Ciekawostki

15 intrygujących ciekawostek o Indiana Jones

źródło: Wikipedia

Indiana Jones to fikcyjna postać filmowa, która obecnie uchodzi za jednego z najbardziej lubianych bohaterów filmów przygodowych. Archeolog i poszukiwacz przygód przemierzał świat, a jego perypetie uwielbiane są przez miłośników tego typu kina.

1. Do tej pory powstały 4 filmy pełnometrażowe, którego głównym bohaterem był Indiana Jones. W podróżnika i archeologa wcielił się słynny aktor Harrison Ford, który uznawany jest za jednego z najlepszych i najprzystojniejszych aktorów kina przygodowego.

2. Filmy o Indianie Jonesie zostały wyreżyserowane przez Stevena Spielberga. Wybitny reżyser ma na swoim koncie takie produkcje jak: Park Jurajski, Wojna światów, Szczęki, Szeregowiec Ryan i Czwarta władza.

3. Filmy o Indianie Jonesie łącznie zarobiły około 1,2 miliarda dolarów. Warto wiedzieć, że w czasach, gdy zostały wyprodukowane, wartość biletu kinowego była niemal dwukrotnie niższa.

4. Fanem Indiany Jonesa był Sheldon Cooper – jedna z głównych postaci w amerykańskim sitcomie „Teoria wielkiego podrywu”.

5. W 1992 roku wyprodukowano serial, który opowiadał o losach młodego Indiany Jonesa. Serial nosił tytuł „Kroniki młodego Indiany Jonesa” i liczył 44 odcinki.

6. Telewizyjny serial z 1992 roku to nie jedyna kontynuacja słynnej serii. Łącznie na jego podstawie wypuszczono 22 filmy.

7. Fani bohatera mogą również poczytać wiele komiksów i książek, jak i zagrać w przygodowe gry komputerowe, których głównym bohaterem jest Indiana Jones. Łącznie wydano około 20 książek o przygodach podróżnika oraz 11 gier komputerowych.

8. Pod koniec czerwca 2023 ma wyjść kolejny film pełnometrażowy o Indianie Jonesie. Pierwotnie premierę filmu planowano na rok 2022, jednak z powodu pandemii koronawirusa, opóźniła się produkcja kinowego hitu.

9. Łącznie wszystkie filmy o Indianie Jonesie zostały nagrodzone aż siedmiona Oscarami.

10. Dotychczas najmłodszy film o perypetiach podróżnika – „Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki” został nakręcony na tradycyjnej kliszy filmowej bez użycia komputerowych efektów specjalnych.

11. Indiana Jones jest postacią bardzo charakterystyczną. Zawsze ubrany był w fedorę (rodzaj kapelusza) i skórzaną kurtkę, a do jego podstawowego wyposażenia należał rewolwer i bicz.

12. W czterech głównych filmach serii zagrały takie gwiazdy kina jak: Cate Blanchett, Karen Allen i Sean Connery.

13. Niewiele brakowało, by pierwszą część przygód Indiany Jonesa pod tytułem „Poszukiwacze zaginionej Arki” nakręcił George Lucas. W tym czasie jednak nagrywał zdjęcia do jednej z części „Gwiezdnych Wojen”, dlatego za reżyserię został odpowiedzialny Steven Spielberg.

14. Wiele legend i podań, o których dowiedzieć możemy się z filmów, istnieje naprawdę. Choćby tytułowe „kryształowe czaszki”, które odkryto w XX wieku. Choć dziś uznawane są one za ogromną mistyfikację, przez dziesięciolecia wierzono, że piękne, precyzyjnie wykonane czaszki zostały stworzone przez dawne kultury prekolumbijskie, a ich dokładne powstanie i przeznaczenie były owiane tajemnicą, która fascynowała poszukiwaczy przygód i naukowców.

15. Harrison Ford przyznał, że bardzo długo przygotowywał się do roli Indiany Jonesa. Był wówczas na specjalnej diecie wysokobiałkowej i regularnie trenował.