Europa

100 Ciekawostek o Turcji

Istanbuł
Istambuł

Republika Turcji znajduje się na pograniczu dwóch kontynentów – Azji Mniejszej oraz  Europy Południowo-Wschodniej, choć należy dodać, że europejska część zajmuje raptem 3% całkowitej powierzchni kraju. Ten niewielki europejski skrawek graniczy z Grecją oraz Bułgarią. Państwo tureckie powstało w 1923 roku, a od pewnego czasu się ogromnym zainteresowaniem wśród polskich turystów. Co warto o nim wiedzieć?

1. Przed powstaniem Republiki Tureckiej na terenach kraju znajdowało się Państwo Osmańskie, które powstało w XIII wieku.

2. Turcja znajduje się na terenie wyrzynno-górzystym. Ze względu na aktywność sejsmiczną jest państwem narażonym na trzęsienia ziemi.

3. Graniczy z ośmioma państwami – Syrią, Irakiem, Grecją, Iranem, Bułgarią, Gruzją, Armenią i Azerbejdżanem.

4. Kobiety w Turcji otrzymały bierne i czynne prawa dopiero w 1934 roku.

5. Podczas II Wojny Światowej pomimo nacisków wywieranych przez obie strony konfliktu, Turcja zdecydowała się na neutralność. Było to konsekwencją wielkich niepowodzeń w trakcie I Wojny Światowej.

6. Turcja jest członkiem Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego od 1952 roku.

7. Kraj ten od wielu lat ubiega się o członkostwo w Unii Europejskiej. Znajduje się również na liście kandydatów, choć głównym problemem zdaje się być geograficzne położenie. Większa część kraju znajduje się na terenie Azj. Kolejnym problemem jest nieakceptowana w Europie polityka wobec Kurdów oraz okupowanie Północnego Cypru.

8. Turcja to niezwykle prężnie rozwijający się kraj. Znajduje się w pierwszej dwudziestce w rankingu na największe gospodarki świata.

9. Państwo cieszy się również statusem całkowicie samowystarczalnego pod względem żywnościowym. Warto dodać, że na świecie istnieje tylko sześć państw mogących poszczycić się takim stanem rzeczy.

10. Turcja to państwo, na terenie którego znajduje się wiele surowców naturalnych począwszy od rud metali, a skończywszy na ropie naftowej.

11. Każdego roku kraj odwiedzany jest przez ponad czterdzieści milionów turystów. Oznacza to, że jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi gospodarki jest właśnie turystyka.

12. Aż 98% mieszkańców Turci wyznaje islam.

13. Oko Proroka to słynny turecki amulet, który według wierzeń ma chronić ludzi przed złym i niechcianym spojrzeniem. Najczęściej wykonywane jest ze szklanych kulek. Pęknięte Oko Proroka oznacza, że amulet zdołał powstrzymać złą energię.

14. Turcja słynie z produkcji wyjątkowo pięknych dywanów. Cieszą się one ogromnym uznaniem na całym świecie i odznaczają wyjątkową trwałością.

15. Jednym z najpopularniejszych słodkich tureckich rarytasów jest chałwa. Sporą popularnością cieszy się również baklawa i owocowe galaretki przyprószone cukrem pudrem.

16. Turcy słyną również z uprawy herbaty. Największe uprawy znajdują się w północnej części kraju, ale pysznę herbatę dostaniemy właściwie w każdej kawiarni i restauracji. Warto skosztować, bo odznacza się ona wybitnym aromatem.

17. Sporym uznaniem cieszy się turecka wódka zwana raki. To trubek o smaku anyżowym, który w Turcji nazywany jest lwim mlekiem. Nazwa nie jest dziełem przypadku. Gdy podamy wódkę z wodą, to ta zmieni kolor na nieco mleczny.

18. Choć turystyka w Turcji kwitnie, to jednak warto pamiętać, by nie zapuszczać się na tereny znajdujące się w pobliżu granicy z Irakiem i Syrią. To lokalizacje, które wciąż uchodzą za niebezpieczne.

19. Turcy zdecydowanie nie przepadają za publicznym okazywaniem sobie czułości. Tego rodzaju gesty są źle odbierane w tym kraju.

20. Turcy uwielbiają polskie kobiety. Zrobią wiele, by zwrócić na siebie ich uwagę.

21. Kobieta w Turcji ma ograniczone prawa w kwestii swojej codzienności. Każda wykonywana czynność lub chęć wyjścia z domu musi spotkać się z aprobotą mężczyzny. Bez zgody męża kobieta nie może opuścić domu.

22. W Turcji istnieje przekonanie, że patrzenie drugiej osoby w oczy jest pewnego rodzaju prowokacją. Warto o tym pamiętać i nie przejmować się zbytnio, jeżeli spotkamy się z błądzącym wokół nas spojrzeniem i jawnymi unikami.

23. Wejście do meczetu wiąże się z koniecznością uwzględnienia odpowiedniego ubioru. Należy zasłonić ramiona i nie wchodzić do świątyni w krótkich spodenkach. Należy również pamiętać o tym, by zasłonić włosy.

24. W wielu tureckich restauracjach obsługiwany jest najpierw mężczyzna. Kobieta jest wobec tego zmuszona poczekać na partnera i dopiero wtedy zostanie zauważona przez kelnera.

25. Turcy nie mają w zwyczaju rozmawiać podczas spożywania posiłku, nawet jeśli w grę wchodzą rodzinne spotkania. Wszyscy jedzą dania w milczeniu i uaktywniają się towarzysko dopiero po przęłknięciu ostatniego kęsa.

26. Flaga Turcji składa się z czerwonego prostokąta, na którym widnieje pięcioramienna gwiazda oraz półksiężyc. Kolor czerwony symbolizuje walkę i krew przelaną w walce o niepodległość. Biel z kolei oznacza niewinność, półksiężyc piękno, a gwiazda pięć filarów islamu.

27. Jednym z najważniejszych miast Turcji jest Stambuł, znany niegdyś jako Bizancjum i Konstantynopol.

28. To w Stambule zmarł polski wieszcz i jeden z najwybiniejszych poetów polskich Adam Mickiewicz. Organizował tam polski oddział, który miał wyruszyć na wojnę z carską Rosją. Do dnia dzisiejszego nie wiadomo, co było przyczyną śmierci. Niektórzy mówią, że padł ofiarą panującej wówczas cholery, inni uważają, że został otruty arszenikiem.

29. Ararat to najwyższy szczyt znajdujący się na terenie Turcji. Liczy sobie 5137 metrów nad poziomem morza.

30. Narodowym warzywem Turcji jest bakłażan, który pojawia się w wielu popularnych daniach. Jest przygotowywany na wszystkie możliwe sposoby.

31. Siły zbrojne Turcji zaliczane są do jednych z najpotężniejszych na świecie. Państwo pod względem wielkości armii zajmuje szóste miejsce w światowym rankingu.

32. Ekmek to nazwa tureckiego chleba, który cieszy się ogromnym uznaniem na całym świecie. Według wierzeń przepis Turcy otrzymali od biblijnego Adama.

33. Na terenie Turcji wciąż można oglądać pozostałości po starożytnej cywilizacji. Państwo jest prawdziwym rajem dla archeologów. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się ruiny Efezu, które pochodzą sprzed trzech tysięcy lat.

34. W Turcji obowiązuje niepisany obowiązek targowania się podczas robienia zakupów. Z europejskiej perspektywy bywa to nieco krępujące, aczkolwiek warto zdawać sobie sprawę z tego, że ceny w Turcji specjalnie są zawyżane, a kupcy uwielbiają negocjować z klientami.

35. W prowincji Bursa znajduje się Uludag. To jeden z najbardziej luksusowych ośrodków narciarskich na świecie i prawdziwy raj dla miłośników sportów zimowych.

36. Wan to jezioro znajdujące się na Wyżynie Armeńskiej. Jest najwiekszym sodowym jeziorem na świecie i największym jeziorem w całej Turcji.

37. Kyzył Irmak nazywana równeż Czerwoną Rzeką jest najdłuższą rzeką w Turcji. Jej długość całkowita wynosi 1355 kilometrów.

38. Most Galaty to słynna konstrukcja przecinająca Złoty Róg w Stambule. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że pierwsze projekty powstały już w XV wieku, a ich tworzeniem zajmował się sam Leonardo da Vinci.

39. Turcja to ostatnie miejsce, które może kojarzyć się ze Świętym Mikołajem. Jednak historyczne źródła mówią, że to właśnie w okolicach tureckiej Miry mieszkał niegdyś popularny święty. Zmarł 6 grudnia w IV wieku.

40. Turcja była jedynym krajem, który nie uznał rozbiorów Polski. Co więcej, uczestnicy powstania styczniowego, listopadowego i Wiosny Ludów mogli liczyć na schronienie na terenach dzisiejszej Turcji.

41. Od 1883 roku przez niespełna sto lat na trasie Stambuł-Paryż kursował słynny Orient Express. Pokonanie całej trasy zajmowało niespełna siedemdziesiąt godzin, a jedną z najbardziej znanych pasażerek pociągu była Agatha Christie.

42. W rzeczywistości Stambuł znajduje się na dwóch kontynentach, co czyni je jedynym na świecie miastem międzykontynentalnym.

43. Słowo turkus powstało na terenie Turcji. Nazywa się tak kamienie o specyficznej zielono-niebieskiej barwie. Najprawodpodobniej słowo to weszło do użytku w XVII wieku. Wcześniej kamienie te nazywano kalaitami.

44. Tulipany na ogół kojarzone są z Holandią. Trzeba jednak wiedzieć, że te kwiaty wywodzą się z Turcji. Były symbolem państwa już za czasów sułtana Sulejmana, a obecnie każdego roku organizowany jest spektakularny Festiwal Tulipanów.

45. Warto pamiętać, że Turcy specyficznie postrzegają kurczaka, a mianowicie nie godzą się ze stwierdzeniem, że kurczak jest mięsem. Wegetarianie i weganie powinni wobec tego upewnić się, że w daniu „wegetarianskim” nie ma kurczaka.

46. Niepodal stanowiska archeologicznego mieszczącego się tuż przy starożytnej Troi znajduje się statua konia trojańskiego. To podarunek od realizatorów filmu „Troja”, w którym główną rolę zagrał Brad Pitt.

47. Najchętniej odwiedzanym miejscem w Turcji jest wybrzeże Morza Egejskiego. Znajdują się tutaj złote plaże, liczne kurorty i świetnie przygotowana infrastruktura turystyczna.

48. Domy bez dachów nie są oznaką skrajnego ubóstwa. W Turcji bardzo popularne jest dobudowywanie kolejnych kondygnacji wraz z pojawieniem się kolejnych członków rodziny.

49. Kapadocja był niezwykle ważnym ośrodkiem chrześcijaństwa aż do czasów średniowiecza.

50. Wbrew powszechnym wyobrażeniom na temat tureckich małżeństw, poligamia w tym kraju jest zabroniona. Mężczyzna może mieć tylko jedną żoną, a kobieta jednego męża.

51. To właśnie z Turcji wywodzi się popularne już w całej Europie danie kebab. Podstawą potrawy jest odpowiednio doprawione mięso z barana.

52. Bardzo częstym widokiem w Turcji jest kobieta krocząca kilka metrów za swoim mężem. Według tradycji wynika to z konieczności chronienia kobiety przed potencjalnym niebezpieczeństwem.

53. Tradycja muzułmańska nakazuje pozostawić buty na wycieraczce przed wejściem do domu.

54. Turcy są bardzo gościnni i chętnie goszczą w swoich domach. Wielką zniewagą i przykrością jest odmawianie częstowania się podawanymi potrawami.

55. W niektórych tureckich domach nadal preferuje się spożywanie posiłków na podłodze. Nie należy się dziwić, jeżeli w domu w ogóle nie namierzymy stołu.

56. Tureckie wesela to imprezy niemal otwarte dla każdego. Nie będzie żadnym problemem, jeżeli pojawimy się na imprezie młodej pary, której w ogóle nie znamy.

57. Na terenie Turcji można zaobserwować europejski styl ubioru. Wyjątkiem jest wschodnia część kraju, w której nadal obowiązują tradcyjne stroje.

58. Obowiązkiem każdego Turka jest relaks oraz luźne podejście do życia. Można to zaobserwować, przemierzając tureckie ulicy. Pośpiech nigdy nie jest wskazany.

59. Turcy bardzo często witają się z kobietą wyłącznie skinieniem. Podanie dłoni bywa kłopotliwe, gdyż kojarzy się z dotykiem nacechowanym erotycznie. Bardzo często można spotkać z mężczyznami, którzy wolą zignorować przywitanie niż narazić się na konfrontację z kobietą.

60. Najintymniejszą formą pocałunku w Turcji jest pocałunek w czoło. W ten sposób mężczyzna pragnie podkreślić, że jego misją jest ochrona żony.

61. Przed ślubem każdą kobietę czeka wieczór henny. To wieczór, podczas którego spotykają się wyłącznie kobiety.

62. Seniorzy traktowani są w Turcji z ogromnym szacunkiem. Bardzo często można spotkać się z młodszymi mieszkańcami, którzy rzucają wszystko, by pomóc starszej osobie przejść przez ulicę lub zanieść zakupy do domu.

63. Tureckie reklamy papierosów są ocenzurowane obrazkami kwiatków. Turcy uważają, że to o wiele lepszy sposób niż obrazki przedstawiające konsekwencje palenia.

64. Załatwianie takich formalności jak paszport czy rejestracja samochodu wiąże się z uiszczeniem specjalnej darowizny. Nie można jednak dać się nabrać, że jest to tylko prośba, na którą można się zgodzić lub nie. To obowiązkowa opłata na rzecz państwa.

65. Turcy w ogóle nie liczą się z przepisami poruszania się po chodnikach i ulicach. Zielone światło dla pieszych wcale nie oznacza, że uda nam się dotrzeć na drugą stronę.

66. Tradycją jest rzucanie wodą, gdy człowiek wyrusza w podróż. Według wierzeń dzięki temu podróż będzie przebiegać bez problemu.

67. W trakcie ślubu para młoda zakłada na szyję czerwone wstążki, na których następnie goście zawieszają złote monety.

68. W mniejszych miejscowościach wciąż funkcjonują małżeńśtwa z rozsądku. Nie jest dziwnym fakt, że wdowa wychodzi za mąż za kuzyna czy szwagra, by w ten sposób zapewnić sobie i dzieciom byt.

69. W Turcji dzień dziecka obchodzony jest 23 kwietnia.

70. Turecki pogrzeb znacząco różni się od polskiego. Zwyczajem jest rozdawanie przybyłym słodyczy.

71. Będąc w Turcji koniecznie trzeba wybrać się do hamam, czyli łaźni tureckiej. To miejsce wypoczynku o bardzo długiej historii.

72. W Turcji nie należy fotografować ludzi bez ich pozwolenia. Nachalne „pstrykanie” może spotkać się z bardzo ostrym sprzeciwem.

73. Gest figi z makiem w Turcji traktowany jest tak samo jak w Polsce środkowy palec.

74. Warto pamiętać, że Turcy nie akceptują wydmuchiwania nosa w miejscach publicznych. Jest to z ich perspektywy bardzo niegrzeczne zachowanie.

75. Zostawianie napiwków to element tureckiej kultury. Zostawiamy napiwki w restauracjach, ale w dobrym tonie jest również zostawienie napiwku kierowcy, który dowiózł nas do celu.

76. Seyker Bajrami to święto trwające cztery dni. Polega na wybaczaniu i godzeniu wszystkich skonfliktowanych.

77. W Turcji istnieje miasto o nazwie Batman. Kilka lat temu burmistrz zapowiedział, że wytoczy producentowi filmów o człowieku nietoperzu proces za wykorzystanie nazwy.

78. W Antiochii powstał pierwszy kościoł chrześcijański.

79. To właśnie we wschodniej części kraju padły słynne słowa Juliusza Cezara – veni, vidi, vici.

80. Czarna strzałka znadująca się niemal w każdym publicznym budynku wskazuje drogę do Mekki.

81. A tureckim mieście Antolia kręcono ujęcia do filmu „Gwiezdne Wojny”. Do dnia dzisiejszego można w tym miejscu podziwiać filmowe miasteczko.

82. Szacuje się, że w Turcji na stałe mieszka nieco ponad tysiąc Polaków.

83. Z Turcji pochodzi wiele znanych postaci hostorycznych począwszy od Heraklita, a skończywszy na Ezopie, znanym bajkopisarzu.

84. Aż 75% orzechów laskowych pochodzi z Turcji. To jedna z najpowszechniejszych przekąsek w tym kraju, które serwowana jest w każdej restauracji i w każdym domu.

85. W 1925 roku prezydent Kemal Ataturk zabronił noszenia charakterystycznych osmańskich czapek wyrabianych z czerwonego filcu. Przed pewien okres za noszenie takiej czapki groziła kara śmierci.

86. Na terenie kraju znajduje się przeszło 85 tysięcy meczetów.

87. Kawa jest niezwykle ważna w kulturze tureckiej. Za czasów Państwa Osmańskiego kobiety miało prawo zarządać rozwodu, jeżeli mąż ograniczał lub uniemożliwiał im dostęp do kawy.

88. Przed wejściem do tureckich domów bardzo często można spotkać się z zewnętrznymi kamerami. To udogodnienie dla kobiet, które muszą mieć w towarzystwie gości zasłonięte włosy. Widząc zbliżających się ludzi, mogą na czas założyć chustę.

89. Niezadowolenie niemal zawsze wyrażane jest w Turcji za pośrednictwem strajków. Strajki to chleb powszedni w Turcji i nie trzeba wielkiego powodu, by zorganizować masowy strajk.

90. Turcy bardzo często pytają obcych, czy nie chcieliby przejść na islam. W żadnym wypadku nie są to nachalne próby, a jedynie brak zrozumienia. W odczucie Turków islam to najlepsza religia na świecie.

91. Polskie prawo jazdy jest akceptowane w Turcji. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, by wypożyczyć na miejscu samochód.

92. W strefach wojskowych nie należy robić zdjęć.

93. Kobiety w Turcji nie powinny samotnie spacerować po zmroku.

94. Najlepszym miejscem na zakupy spożywcze są tureckie stragany, na których można znaleźć dosłownie wszystko i w o wiele bardziej przystępnych cenach. Zdecydowanie warto skosztować tutejszych owoców i słodyczy, które cieszą się międzynarodową sławą.

95. Kapadocja to jedno z najpopularniejszych turystycznych miejsc. To właśnie tutaj można odbyć lot balonem.

96. Głośne rozmowy na ulicach to normalne zjawisko. Normalnym zjawiskiem są również dzikie kłótnie, które na ogół kończą się uściskiem dłoni po kilku minutach.

97. Kawa po turecku to niezwykle mocny napój. Właśnie dlatego przed wypiciem kawy Turcy jedzą obfite śniadanie, wychodząc z założenia, że takiej kawy nie można pić na pusty żołądek.

98. Plotkowanie leży w naturze Turków. Bardzo chętnie wymieniają się informacjami na temat tych, których akurat nie ma w pobliżu.

99. Turcja słynie z produkcji genialnych podróbek światowych marek począwszy od tych odzieżowych, a skończywszy na branży samochodowej.

100. Stanie w kolejkach to dla Turków katorga nie do zniesienia, dlatego zrobią absolutnie wszystko, by tego nie robić – ku wielkiemu niezadowoleniu całej reszty.