Podróże

13 ciekawostek o mieście Ryga

Ryga

Ryga jest piękną stolicą Republiki Łotewskiej. Miasto ma dużo do zaoferowania turystom – piękne zabytki, ciekawa historia, interesujące muzea. W dodatku to miejsce, gdzie przeplata się duża ilość kultur, a trudne dzieje widać na pierwszy rzut oka. Poniższe ciekawostki pokazują, jak bardzo różnorodne jest to miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie!

Zobacz też -> Najlepsze atrakcje w Rydze

1. Ryga jest inaczej nazywana perłą Bałtyku, dlatego, że jest największa i najbardziej uprzemysłowiona wśród wszystkich bałtyckich miast. Napoleon przejeżdżając przez Rygę nazwał ją również,,przedmieściami Londynu”, bo tak bardzo przypominała mu stolicę Wielkiej Brytanii. W latach 30 XX wieku Ryga zdobyła kolejną nazwę – ,,mały Paryż” – ze względu na niezwykle bogate życie kulturalne.

2. Swoją nazwę Ryga wywodzi od słowa ringi, które w tłumaczeniu znaczy zakole rzeczne. Stolica leży bowiem nad rzeką Dźwiną, w okolicy jej ujścia.

3. Pierwsza osada w okolicy powstała już w X wieku i była zamieszkiwana przez plemię Liwów. Obecne miasto oficjalnie istnieje od roku 1202. Przez wiele wieków była członkiem Hanzy, czyli morskiego związku miast handlowych.

4. Ryga jest miastem niezwykle zielonym. Jeśli zliczyć powierzchnię wszystkich parków, skwerów i bulwarów, wyjdzie nam ponad 7000 hektarów. Mimo to Ryga, jak wiele europejskich miast, również zmaga się z problemem skażenia powietrza i smogu. Ilość zanieczyszczeń jest podobna do tej w Warszawie.

5. To miasto słynie przede wszystkim z architektury secesyjnej. W mieście znajduje się około 700 budynków w tym stylu.

6. Starówka Rygi jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków jest Dom Bractwa Czarnogłowych. Było to zrzeszenie bogatych i niezamężnych niemieckich kupców. Fasada budynku zachwyca intensywnością kolorów. Budynek został zniszczony podczas II Wojny Światowej, ale został zrestaurowany w latach 90 XX wieku.

7. Wieżowiec Akademii Nauk Łotwy został wybudowany w latach 1952-1958 i jest prezentem dla mieszkańców Rygi od Stalina. Zaprojektowany jest na wzór Siedmiu Sióstr, wieżowców w Moskwie. Na jego szczycie można odwiedzić taras widokowy i podziwiać panoramę Rygi.

8. Rosjanie stanowią prawie 40% populacji całej Rygi. Na ulicach bardzo głośno słychać język rosyjski. Rdzenni Łotysze stanowią natomiast niecałe 45% wszystkich mieszkańców.

9. Populacja Rygi z roku na rok maleje. Przez 30 lat Ryga straciła 271 tysięcy mieszkańców! Prognozy na przyszłość niestety są pesymistyczne i stolica Łotwy będzie się dalej wyludniać.

10. Łotewska stolica jest miastem, z której pochodzi wiele sławnych osób. Między innymi to tu urodził się Andrzej Łapicki, znany polski aktor i Siergiej Eisenstein, radziecki reżyser.

11. Będąc w Rydze warto odwiedzić pobliski skansen – Łotewskie Muzeum Etnograficzne. Jest naprawdę ogromny i zajmuje aż 87 hektarów. Można zobaczyć, jak wyglądały poszczególne rejony Łotwy, bowiem skansen jest podzielony na części tworzące małe wioski, noszące takie nazwy, jak regiony kraju: Kurlandia, Liwonia, Łatgalia i Semigalia. Muzeum zostało założone bardzo dawno, bo już w 1924 roku.

12. Oprócz skansenu, w mieście znajduje się wiele innych interesujących muzeów. Na pewno warto zajrzeć do Muzeum Okupacji, Muzeum Secesji i Muzeum Motoryzacji.

13. Najlepszą pamiątką z Rygi będzie butelka Czarnego Balsamu. Jest to ziołowy likier z zawartością 45% alkoholu. Jak sama nazwa mówi, trunek ma czystą, czarną barwę. Co ciekawe, jego receptura nie jest publicznie znana. Znaną fanką Czarnego Balsamu jest między innymi królowa Elżbieta II!

Zobacz też: Atrakcje dla dzieci w Rydze