Interesujące ciekawostki o Istebnej
Istebna jest wsią, jednak jak na wieś posiada sporą liczbę mieszkańców, na jej terenie zameldowanych jest ponad 5000 osób. Zlokalizowana jest w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim. Pełni też rolę siedziby gminy. Mimo że miejscowość nie jest większym ośrodkiem miejskim, to przyciąga duże liczby przyjezdnych. Oto 10 ciekawostek, które mogą się do tego przyczyniać.
1. TRÓJWIEŚ
W nawiązaniu do pomorskiego Trójmiasta, na Śląsku stworzono tzw. Beskidzką Trójwieś. Składają się na nią wsie Istebna, Jaworzynka i Koniaków.
2. ZADANIA MIESZKAŃCÓW W XVII WIEKU
W XVII wieku Istebna należała do Księstwa Cieszyńskiego, wtedy spisano księgę wymieniającą wszystkich mieszkańców i ich powinności. Głównymi zadaniami był wyrąb drewna oraz produkcja gontów.
3. PARA GÓRALSKA NA OBRAZIE
W XIX wieku powstał obraz autorstwa Henryka Jastrzembskiego pod tytułem „Para góralska z Istebnej”.
4. ZBLIŻONA NAZWA
Można przypuszczać, że pierwsi osadnicy oraz sama nazwa miejscowości pochodzą ze Słowacji, ponieważ znajduje się tam podobno brzmiąca Istebné. Na podstawie języków słowiańskich może oznaczać izbę lub namiot.
5. PIERWSZA PIECZĘĆ
Pochodziła ona z 1702 roku i przedstawia kozę gryzącą drzewo.
6. PIERWSZA SZKOŁA
W Istebnej pierwsza szkoła oraz kaplica powstały w 1720 roku za sprawą misjonarza jezuity Leopolda Tempes.
7. ZESPOŁY REGIONALNE
We wsi działają co najmniej trzy zespoły regionalne, w tym jeden z najstarszych w całej Polsce zespół „Istebna” powstały w 1901 roku.
8. OFERTA DLA TURYSTÓW
Wieś jest idealnym miejscem dla wszystkich lubiących podróżować. Działają tutaj liczne schroniska oraz inne punkty noclegowe. W zimie udostępniane są ośrodki narciarskie, natomiast lato to dobry czas na korzystanie z wyznaczonych tras pieszych i rowerowych.
9. ATRAKCJE TRÓJWSI
Trójwieś na swoim obszarze zorganizowała wiele interesujących placówek. W Koniakowej można zajść do Centrum Koronki Koniakowskiej, Centrum Pasterskiego czy Galerii Sztuki Regionalnej. W Istebnej do Domu Konarzewskich, gdzie zaprezentowano lokalną sztukę oraz liczne pamiątki sprzed wielu stuleci. W Jaworzynce do Muzeum Świerka. A to i tak nie wszystko.
10. JERZY KUKUCZKA
W Istebnej działa Izba Pamięci Jerzego Kukuczki – alpinisty, który zginął podczas wspinaczki na górę Lhotse.