10 najlepszych atrakcji w Rydze i okoliach

Architektura

Położona w Zatoce Ryskiej, w ujściu rzeki Dźwiny – Ryga, jest największym i najliczniej zamieszkanym miastem w Republice Łotewskiej, a dodatkowo stolicą Łotwy. Jest to miasto wyjątkowe, w którym nowoczesne trendy mieszają się z tradycją.

Podczas zwiedzania Rygi, można odczuć bogatą, lecz niezwykle trudną historię. Zwiedzających zachwyca przede wszystkim starówka, po której chętnie spacerują, ale także unikalna secesyjna architektura.

Co ciekawe, wśród mieszkańców, tylko 40% to rodowici Łotysze, taką samą grupę stanowią Rosjanie, dlatego też na ulicach najczęściej słyszy się właśnie język rosyjski. Najciekawsze zabytki i atrakcje, które można znaleźć w Rydze, prezentuje poniższy tekst.

1. Jednym z najciekawszych zabytków miasta jest XIV wieczny zamek Rigas pils. Był on wielokrotnie przebudowywany, a z czterech baszt do dzisiaj zachowała się tylko jedna. Zamek przez wiele lat stanowił siedzibę rosyjskich władz gubernialnych, a także pałac prezydencki. Obecnie, znajdują się tutaj trzy muzea: Latvijas arzemju makslas muzejs, czyli Muzeum Sztuki Obcej, posiadające zbiory greckich, włoskich, rzymskich, niemieckich i flamandzkich eksponatów, kolejne to Raina Latvijas Literaturas un makslas vestures muzejs, czyli Muzeum Historii Sztuki i Literatury, ostatnie to Latvijas Vestures muzejs.

2. Niewielka Starówka w Rydze jest jedną z najpiękniejszych, we wszystkich krajach bałtyckich. Spacerując po Starym Mieście bezustannie mija się zabytkowe kamienice, bramy, dziedzińce czy place. Zachwycić może architektura tego miejsca – bogato dekorowana i dostojna, a szczególnie Dom Bractwa Czarnogłowych i Trzech Braci. Warto zobaczyć również Pomnik Wolności. Na Starówce, mieści się wybudowana w XIII wieku, Doma Baznica, czyli katedra wraz z klasztorem. Jest to największy kościół spośród wszystkich zlokalizowanych w krajów nadbałtyckich. Miasto najlepiej zwiedzać na rowerze albo na pieszo, ponieważ właśnie wtedy można poznać w najszerszym stopniu jego urok.

3. Budowlą sakralną godną polecenia, jest Kościół Świętego Piotra. Początkowo był on przeznaczony wyłącznie dla katolików, jednak dzisiaj stanowi świątynie luterańską. Kościół, a w zasadzie kościelna wieża była wielokrotnie odbudowywana. Obecnie, wieża ta pełni funkcję punktu widokowego, z którego można zobaczyć panoramę miasta. To właśnie na tej budowli sakralnej został umieszczony pierwszy zegar, który służył miejskiemu społeczeństwu.

4. W samym sercu stolicy, mieści się Targ Centralny Rygi, który został otwarty w 1930 roku. Dziś jest uznany nie tylko największym, ale również najbardziej zaawansowanym targiem w Europie. Można kupić tu świeże, lokalne, dobrej jakości produkty.

5. Ryga jest nazywana „zielonym miastem”, gdyż znajdują się tutaj aż 22 parki o łącznej powierzchni 7000 hektarów. Piękna roślinność jest widoczna w wielu miejscach, między innymi na osiedlach mieszkalnych. Najpopularniejszym parkiem, jest Mezaparks, czyli Park Leśny. Zajmuje on obszar 420 hektarów, na który składa się w dużym stopniu las świerkowy. Mieści się on na zachodnim brzegu Kisezers. Kiedyś Mezapark stanowił dzielnicę Rygi, w której zamieszkiwała elita miasta, o czym mogą świadczyć stojące tu luksusowe wille. Obecnie, teren ten zajmują głównie kawiarnie, restauracje, scena muzyczna czy letni teatr. Można także skorzystać ze strefy relaksu, ogrodu botanicznego i zoologicznego.

6. Na ogromnym terenie, głównie w lesie, pod Rygą znajduje się jeden z większych skansenów na Łotwie. Po przekroczeniu jego bramy, dostaje się nawet mapę, gdyż jest on położony na dość dużym obszarze. Mieści się tu ponad 100 budynków, które są specjalnie podzielone, adekwatnie do konkretnego regionu Łotwy: Kurlandia, Semigilia, Litwonia, Łatgalia. Pochodzą one w większości z XVII i XIX wieku, chociaż znaleźć można też starsze obiekty.

7. Kolejnym bardzo ciekawym obiektem w Rydze jest tutejsze Muzeum Motoryzacji, gdzie zobaczyć można wiele zabytkowych pojazdów, wśród których, znajdują się również limuzyny z czasów Związku Radzieckiego, a także rowery i motocykle. Będzie to na pewno duża atrakcja zarówno dla małych, jak i starszych turystów.

8. Jednym z ciekawszych obiektów, jest budynek Łotewskiej Akademii Nauk, który może kojarzyć się nam z warszawskim Pałacem Kultury i Nauki. Istnieje możliwość, za dodatkową opłatą, wjechać na taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę całego miasta.

9. Miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić jest położona na rzece Dźwinie, Wyspa Kipsala, zachwycająca słynnymi drewnianymi domkami i niezwykłym klimatem. Z tej właśnie wyspy pochodzi łotewski bohater narodowy, czyli Žanis Lipke, który samodzielnie uratował przed pewną śmiercią sześćdziesięciu Żydów. Za ten czyn, został odznaczony pośmiertnie tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Właśnie dlatego, na wyspie mieści się muzeum, poświęcone właśnie temu bohaterowi.

10. Miłośnicy sztuki, znajdą także coś dla siebie, a mianowicie, Narodowe Muzeum Sztuki. Przeważają tu dzieła artystów łotewskich, nie mniej jednak, znajdą się też prace artystów z Rosji i innych krajów nadbałtyckich. Wielbiciele zwiedzania i historii, powinni udać się również do Muzeum Przyrody, Muzeum Okupacji, Muzeum Lotnictwa, Muzeum Historii Kolei, Muzeum Getta i Holocaustu, Muzeum Porcelany czy też do Muzeum Czekolady. Jak widać, każdy zwiedzający bez problemu znajdzie to, co najbardziej mu pasuje.

4/5 - (liczba ocen: 1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.