwador ma trzecią co do wielkości gospodarkę w Ameryce Środkowej (za Kostaryką i Panamą).
 14. San Salwador jest stolicą Salwadoru, w przybliżeniu w centrum kraju, otoczony zielonymi wulkanami. Miasto ma długą historię, której początki sięgają hiszpańskiego podboju plemion Pipil.
 15. W Salwadorze lubią różne sporty, takie jak piłka nożna i surfing.
 16. Kobiety z Salwadoru często klepią się na prawym przedramieniu lub ramieniu, zamiast podawać sobie ręce.
 17. W Salwadorze tylko bliscy przyjaciele mogą przytulać się i całować w prawy policzek na znak szacunku przy witaniu innych.
 18. Dwa równoległe pasma górskie przecinają Salwador na zachodzie z centralnie położonym płaskowyżem pomiędzy nimi i wąską równiną przybrzeżną obejmującą Pacyfik.
 19. Cerro El Pital jest najwyższym punktem Salwadoru o wysokości 2 730 metrów nad poziomem morza.
 20. W Salwadorze mężczyźni zawsze uściskają sobie ręce z innymi mężczyznami i kobietami, choć czekają, aż kobieta wyciągnie rękę, kiedy witają innych jako znak szacunku.
 21. Salwador jest jedynym krajem Ameryki Środkowej, który nie ma widocznej populacji pochodzenia afrykańskiego. Wynika to częściowo z praw ustanowionych w czasach kolonialnych i współczesnych, które zabraniają wstępu do kraju ludziom pochodzenia afrykańskiego.
 22. W czasach prekolumbijskich na terytorium Salwadoru zamieszkiwały różne grupy ludności autochtonicznej, takie jak Majowie i Lenkowie. Kraj ten został jednak „podbity”, gdy Hiszpanie przejęli kontrolę nad Królestwem Cuzcatlan zamieszkiwanym przez Pipile.
 23. W Salwadorze toczyła się wojna domowa, która trwała od lat 70. do 90. Szacuje się, że w czasie wojny zginęło 80 000 osób.
 24. Siły ONZ pomogły im wyjść z dyktatury w latach 90. Jednak odbudowujący się kraj został zniszczony przez huragan i wielkie trzęsienie ziemi.
 25. Salwador ma linię brzegową o długości 307 km wzdłuż północnego Pacyfiku. Jest to jedno z najbardziej znanych na świecie miejsc do uprawiania surfingu na wybrzeżu Pacyfiku.
 26. Cztery gatunki żółwi morskich sprawiają, że wybrzeże Salwadoru jest domem takich gatunków jak Olive Ridley, Leatherback, Green i Hawksbill.
 27. Kraj ten stworzył pięć parków narodowych, takich jak El Imposible, Cerro Verde, El Boqueron, Conchagua i Montecristo.
 28. Rząd oferuje bezpłatną edukację dzieciom do dziewiątej klasy.
 29. Główną produkcją żywności w Salwadorze jest ryż, fasola i tortille.
 30. Wulkan San Salvador jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc Salwadoru. Położony na północny zachód od miasta San Salvador. Miasto sąsiaduje z wulkanem, a zachodnia część miasta znajduje się na jego zboczu.
Oceń ten wpisSprawdź też:
Rodos – Wyspa Słońca i spragnionych niezwykłych atrakcji turystów. Administracyjnie…