15 Interesujących Ciekawostek o Fizyce Kwantowej

fizyka kwantowa

Fizyka kwantowa niewątpliwie jest bardzo ciekawym przedmiotem badań. Jakie ciekawostki można tutaj przytoczyć z jej zakresu? Spójrzmy poniżej…

1) Wieża Eiffla zwiększa swoją wysokość

Tak, to naprawdę niesamowite zjawisko da się całkowicie wytłumaczyć przy pomocy może nie tyle fizyki kwantowej, ale fizyki. Otóż okazuje się, że wieża Eiffla w lipcu i sierpniu jest wyższa aż o 15 cm, z uwagi na fakt, że wykonana jest ze stali, która ma wysoki współczynnik rozszerzalności cieplnej.

2) Prędkość światła zawsze jest stała

Dokładnie tak jest. Powszechnie niestety można spotkać osoby, mówiące, że prędkość światła wcale nie jest stała, jednak jest to nieprawda. Prędkość światła zawsze jest wartością stałą.

3) Najgęstsza na świecie jest gwiazda neutronowa

Gwiazda neutronowa to pozostałość po wybuchu supernowej i obecnie jest najgęstszą znaną substancją.

4) Największa maszyna na świecie to wieli zderzacz hadronów

To jest naprawdę całkiem ciekawa informacja. Otóż największa maszyna na świecie pochodzi generalnie właśnie ze świata fizyki i jest to wielki zderzacz hadronów. Co ciekawe, położony jest on zarówno na terenie Francji, jak i Szwajcarii, a jego obwód to aż 27 km!

5) Kwazary to najjaśniej świecące obiekty we wszechświecie

Kwazar to zdecydowanie najjaśniej świecący obiekt. Generalnie, naukowcy przypuszczają, że kwazary napędzane są energią dysków akrecyjnych krążących wokół supermasywnych czarnych dziur.

6) Tonik świeci w świetle ultrafioletowym na niebiesko

Warto jednak podkreślić, że dotyczy to tylko i wyłącznie toników, które naprawdę zawierają chininę. Swoją drogą, to jest ciekawy sposób na to, aby naprawdę odróżnić od siebie prawdziwe toniki.

7) Skąd się biorą kolory na niebie?

Patrzymy w niebo i widzimy kolory. Niby normalne, ale w zasadzie to skąd się tam biorą te kolory? Przecież powietrze nie ma kolorów. Otóż za powstanie kolorów odpowiada zjawisko znane jako rozpraszanie Rayleigha. Innymi słowy jest to zjawisko rozpraszania cząsteczek o rozmiarach mniejszych niż od długości fali rozpraszanego światła.

8) Czy supernowa może być super jasna?

Oczywiście, że tak. Co ciekawe, rozbłysk supernowej może być tak jasny, jak sto miliardów gwiazd.

9) Ostatnią supernową w Drodze Mlecznej zaobserwowano…

W 1604 roku. Jednak nie oznacza to, że teraz już nie można zobaczyć supernowy. Jest ona w zasadzie tak jasna, że aż widoczna z odległych galaktyk.

10) Czy z masywnej gwiazdy może powstać coś innego, niż tylko czarna dziura?

Oczywiście, że tak, choć jeszcze do niedawna nie była to wcale taka popularna wiedza. Jednak z masywnych gwiazd, w szczególnych warunkach mogą także powstać magnetary. Co to jest? Otóż magnetary są to gwiazdy neutronowe z bardzo silnym polem magnetycznym.

11) Jaka gwiazda ma najmniejszy rozmiar?

Będzie to gwiazda neutronowa. Wyróżnia ją to, że ma tylko od jednej do dwóch mas słońca.

12) Które gwiazdy żyją najdłużej?

Co ciekawe, we wszechświecie najdłużej żyją małe gwiazdy. Małe czerwone karły bowiem emitują naprawdę bardzo mało energii. W związku z tym właściwie to wypalają się naprawdę bardzo powoli.

13) Co jest źródłem najpotężniejszej energii we wszechświecie?

Otóż zasadniczo na pierwszym miejscu jest wielki wybuch. Jednak tak poza nim to trzeba koniecznie wspomnieć o błysku gamma. Najprawdopodobniej powstaje on poprzez rozrywania gwiazdy przez czarną dziurę.

14) Czy istniej biała dziura?

Tylko hipotetycznie.

15) Jaką powierzchnię ma woda w naczyniu w spoczynku?

Wklęsłą albo wypukłą. Wszystko zależy od tego, jakie panują w niej napięcia.

Oceń artykuł1 komentarz. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 30 listopada 2021 o 14:50

    A czy można dać np. prędkość , przyspieszenie itp.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.