Ciekawostki

Fascynujące informacje i ciekawostki o Wilku Szarym dla dzieci

wilk szary

Wilk szary to gatunek wilka, który powszechnie zamieszkuje lasy Europy, Azji i Ameryki Północnej. Ten piękny i groźny ssak kojarzy się przede wszystkim z lojalnością, siłą i naturalnym wdziękiem, jednak w rzeczywistości to wyjątkowo fascynujące stworzenia, o których warto dowiedzieć się więcej. Przedstawiamy 10 interesujących ciekawostek o wilkach szarych!

1. Wilki szare są zwierzętami bardzo terytorialnymi. Po zamieszkaniu jednego obszaru mogą nawet zabić przedstawicieli innych watach, którzy celowo lub przypadkowo wejdą na ich teren.

2. Tereny łowne jednej watahy wilków szarych mogą obejmować obszar o wielkości od 100 do 300km kwadratowych. Zdarza się na terenach wyjątkowo obfitych w zwierzynę, że teren ten dzielony jest między dwie watahy za zgodą obu samców alfa.

3. Wilki znane są z tego, że w ciągu zaledwie doby potrafią przebyć bardzo długą trasę. W szczególności samce wilków szarych znane są ze swoich możliwości – podczas poszukiwania partnerki mogą przebyć one nawet 600km w ciągu dwóch tygodni.

4. Wilki szare żywią się głównie dużymi ssakami leśnymi (sarnami, jeleniami, dzikami), a czasem zjadają również ryby i padlinę. W skrajnych przypadkach braku pożywienia mogą atakować zwierzęta hodowlane.

5. Przez setki lat wilki nie cieszyły się zbyt dobrą sławą. W wierzeniach i mitologiach uchodzą za uosobienie zła. W rzeczywistości to stworzenia wyjątkowo lojalne, które opiekują się resztą watahy.

6. Wilki szare mają wyjątkowo rozwinięty język ciała. Swoją postawą pokazują m.in. dominację, uległość, ale również emocje takie jak strach, złość, zadowolenie czy chęć do zabawy.

7. Wilki polują zwykle w towarzystwie całej lub części watahy. Początkowo kilka osobników tropi zwierzynę, a następnie o jej obecności i położeniu informuje resztę stada. Naganiacze atakują zwierzynę i zaganiają w kierunku reszty stada, która tworzy śmiertelną pułapkę bez wyjścia.

8. Na świecie istnieje około 30 podgatunków wilka szarego. Jednym z nich jest pies domowy – ten, którego różne rasy trzymane są przez ludzi w domach.

9. Jednym z podgatunków wilka szarego jest wilk polarny, którego cechą charakterystyczną jest piękne, śnieżnobiałe futro. Dzięki jasnej barwie sierści zwierzę to może skutecznie wtopić się w zimny, lodowy krajobraz.

10. Choć wiele osób boi się wilków, wyjątkowo rzadko atakują one ludzi. W ciągu ostatnich 20 lat zdarzyło się zaledwie 20 przypadków śmiertelnych ataków na całym świecie. Wilki atakują ludzi jedynie w sytuacjach skrajnego zagrożenia, kiedy nie posiadają innej drogi ucieczki.