CiekawostkiEuropa

Łotwa – ciekawostki i ważne informacje

Łotwa

Łotwa, czyli Księstwo Kurlandii i Semigalii w XVII wieku, założyło dwie kolonie – maleńką wyspę św. Andrzeja (obecnie Wyspa Kunta Kinteh) w ujściu rzeki Gambii oraz Tobago na Karaibach. Oto ciekawostki o Łotwie:

Zobacz też -> Najlepsze atrakcje w Rydze

Republika Łotewska została założona 18 listopada 1918 r.

Po zakończeniu walki o wolność w 1920 r. kilka państw uznało niepodległość Łotwy.

Łotwa utraciła niepodległość w 1940 r. po rozpoczęciu II wojny światowej. Po raz pierwszy została zajęty przez Związek Radziecki od 1940 do 1941 roku. Następnie nastąpiła okupacja Niemiec nazistowskich od 1941 do 1945 roku. Jednak Związek Radziecki odzyskał władzę i ponownie zajął Łotwę od 1945 do 1991 roku. W wyniku reform Gorbaczowa 21 sierpnia 1991 r. Łotwa ogłosiła odzyskanie niepodległości. Przywróciła międzynarodowe stosunki dyplomatyczne i przystąpiła do Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).

Szacuje się, że 12,5% ludności Łotwy zginęło w czasie II wojny światowej, co stanowi najwyższy odsetek wszystkich europejskich narodów. W latach 1945-1952 w sowieckich gułagach uwięziono aż 190 tys. osób.

Rynek Centralny Rygi jest jednym z największych rynków w Europie. Słynie z pawilonów mieszczących się w gigantycznych hangarach zeppelinowych pozostawionych przez armię niemiecką po I wojnie światowej.

Łotwa ma 12.000 rzek i 3.000 małych jezior – idealne miejsce dla tych, którzy lubią bawić się na łódkach.

Około 54% Łotwy to las, co czyni ją jednym z najbardziej zielonych krajów Europy, podczas gdy 10% to torfowiska.

Łotwa to nic innego jak tylko góry. Jej najwyższym punktem są Gaiziņkalns, na wysokości 312 metrów nad poziomem morza.

Obecna łotewska flaga jest używana od 1280 roku.

Stolicą Łotwy jest piękna Ryga, założona w 1201 roku. Kościoły na historycznym Starym Mieście w Rydze różnią się od wszystkich innych z ciekawego powodu: zamiast krzyży, złote koguty zdobią wieże kościelne.

Z ponad 500 km wybrzeża Łotwa ma mnóstwo plaż. Jest tu miejsce dla każdego, bez względu na to, czy chcesz się bawić na słońcu, czy na kilometrach piasku dla siebie.

Łotwa jest centralnym krajem państw bałtyckich i leży w północno-wschodniej Europie. Terytorium Łotwy, którego teren ukształtował się w epoce lodowcowej, to niziny i umiarkowane wzgórza. Większość z nich znajduje się poniżej 100 metrów poniżej poziomu morza. Łotwa posiada rozległą sieć rzek i jezior składającą się z ponad dwunastu tysięcy rzek i około dwóch tysięcy jezior.

Łotwa leży w strefie klimatu umiarkowanego, a na jej klimat wpływa bliskość morza i mas powietrza z Oceanu Atlantyckiego.

Łotewski jest językiem bałtyckim należącym do rodziny języków indoeuropejskich. Jedynym językiem ściśle związanym z językiem łotewskim jest język litewski. Język łotewski został uznany za jeden z najstarszych i stosunkowo niezmienionych języków na świecie. Jest to język ojczysty około 1,5 miliona ludzi.

Ostatnie badanie porównujące wzrost ludzi w ponad 200 krajach wykazało, że przy średniej wysokości 170 cm łotewskie kobiety są wyższe niż kobiety z jakiegokolwiek innego kraju. Podczas gdy najwyżsi byli Holendrzy, łotewscy panowie nie byli daleko w tyle i zajęli 4. miejsce na świecie.

Prędkość internetu na Łotwie należy do najszybszych na świecie i wynosi średnio 13,8 MB/s, w porównaniu z 11,6 w Wielkiej Brytanii, 11,9 w USA, 7,5 we Francji, 3,4 w Brazylii i 1,7 w Egipcie.

Koszykówka jest de facto narodowym sportem letnim Łotwy. Wśród Łotyszy na uwagę zasługuje Uļjana Semjonova. Była pierwszą nieamerykańską kobietą, która została wprowadzona do NBA Hall of Fame.

Venta Rapid w Kuldīdze to największy wodospad w Europie – rozciągający się do 270 metrów w zależności od pory roku. Nie jest on jednak tak spektakularny, ponieważ ma zaledwie kilka metrów wysokości.

Łotysze to naród śpiewaków i tancerzy z setkami tysięcy osób biorących udział w chórach, zespołach tańca ludowego, kolektywach folklorystycznych, orkiestrach i teatrach amatorskich w całym małym kraju. Co pięć lat na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki i Tańca spotyka się 40 tysięcy najlepszych amatorskich kolektywów piosenki i tańca.

Czytaj dalej: Ciekawostki o Rydze