Ciekawostki

17 Interesujących ciekawostek o Kobrze Królewskiej

wąż kobra

Kobra Królewska mieszka w południowo-wschodniej Azji, w tym w części Indii i innych krajów, takich jak Birma, Tajlandia, Indonezja i Filipiny. Węże te lubią mieszkać w lasach i w pobliżu wody. Potrafią dobrze pływać i szybko poruszać się na drzewach i na lądzie. Poznaj ciekawostki o kobrze królewskiej.

1. Królewskie kobry mogą osiągnąć 5.5 metra długości, co czyni je najdłuższymi ze wszystkich jadowitych węży. W konfrontacji z nimi, mogą podnieść do jednej trzeciej swoich ciał prosto z ziemi i mimo to ruszyć do ataku.

2. Istnieje pewna niezgoda co do tego, czym dokładnie jest kobra, a liczba gatunków kobr waha się od 28 do około 270 w zależności od tego, jak kobra jest zdefiniowana.

3. Jad królewskiej kobry nie jest najbardziej toksyczny, ale i tak uważany jest za jeden z najbardziej śmiercionośnych węży z powodu ilości jadu, który może wstrzyknąć podczas jednego ukąszenia. Pojedyncze ugryzienie od kobry królewskiej może dostarczyć wystarczającą ilość jadu, aby zabić słonia lub 20 dorosłych mężczyzn.

4. Kiedy królowa kobra poczuje się zagrożona, podniesie głowę wysoko nad ziemię, aby przygotować się do uderzenia. Boki jej głowy będą rozszerzać, aby stworzyć groźny kołnierz.

5. Jad kobry królewskiej hamuje komunikację między komórkami nerwowymi, co może powodować ekstremalne zawroty głowy, nieostre widzenie i paraliż. Jeśli nie poda się szybko odpowiedniego antidotum, ludzka ofiara ugryzienia może umrzeć w ciągu 30 minut.

6. Najbardziej znaną charakterystyczną cechą fizyczną kobr jest ich kaptur.

7. To jedyne węże, które budują gniazda dla swoich jaj. Samica będzie strzegła jaj, dopóki się nie wyklują.

8. W razie zagrożenia, kobry rozkładają swoje kaptury, aby wyglądały na większe

9. Królewskie kobry są najbardziej aktywne w ciągu dnia. Po zachodzie słońca chowają się pod korzeniami lub kopcami termitów.

10. Genetycznie, „prawdziwe” kobry są członkami rodzaju Naja, ale często nazwa kobra odnosi się do kilku gatunków węży, z których większość należy do rodziny jadowitych węży Elapidae. Elpididae obejmuje inne węże, takie jak węże koralowe i mamby. Wiele z tych węży posiada albo kaptury, albo zdolność do podnoszenia górnej części ciała.

11. Węże te żyją około 20 lat.

12. Samice zazwyczaj składają 20 do 40 jaj jednocześnie, które inkubują się między 60 a 80 dniem. Na przykład dziki lubią kraść jaja kobry. Jednak ssaki mangustowate są najbardziej znanym wrogiem kobry. Mają grube futro, które chroni je przed kobrą i często pokonują kobry w walce, wykorzystując swoją szybkość i zwinność. Potrafią ugryźć kobrę w plecy, zanim wąż będzie mógł się bronić. Kobry są również zagrożone przed innymi wężami i ludźmi.

13. Są czczeni w Indiach, gdzie reprezentują boga Shivę.

14. Większość prawdziwych kobr ma zróżnicowaną dietę, która może obejmować jaszczurki, ptaki, gryzonie i ryby. Ale kobra królewska je prawie wyłącznie inne węże, co znajduje odzwierciedlenie w nazwie rodzaju: Ophiophagus oznacza „zjadacz węży”.

15. Jak wiele innych gatunków zwierząt, samce kobry królewskie walczą o samice w sezonie lęgowym. Węże walczą o samicę. Ciała splatają się i próbują pokonać siebie nawzajem bez żadnego gryzienia. Węże kobry są w dużej mierze odporne na ich własny jad.

16. Podobnie jak inne węże, kobry mają bardzo powolną przemianę materii, która pozwala im na cały dzień nic nie jeść. Potrafią nawet wiele tygodni wytrzymać bez jedzenia.

17. Chociaż kobry słyszą, są w rzeczywistości głuche na odgłosy otoczenia, zamiast tego wyczuwają wibracje gruntu. Zaklinacze węży w Azji często czarują królewskie kobry. Kobra jednak jest zahipnotyzowana kształtem i ruchem fletu, a nie dźwiękiem.