Czy ryby to dobre zwierzęta dla dzieci?

Zwykle dziecko już w wieku kilku lat (3-4) zaczyna prosić rodziców o zwierzątko do domu.

Zwierzę domowe nie jest złym rozwiązaniem, gdyż uczy empatii, odpowiedzialności czy rozwija społeczne umiejętności dziecka. Jednak zwierzę nie jest zabawką i nie kupuje się go na chwilę. To dorośli muszą mieć czas na regularne spacery, gdy dziecko będzie w przedszkolu czy szkole. To dorośli będą chodzić ze zwierzęciem na wizyty do weterynarza.

Rodzice, zgadzając się na zwierzę w domu muszą być odpowiedzialni i muszą zapewnić zwierzęciu właściwą opiekę. Pomimo życzeń dziecka to rodzice muszą podjąć decyzję, czy poradzą sobie (finansowo i czasowo) z opieką nad nowym stworzeniem w domu. Wybierając zwierzę dla dziecka należy przede wszystkim wziąć pod uwagę jego wiek. To rodzice muszą zdecydować, jaki jest stopień rozwoju swojej pociechy. Czasem już kilkuletnie dzieci są w stanie zaopiekować się czworonogiem, a czasem bardziej odpowiednie będą rybki.

Należy rozpatrzyć także wszelkie problemy, jakie mogą się pojawić w trakcie opieki nad zwierzęciem. Wybierając zwierzę trzeba uwzględnić przestrzeń dostępną w domu lub mieszkaniu oraz codzienne zwyczaje i warunki funkcjonowania. Domownicy muszą również dysponować czasem, który można poświęcić na spacery, karmienie i zabawę. Trzeba wziąć pod uwagę także możliwe alergie. Te czynniki mogą znacząco ograniczyć możliwości wyboru. Dopiero ustalenie tych wszystkich czynników pozwoli zdecydować, jakie zwierzę jest odpowiednie dla dziecka.

Rybki na towarzysza dziecka są dobrym wyborem, gdy dziecko ma problem z koncentracją, bywa nadpobudliwe czy potrzebuje wyciszenia. Obserwacja życia rybek uspokaja i pomaga dziecku skupić się. Dodatkowo opieka nad rybkami nie należy do skomplikowanych, a dziecko pod nadzorem rodziców może uczestniczyć w czyszczeniu akwarium. Kłopotem może być wystarczająca ilość wolnego miejsca, regularna wymiana wody i dbanie o ekosystem. Jednak codzienna opieka nad pupilem uczy odpowiedzialności, otwiera pokłady empatii i rozwija wrażliwość. Dla dziecka codzienna obserwacja zwierząt przynosi wiele radości. jednak wybór zwierzęcia domowego musi być przemyślany.

5/5 - (liczba ocen: 1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.